autor: Paweł Woźniak
Assassin's Creed Ragnarok - przecieki o czasie, miejscu akcji, questach i bohaterze
W sieci pojawiły się nowe przecieki o kolejnej odsłonie Assassin's Creed. Według nich gra zostanie osadzona we wczesnych latach XI wieku i obejmie podboje wikingów na Wyspach Brytyjskich. Pojawi się wiele elementów folkloru oraz mitologii, ale gracz nie dostanie możliwości wyboru głównego bohatera.
Dotychczasowe plotki i przecieki o nowej odsłonie Assassin’s Creed nie zdradzały zbyt wielu szczegółów na temat samej rozgrywki. Aż do teraz, bowiem w sieci pojawiły się właśnie konkretne informacje (podane przez jednego z deweloperów, który wolał pozostać anonimowy) o miejscu akcji, głównym bohaterze, a także questach w Assassin’s Creed: Ragnarok (podtytuł nie jest oficjalny, ale pojawia się w większości plotek). Należy mieć cały czas na uwadze, że mimo iż przedstawione rzeczy brzmią całkiem prawdopodobnie, to nie zostały w żaden sposób potwierdzone. Jednak to dzięki nim możemy stworzyć sobie solidny obraz tego, jak być może będzie wyglądać kolejna część cyklu.
Bohater i miejsce akcji w Assassin’s Creed: Ragnarok
Tym razem gracze nie dostaną możliwości wyboru głównego bohatera gry. Taka decyzja może niektórych zdziwić, zwłaszcza że jeszcze w 2018 roku reżyser gry Assassin’s Creed: Odyssey, Scott Philips, twierdził, że opcja ta zagości na stałe w kolejnych odsłonach cyklu. W Ragnaroku twórcy oddadzą w nasze ręce duńskiego wikinga, jednak więcej szczegółów na jego temat nie zostało podanych.
Zgodnie ze wcześniejszymi doniesieniami w nowej części mamy trafić do czasów wikingów, a dokładnie do wczesnych lat drugiego tysiąclecia naszej ery (tj. po roku 1000). Przyjdzie nam zwiedzić spory kawałek świata, bowiem w grze będziemy przemieszczać się po lokacjach położonych przy Morzu Północnym. Oznacza to, że trafimy nie tylko do skandynawskich krajów (Dania, Szwecja, Norwegia), ale także na Wyspy Brytyjskie (Anglia oraz część Irlandii), które w tamtych czasach wikingowie najeżdżali wielokrotnie.
Fabuła w Assassin’s Creed: Ragnarok
Główny wątek polityczny będzie obracał się wokół sytuacji Królestwa Sasów. Zagłębiając się w ich historię (Wikipedia - lata 978-1066), możemy dowiedzieć się, z czym najprawdopodobniej przyjdzie nam się spotkać w samej grze. W tamtym okresie Anglia podzielona była na kilka mniejszych królestw, m.in. Wessex, Mercję, Essex czy też Kent. Wczesne lata tysięczne to wielokrotne najazdy wikingów (inaczej - Normanów). Wiedząc, że głównym bohaterem będzie duński wiking, oraz znając czas akcji gry, możemy wywnioskować, że weźmiemy udział w wydarzeniach, które w 1016 roku doprowadziły do tego, iż Anglia stała się częścią duńskiego imperium.
Wydarzenia dziejące się później (np. rok 1066 i koronowanie Wilhelma Zdobywcy na króla Anglii) również mogą pojawić się w grze, aczkolwiek stwierdzenie o początku lat tysięcznych sugerowałoby właśnie wspomniany już 1016 rok. Ci, którzy nie lubią zagłębiać się w historię, w skrócie powinni wiedzieć, że XI wiek naszej ery to czasy najazdów wikingów na Wyspy Brytyjskie i ciągle zmieniająca się sytuacja polityczna w Anglii. Można przypuszczać, że gracz, jako nieustraszony duński wiking, zostanie wrzucony w ten burzliwy okres i dołoży swoją cegiełkę przy historycznych podbojach.
W grze nie zabraknie motywów religijnych - to w tamtych czasach wielu Normanów zaczęło przechodzić na chrześcijaństwo. Możemy spodziewać się także elementów mitologii nordyckiej oraz celtyckiej. Według przecieków pojawi się również irlandzki król Brian Boru, który mimo niechęci do wikingów, pełni swego rodzaju rolę ojca dla naszego bohatera. Warto zaznaczyć, że według historii zmarł on w 1014 roku, co potwierdza wcześniejsze informacje o umiejscowieniu fabuły gry w tym czasie.
Questy i gameplay w Assassin’s Creed: Ragnarok
Według przecieków, w nowej części zadania poboczne mają być ciekawe i często powiązane z mitologią. Przykładowo w jednej z misji będziemy musieli odnaleźć zagubione dzieci na dnie studni, a finalnie zadanie ewoluuje w tajemniczą zagadkę z celtyckim folklorem w roli głównej. Innym zaś razem wdrapiemy się na górę w Norwegii, aby na jej szczycie ujrzeć wizję nordyckiego boga wojny i wojowników - Odyna.
W tym momencie warto przypomnieć ostatnią wypowiedź prezesa Ubisoftu - Yvesa Guillemota - który zdradził, że nowa odsłona cyklu spróbuje połączyć koncepty znane z Odyssey i Unity. Tak więc mamy otrzymać otwarty świat, w którym znajdziemy liczne i bardziej skupione opowieści. Wydaje się, że informacje z najnowszego przecieku pasują do przedstawionej przez niego wizji. Miejsce akcji Ragnaroka ma być spore, a nordycki oraz celtycki folklor to idealny pretekst do przedstawienia wielu ciekawych historii. Nowy tytuł nie odejdzie raczej od elementów gier RPG, tj. poziomów postaci oraz przeciwników czy też misji pobocznych.
Na sam koniec jeszcze raz przypominamy, że przedstawione informacje to niepotwierdzone przecieki. Istnieje duża szansa, że faktycznie okażą się one prawdziwe (o erze wikingów w Assassin’s Creed mówi się już od jakiegoś czasu), ale na oficjalną zapowiedź będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Ta, według ostatnich plotek, ma nastąpić w lutym 2020 roku.