Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 sierpnia 2023, 18:13

Kradzieże popsują humor w miastach Cities: Skylines 2; zobacz filmik o mieszkańcach

Dbanie o mieszkańców Cities: Skylines 2 będzie kluczowe dla rozwoju miasta. W nowym wpisie omówiono kwestie dotyczące działań wirtualnych obywateli.

Źródło fot. Colossal Order / Paradox Interactive.
i

Do premiery nowej gry studia Colossal Order zostało jeszcze trochę czasu, ale wkrótce przyjdzie nam pożegnać się z serią dzienników dewelopera poświęconych tej produkcji. Dziś twórcy omówili ścieżkę życia mieszkańców wirtualnych metropolii w Cities: Skylines 2.

Tradycyjnie poza kolejnym, jedenastym już wpisem (do przeczytania na Steamie oraz oficjalnej stronie wydawcy) zespół udostępnił filmik z omówieniem najważniejszych informacji. Materiał możecie obejrzeć poniżej.

Miejscy agenci

O mieszkańcach dowiedzieliśmy się sporo już z poprzednich dzienników dewelopera – w końcu trudno mówić o utrzymaniu i rozwoju miasta bez wspominania o jego populacji.

  1. Mieszkańcy są jednymi z najistotniejszych „agentów” cyfrowej metropolii (obok firm), którzy wpływają na jej funkcjonowanie. To ich decyzje kształtują ruch na drogach czy nasze finanse (jako pracownicy biurowi i przemysłowi, źródło przychodu sprzedawców oraz, rzecz jasna, podatnicy).
  2. Przez większość czasu ich życie przebiega rutynowo: pracują, uczą się, śpią, jedzą itp. Niemniej warto uważać na niecodzienne zachowania. Kradzieże raczej nie ucieszą poszkodowanych mieszkańców, a ucieczka złodzieja przed policją może doprowadzić do wypadku i tym samym utrudnienia ruchu. Nagłe oblężenie placówek medycznych może zaś sprawić, że zabraknie w nich miejsc dla pacjentów.

Wiek i (zbędna?) edukacja

Mieszkańcy będą podzieleni na cztery grupy wiekowe: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Niektóre rodziny będą uwzględniały przedstawicieli każdej z nich, co może skomplikować próby zaspokojenia ich potrzeb.

Kradzieże popsują humor w miastach Cities: Skylines 2; zobacz filmik o mieszkańcach - ilustracja #1
Różni mieszkańcy, różne potrzeby. Źródło: Colossal Order / Paradox Interactive.

Tak jak wspominano przy okazji omówienia ruchu drogowego oraz usług, wiek „agentów” wpłynie na ich zachowanie oraz potrzeby. Na przykład nastolatki będą preferowały niski koszt przy wyborze drogi i środka transportu, ale dla dorosłych ważniejszy będzie czas podróży, a dla seniorów komfort. To samo dotyczy zakupów oraz dostępnych usług – rodziny z dziećmi nie obejdą się bez szkoły.

Poza tym mieszkańcy będą różnić się też poziomem edukacji, mierzonym w pięciostopniowej skali. Należy przy tym przypomnieć, że nie wszyscy będą dążyć do zdobycia (naj)wyższego wykształcenia: część obywateli może zdecydować się na zakończenie nauki nawet na podstawówce, jeśli uznają, że bardziej opłaca im się poszukać pracy odpowiedniej do ich obecnych kwalifikacji.

Zdrowie i dobrobyt to podstawa

Choć można myśleć o obywatelach jako grupie, poszczególni „agenci” mogą wyróżniać się z tłumu. Ścieżka życia (Lifepath) będzie dostępna dla każdego mieszkańca i przedstawi ważne wydarzenia z jego życiorysu. Możemy nawet zdecydować się na podążanie za daną osobą, by być na bieżąco z jego działaniami.

Na szczęście śledzenie ich poczynań (de facto podpadające pod inwigilację) nie będzie miało wpływu na zadowolenie społeczności, wyświetlane osobno dla każdego domostwa. Czynniki, które wpłyną na nastroje, zostaną podzielone na dwie kategorie: dobrobyt (Well-being) oraz zdrowie (Health).

