Activision i Infinity Ward oskarżone o plagiat postaci w CoD Modern Warfare
Clayton Haugen, pisarz, fotograf i filmowiec z Karoliny Północnej, pozwał firmę Activision, studio Infinity Ward oraz organizację esportową Major League Gaming Corp. Zarzuca on im, że obecna w grach Call of Duty: Modern Warfare, Call of Duty: Warzone oraz Call of Duty: Mobile postać Mary jest plagiatem jego bohaterki o imieniu Cade Janus.
- Firma Activision, studio Infinity Ward oraz organizacja esportowa Major League Gaming Corp. zostały pozwane przez pisarza, fotografa i filmowca Claytona Haugena.
- Według niego bezprawnie skopiowały one wizerunek stworzonej przez niego postaci Cade Janus do stworzenia Mary – jednej z operatorek w Call of Duty: Modern Warfare, Call of Duty: Warzone oraz Call of Duty: Mobile.
- Żąda on zadośćuczynienia finansowego.
3 grudnia 2019 roku w ramach pierwszego sezonu rywalizacji wieloosobowej w grze Call of Duty: Modern Warfare zadebiutowała pochodząca z Wenezueli operatorka nosząca imię Mara. Później pojawiła się ona także w Call of Duty: Warzone oraz Call of Duty: Mobile. Dziś jest to postać całkiem rozpoznawalna przez miłośników produkcji studia Infinty Ward sprzed dwóch lat. Lecz czy jest możliwe, że nie powstała ona w wyniku inwencji twórczej, lecz zwykłego plagiatu? Zdaniem mężczyzny o imieniu Clayton Haugen, owszem (via TorrentFreak).
Pochodzący z Karoliny Północnej Clayton Haugen sam siebie określa jako pisarza, fotografa i filmowca. Swego czasu stworzył on historię zatytułowaną November Renaissance, której główną bohaterką jest niejaka Cade Janus. Mając nadzieję, że uda się nakręcić na podstawie tej opowieści film, w 2017 roku zatrudnił on aktorkę, cosplayerkę i streamerkę Alex Zedrę, której wykonał 22 fotografie prezentujące, jak mogłaby wyglądać ta postać. Później Haugen zaprezentował je przedstawicielom różnych wytwórni i w końcu opublikował na Instagramie.
W tym momencie zaczyna się robić interesująco. Studio Infinty Ward w celu wymodelowania postaci Mary w Call of Duty: Modern Warfare zatrudniło bowiem tę samą Alex Zedrę. To jednak jeszcze nie wszystko. Zdaniem Haugena, angażu doczekali się także ci sami styliści, którzy brali udział w jego sesji zdjęciowej. Ich zadaniem było ponoć dokładne skopiowanie makijażu i fryzury Zedry z fotografii sprzed czterech lat. Ujęcia przygotowane przez Haugena miały również być rozwieszone „na ścianach studia” i użyte jako wskazówki do kadrowania przed zeskanowaniem modelu w 3D. Aby ukryć cały ten proceder, Activison i Infinity Ward miały wymusić zarówno na Zadrze, jak i fotografach i stylistach klauzulę poufności.
Z racji tego, że według Haugena jego praca została użyta bezprawnie nie tylko przy tworzeniu samej postaci Mary, ale również w materiałach promocyjnych, zdecydował się on pozwać Activision i Infinity Ward, a także organizację esportową Major League Gaming Corp. Żąda on od nich zadośćuczynienia finansowego za naruszenie praw autorskich do opowieści November Renaissance (które posiada od 2013 roku) oraz 22 fotografii Alex Zedry, które wykonał. I tutaj pojawia się kolejny wątek, który niektórzy mogą uznać za dość kontrowersyjny. Otóż Haugen zarejestrował owe zdjęcia w United States Copyright Office dopiero 21 grudnia 2020 roku, najprawdopodobniej specjalnie na potrzeby tego pozwu.
Sprawa Haugen kontra Activision, Infinity Ward i Major League Gaming Corp. będzie rozpatrywana przez sąd w Teksasie. Powód domaga się procesu z udziałem ławy przysięgłych. Czy jednak do niego ostatecznie dojdzie? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy poznać niedługo.