Bethesda ogłasza stanowisko w sprawie nagości w The Elder Scrolls IV: Oblivion
Kilka godzin temu informowaliśmy Was o zmianie kategorii wiekowej gry The Elder Scrolls IV: Oblivion. Amerykańska organizacja ESRB postanowiła podnieść górną granicę z Teen na Mature ze względu na amatorskie modyfikacje, umożliwiające obserwowanie podczas zabawy nagich kobiet oraz większą niż zakładano dawkę przemocy. Firma Bethesda Softworks LLC zajęła już oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Kilka godzin temu informowaliśmy Was o zmianie kategorii wiekowej gry The Elder Scrolls IV: Oblivion. Amerykańska organizacja ESRB postanowiła podnieść górną granicę z Teen (od lat 13) na Mature (od lat 17) ze względu na amatorskie modyfikacje, umożliwiające obserwowanie podczas zabawy nagich kobiet oraz większą niż zakładano dawkę przemocy. Firma Bethesda Softworks LLC zajęła już oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Główni zainteresowani podporządkują się decyzji organizacji ESRB i zmienią oznaczenia na pudełkach z grą, zarówno tych leżących w magazynach jak i wyprodukowanych w najbliższej przyszłości. The Elder Scrolls IV: Oblivion nie zostanie wycofany ze sprzedaży, tak jak to było w przypadku Grand Theft Auto: San Andreas, a twórcy gry nie podejmą żadnych działań mających na celu odzyskanie utraconej kategorii wiekowej. Tyle w kwestii formalnej.
Tak naprawdę, oświadczenie twórców gry nie zostawia na ESRB suchej nitki. Bethesda Softworks utrzymuje, że program nie zawiera jakichkolwiek scen erotycznych, które wykraczałyby poza ustalenia kategorii wiekowej Teen (do lat 13). Autorzy feralnych modyfikacji nie mogą odblokować tekstur z nagim ciałem kobiety, gdyż tych w grze po prostu nie ma. Obrazki takie jak ten powyżej, można zobaczyć dopiero po ingerencji w oryginalne modele i zamianie ich. Bethesda Softworks podkreśla, że nie ma wpływu na to, co w domowym zaciszu tworzą fani. Mimo to, programiści postarają się zablokować dostęp do archiwów w taki sposób, aby podobna sytuacja nigdy nie miała już miejsca.
Równie interesująco przedstawia się stanowisko dotyczące rzekomej przemocy. Okazuje się, że przedstawiciele firmy załatwili kwestię kategorii wiekowej z ESRB na kilka miesięcy przed opublikowaniem gry na rynku. Bethesda Softworks przygotowała się do tego zadania niezwykle starannie, tworząc sześćdziesięciostronicowy dokument, w którym wyłuszczono wszystkie przypadki użycia wulgarnego języka oraz scen przemocy. Dodatkowo na każdym pudełku z grą zamieszczono niezbędne oznaczenia, które informują o występowaniu przemocy, krwi oraz scen gore. Dlaczego dopiero teraz ESRB przyznaje się do błędu w ocenie programu? Na to pytanie raczej nie doczekamy się odpowiedzi.