Chiny chcą uderzyć w USA; inwestują 41 mld dolarów w nowoczesne procesory
Chiny przygotowują kolejną olbrzymią inwestycję w sektorze półprzewodników. Zamierzają zainwestować aż 41 mld dolarów w modernizację maszyn do litografii, co pozwoli produkować nowocześniejsze i wydajniejsze chipy.
Jak informuje Reuters, Chiny zamierzają po raz kolejny wesprzeć finansowo krajowy sektor półprzewodników. Według najnowszych doniesień, Państwo Środka zamierza uruchomić wspierany przez państwo fundusz inwestycyjny o wartości około 41 mld dolarów, który pozwoli ominąć nałożone na kraj ograniczenia w zakresie dostępu do nowoczesnych procesorów.
Chiny omijają amerykańskie sankcje
Sankcje, które Stany Zjednoczone nałożyły w ostatnich latach na Chiny, poważnie ograniczyły temu krajowi możliwości produkcji półprzewodników, a tym samym także nowoczesnych procesorów. Wydawało się, że obostrzenia działają, dlatego tym większym zaskoczeniem dla świata, był zaprezentowany niedawno przez Huawei smartfon Mate 60 Pro, wyposażony w procesor Kirin 9000S SoC z technologią łączności 5G. Nowy układ wykorzystuje drugą generację procesu 7 nm i został wykonany za pomocą maszyn do litografii w głębokim ultrafiolecie (UVP) zaprojektowanych i wyprodukowanych przez holenderską firmę ASML.
Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i sojuszników, przynajmniej w w teorii powinny sprawić, że nowoczesne chipy z łącznością 5G, będą przez jakiś czas poza zasięgiem Chin. Tymczasem okazało się, że jest inaczej. Tamtejszym inżynierom udało się bowiem zoptymalizować swoje maszyny do produkcji układów scalonych w procesach 7 nm. Teraz muszą je zmodernizować, by wytwarzać jeszcze nowocześniejsze chipy z wykorzystaniem procesu 5 nm, który według ekspertów, jest już praktycznie w ich zasięgu.
Gigantyczna inwestycja w sektor półprzewodników
Nie da się jednak tego dokonać bez odpowiedniego wsparcia finansowego, dlatego rząd planuje stworzyć kolejny fundusz o wartości 41 mld dolarów. Będzie to prawdopodobnie największy z trzech funduszy uruchomionych przez China Integrated Circuit Investment Fund, znany również jako Big Fund. Dwa poprzednie uruchomiono w 2014 oraz 2019 roku i miały wartość odpowiednio 138,7 mld (19 mld dolarów) oraz 200 mld juanów (27,3 mld dolarów).
Jednym z głównych obszarów inwestycji, będzie teraz sprzęt do produkcji procesorów. Pozwoli to chińskim firmom takim jak SMIC, ominąć amerykańskie sankcje i osiągnąć samowystarczalność w kwestii wytwarzania nowoczesnych chipów, niezbędnych do rozwoju gospodarki.
Uruchomienie nowego funduszu z pewnością nie nastąpi od razu, gdyż zebranie tak gigantycznych środków finansowych potrwa wiele miesięcy. Chiny zrobiły już jednak wyłom w murze amerykańskich sankcji i teraz będą go sukcesywnie poszerzać. Dzięki rządowym inwestycjom, już wkrótce będą w stanie produkować tak samo lub podobnie nowoczesne procesory, jakie powstają na zachodzie.