  1. To drugie będzie uzależnione głównie od obecności placówek medycznych, aczkolwiek odpady i zanieczyszczenia również przyczynią się do pogorszenia zdrowia mieszkańców. Czasem stanie się to bez związku z tymi czynnikami (na przykład na skutek kolizji drogowej).
  2. „Choroba” może doprowadzić do zgonu mieszkańca. Domyślnie ryzyko będzie raczej niskie, ale im niższy poziom zdrowia, tym większe ryzyko.
  3. Na poziom dobrobytu wpłynie m.in. dostęp do usług (wody, elektryczności, połączenia z Internetem itd.) oraz sytuacja w danej dzielnicy (poziom zanieczyszczenia, hałasu, przestępczości itp.). Obywatele docenią też dostęp do towarów oraz mieszkań odpowiednich rozmiarów, ale stanie się ofiarą przestępstwa pogorszy ich sytuację (nawet jeśli sprawca zostanie złapany, zanim uda mu się uciec z łupem).
  4. Istotna będzie też kwestia wypoczynku, którą to potrzebę mieszkańcy zaspokoją w wolnym czasie, czy to wizytą w parku, w barze lub w restauracji, czy też wycieczką poza miasto.

Rzecz jasna nastroje mieszkańców będą kluczową kwestią. Szczęśliwi pracownicy będą wydajniejsi w pracy i bardziej chętni do opłacania czynszu (przy czym lepiej nie przesadzać z wysokością podatków; zbyt duże opłaty mogą doprowadzić do wyprowadzki nawet zadowolonych obywateli).

Kradzieże popsują humor w miastach Cities: Skylines 2; zobacz filmik o mieszkańcach - ilustracja #2

Kradzieże popsują nastrój także mieszkańcom wirtualnych miastŹródło: Colossal Order / Paradox Interactive.

Tweeter opiniotwórczy

Zadowolenie mieszkańców będzie można sprawdzić w każdym momencie, ale czasem lepiej zajrzeć do powracającego i ulepszonego Chirpera.

  1. Ta maskotka Cities: Skylines (stanowczo niemająca nic wspólnego z pewnym niećwierkającym już serwisem społecznościowym) ma być bardziej powiązana z rozgrywką, dając graczom dostęp do informacji na temat nastrojów mieszkańców.
  2. Warto będzie zwracać uwagę na liczbę „polubień” poszczególnych „chirpów”. Wpis z narzekaniami na działanie służby zdrowia zyskujący spory poklask może być sugestią, że przyszła pora na medyczne inwestycje. Natomiast pozytywne i „lubiane” komentarze na temat ostatnich przedsięwzięć będą niejako potwierdzeniem, że podjęto słuszną decyzję.
  3. Chirper będzie też częścią ścieżki życia mieszkańców, którzy będą chwalić się w aplikacji ważnymi dla siebie wydarzeniami.

Cities: Skylines 2 pożegna lato

Oprócz powyższych kwestii studio Colossal Order wspomniało też o zwierzakach (niestety – czy też na szczęście – będących tylko dodatkiem wizualnym), turystach i atrakcyjności miasta (uzależnionej od ciekawych lub rekreacyjnych lokacji), kondycji mieszkańców (m.in. osłabionych chorobą i rannych, ewakuowanych i bezdomnych). Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcam do przeczytania oryginalnego wpisu na Steamie oraz oficjalnej stronie wydawcy.

Po dzisiejszym artykule czekają nas jeszcze dwa dzienniki dewelopera. Najbliższy będzie poświęcony warstwie audio, a w ostatnim zostanie omówione działanie „kinowej” kamery oraz trybu fotograficznego.

Kradzieże popsują humor w miastach Cities: Skylines 2; zobacz filmik o mieszkańcach - ilustracja #3

Trzynasty wpis zwieńczy letnią serię artykułów na temat Cities: Skylines 2.Źródło: Colossal Order / Paradox Interactive.

Premiera Cities: Skylines 2 nastąpi 24 października. Gra ukaże się na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Będzie też od razu dostępna w usługach Xbox Game Pass oraz PC Game Pass.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej