4 dni pracy w tygodniu - twórcy Homeworld zmieniają zasady w studiu
Odpowiedzialne za Homeworld 3 studio Blackbird Interactive poszło śladem Eidos Montreal i przestawiło się na 4-dniowy tydzień pracy.
Znane z gier Homeworld: Deserts of Kharak, Hardspace: Shipbreaker oraz nadchodzącego Homeworld 3 studio Blackbird Interactive przestawiło wszystkie swoje zespoły na czterodniowy tydzień pracy. Wcześniej na taki sam ruch zdecydowało się Eidos Montreal, czyli autorzy Marvel's Guardians of the Galaxy.
Dlaczego zdecydowano się na takie posunięcie?
Powodem było postępujące wypalenie zawodowe wielu pracowników studia. Było to widoczne zwłaszcza w zespole zajmującym się Hardspace: Shipbreaker, który pracuje nad tym projektem już od sześciu lat. Dodatkowo wspieranie gry we wczesnym dostępie okazało się bardziej stresujące, niż się tego spodziewano.
Zmiana ma być również korzystna dla samej firmy. Blackbird Interactive jest niezależnym studiem i utrzymanie najzdolniejszych pracowników stawało się coraz trudniejsze, gdyż obecnie konkurencja na rynku jest brutalna, a do tego cała branża coraz mocniej się konsoliduje.
Zainteresować Cię może nasza publicystyka:
Decyzja została poprzedzona udanym okresem próbnym
Nie jest to pochopna decyzja. We wrześniu ubiegłego roku w firmie przeprowadzono ankietę, w której deweloperzy wypowiedzieli się na temat tego pomysłu. Nie wszyscy byli przekonani, że to dobre posunięcie. Obawiali się, że wymusi to jeszcze mocniejszy crunch tuż przed premierą lub zaszkodzi znajdującym się na ostatniej prostej projektom.
Dlatego najpierw – w ramach próby w okresie od 20 września do 10 grudnia 2021 roku – na 4-dniowy tydzień pracy przestawiono jedynie dwa z sześciu zespołów studia:
- grupę zajmującą się Hardspace: Shipbreaker,
- zespół pracujący nad niezapowiedzianym roguelike z elementami karcianki o tymczasowej nazwie Owl.
Wybrano te dwie ekipy, gdyż były one kompletnie różne, co zwiększyło wartość uzyskanych podczas próby wniosków. Hardspace: Shipbreaker jest już na końcowym etapie prac, podczas gdy Owl wciąż jest w preprodukcji.
Test okazał się sukcesem. Samopoczucie deweloperów wyraźnie się poprawiło, a po okresie adaptacji tempo pracy wcale nie spadło. Wymusiło to na menadżerach znacznie lepsze gospodarowanie czasem pracowników. Przykładowo zrezygnowano z codziennych, godzinnych zebrań, na których musieli być wszyscy członkowie zespołu. Zastąpiono je 10-minutowymi, w których biorą udział tylko te osoby, których obecność jest konieczna.
Co więcej, pomimo obaw ucięcie jednego dnia z tygodnia nie poskutkowało koniecznością crunchu na ostatniej prostej prac nad Hardspace: Shipbreaker.
Reakcje deweloperów były bardzo pozytywne
Po zakończeniu okresu próbnego wśród członków obu zespołów przeprowadzono ankietę. Wyniki były następujące:
- 100% deweloperów preferuje 4-dniowy tydzień pracy (przed testem 18% uważało to za zły pomysł).
- 91% stwierdziło, że zmiana pomogła im w uzyskaniu lepszej równowagi między życiem osobistym i zawodowym.
- 90% uważa, że zmiana pomoże w utrzymaniu pracowników na dłużej w firmie.
- 79% stwierdziło, że w nowym modelu łatwiej jest im kończyć zlecone zadania.
Nie wszyscy deweloperzy trzymali się wyznaczonego czasu pracy
W zamyśle deweloperzy mieli pracować tylko 32 godziny w tygodniu, ale nie wszyscy trzymali się tego limitu.
Czas pracy w tygodniu: | Procent pracowników (w ostatnich czterech tygodniach testu): |
32 godziny | 29% |
32-36 godzin | 47% |
36-40 godzin | 12% |
Więcej niż 40 godzin | 12% |
Osoby, które pracowały ponad 40 godzin, to głównie deweloperzy zarządzający mniejszymi zespołami. Część z nich przychodziła do pracy nawet pięć dni w tygodniu, głównie po to, aby lepiej zaplanować rozkład zajęć dla swoich podwładnych i tym samym ułatwić im trzymanie się 4-dniowego tygodnia pracy.
Szefostwo studia nie jest z tego zadowolone i szuka sposobów na poprawę tej sytuacji, aby nawet menadżerowie zespołów mogli przychodzić do pracy tylko przez cztery dni w tygodniu.
- Blackbird Interactive – strona oficjalna
- Recenzja gry Homeworld: Deserts of Kharak – pustynia godna kosmosu
- Homeworld: Deserts of Kharak – poradnik do gry
- Homeworld: DoK – More Maps (mod z nowymi mapami do Deserts of Kharak)