autor: Kamil Zwijacz
Batman: Arkham Knight na PC-tach to drugie Assassin's Creed: Unity
Dzisiejsza premiera wyczekiwanej gry akcji Batman: Arkham Knight niestety nie przebiegła pomyślnie. O ile użytkownicy wersji konsolowej mają się z czego cieszyć, tak wielu graczy PC-towych boryka się z licznymi problemami technicznymi - od słabej optymalizacji, po brak polskiego języka. Krótko pisząc, firma Warner Bros. dostarczyła komputerowym graczom niedopracowaną produkcję.
Rano informowaliśmy o dzisiejszej premierze gry Batman: Arkham Knight. Przy okazji okazało się, że wersja produkcji na komputery osobiste znacznie odbiega od ideału. O ile jeszcze kilka godzin temu negatywnych komentarzy na Steamie było „ledwie” kilkaset, tak obecnie jest już ich ponad tysiąc. Użytkownicy skarżą się na mnóstwo elementów. Jak informowaliśmy wcześniej, największe baty Człowiek Nietoperz zbiera za tragiczną optymalizację. Gra sprawia problemy zarówno posiadaczom kart grafiki od firmy Nvidia (także tych z wysokiej półki - GTX 970, GTX 980), jak i od AMD. Nie pomagają opublikowane przez obu producentów nowe sterowniki. Wśród zażaleń (nie)szczęśliwych posiadaczy Batman: Arkham Knight wymieniane są duże spadki animacji i jej blokada do 30 klatek, rwanie ekranu i inne błędy.
Jeżeli myślicie, że to wszystko, to niestety jesteście w błędzie. Okazało się bowiem, że część polskich graczy zgłasza brak języka polskiego. Wstępnie ustaliliśmy, że dotyczy to wersji gry dostarczanych z kartami firmy Nvidia. Poprosiliśmy jednak o komentarz w sprawie polskiego dystrybutora produkcji, firmę Cenega. Wiadomość zaktualizujemy po otrzymaniu odpowiedzi.
Krótko pisząc, nie jest dobrze. Na pocieszenie pozostaje fakt, że blokadę animacji można łatwo usunąć, modyfikując plik „BmSystemSettings.ini”. Znajdziecie go w katalogu „Steam\steamapps\common\batman2\BmGame\Config\”. Po jego zlokalizowaniu, otwieracie go edytorem tekstu i zmieniacie wartość „Max_FPS=30” na „Max_FPS=9999”.
- Gra jest słabo zoptymalizowana
- Blokada animacji do 30 klatek na sekundę
- Brak polskiej wersji językowej
Jednocześnie na Steamie pojawił się wątek, w którym opisano domowe sposoby na polepszenie wydajności produkcji (niektóre z porad dotyczą tylko kart firmy Nvidia). Przede wszystkim należy ustawić Physx do GPU (nie CPU, ani Auto) w panelu kontrolnym Nvidii (3D settings > Configure surround, Physx). Następnie warto wyrzucić intro z logami producenta, wydawcy itd. Robimy to udając się do katalogu „Steam\steamapps\common\batman2\BmGame\Movies", a następnie zmieniając nazwę (np. na StartupNV.swf.bak i Startup.swf.bak) tych dwóch plików - Startup.swf i StartupNV.swf.
W kolejnym kroku znajdujemy ten sam plik, w którym usuwaliśmy blokadę animacji, a następnie otwieramy go edytorem tekstu i zmieniamy komendy:
- bAllowD3D9MSAA=False na bAllowD3D9MSAA=True (umożliwia używanie MSAA z D3D9);
- AllowD3D10=False na AllowD3D10=True (umożliwia włączenie D3D10, polepszającego wydajność);
- TextureResolution=1 na TextureResolution=2 (umożliwia zmianę rozdzielczości tekstur z normalnych na wysokie);
- wyłączenie efektu motion blur – zmiana odpowiednich komend na MotionBlur=False i MotionBlurSkinning=0;
- wyłączenie efektu odbicia – zmiana odpowiedniej komendy na Reflections=False;
- wyłączenie efektu bloom – zmiana odpowiedniej komendy na Bloom=False.
Ponadto warto obniżyć w opcjach graficznych jakość cieni na niskie albo normalne.
Pamiętajcie także, że od jakiegoś czasu można dokonywać bezproblemowych zwrotów gier zakupionych na Steamie. Tak czy siak szkoda, że kolejna, a co gorsza bardzo dobra gra, została potraktowana na PC-tach po macoszemu, a złaknieni dobrej zabawy gracze muszą się użerać z modyfikowaniem plików, co i tak nie zawsze pomaga.
- Recenzja gry Batman: Arkham Knight – Mroczny Rycerz nie rozczarowuje, ale i nie zaskakuje
- Oficjalna strona gry Batman: Arkham Knight