AI odkrywa kolejne tajemnice mózgu i tłumaczy jego aktywność
Naukowcy zdołali stworzyć AI, które skutecznie tłumaczy aktywność mózgu na nasz język. Znacznie ułatwi ono pracę badaczy.
- Naukowcy stworzyli AI, które potrafi odczytywać aktywność mózgu.
- Poprawnie wykazuje ono, co oznaczają konkretne bodźce wykrywane podczas badań.
- Technologia ta ma przyspieszyć pracę badaczy.
Jak informuje serwis Free News, połączone siły naukowców z University College London, Kavli Institute for Systems Neurobiology oraz Max Planck Institute for Cognitive and Brain Sciences dokonały kolejnego przełomu w dziedzinie neurobiologii. Zespołowi badaczy udało się bowiem stworzyć AI, które potrafi „przetłumaczyć” aktywność mózgową na nasz język. Osiągnięcie to pomoże w analizowaniu danych zebranych podczas badań i znacznie przyspieszy cały proces.
Naukowcy stworzyli AI projektując zaawansowaną sieć neuronową, która działa w oparciu o deep learning. Jest ono w stanie rozszyfrować sygnały wysyłane przez mózg i określić, co właściwie oznaczają. Badacze zaprojektowali sztuczną inteligencję, by zautomatyzować proces analizy danych zebranych podczas obserwacji aktywności mózgu. Jest to dla nich bardzo ważne, ponieważ, jak wyjawił Marcus Frey, szef zespołu pracującego nad AI, naukowcy są w stanie uzyskać podczas swoich badań bardzo dużą ilość informacji, lecz ich zrozumienie nie jest już takie proste.
Wspomniany wynalazek został przetestowany podczas badania aktywności mózgowej szczurów. AI potrafiło poprawnie wykazać, co oznaczały poszczególne dane. Poprawnie wskazywało przy tym pozycję zwierzęcia, kierunek, w jakim zwracało głowę oraz jego prędkość podczas biegu. Naukowcy przetestowali swoją technologię także przy udziale ludzi. W ich przypadku, sztuczna inteligencja była w stanie poprawnie określić ruch dłoni badanych osób.
Caswell Barry, który również należy do zespołu pracującego nad AI stwierdził, że jego zastosowanie znacznie wspomoże badaczy. Nie musi ono bowiem polegać jedynie na posiadanej już wiedzy, lecz aktywnie poszukuje nowych rozwiązań, które dopasowuje do konkretnych danych. Naukowcy zamierzają więc kontynuować prace nad swoim projektem, by jeszcze bardziej rozwinąć jego możliwości.
To kolejny z wielu przykładów AI, które ułatwiają pracę ludzi. W sieci pojawiły się już informacje na temat sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie wspomóc także prawników. Mogłaby ona bowiem przewidywać wyniki postępowań sądowych oraz automatycznie wyszukiwać przepisy warte zacytowania przed sądem. Wygląda więc na to, że nie ma dziedziny, w której prędzej czy później nie poradziłyby sobie algorytmy.
- Val Kilmer odzyskał głos dzięki sztucznej inteligencji. Są obawy odnośnie wykorzystania takiej technologii
- Sztuczna inteligencja nie zna litości; 150 osób wyrzuconych z dnia na dzień