autor: Konrad Serafiński
30-minutowy pokaz Minecrafta z ray tracingiem
W sieci pojawił się trwający ponad pół godziny film, prezentujący Minecrafta z obsługą path tracingu (mniej popularnej wersji ray tracingu). Wszystko ponownie dzięki wykorzystaniu modyfikacji SEUS.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o dokonaniach pewnego moddera, który wykorzystał modyfikację SEUS (Sonic Ether’s Unbelievable Shaders), by dodać obsługę technologii path tracing (nieco mniej znanej wersji ray tracingu) do Minecrafta. O ile wtedy dostaliśmy zaledwie kilka zrzutów ekranu oraz krótkich filmów, teraz fani tej „klockowej” gry otrzymali prawdziwą gratkę. W sieci pojawiło się trwające nieco ponad pół godziny wideo, które pokazuje potencjał tego rozwiązania. Poniżej możecie zobaczyć, jak prezentuje się Minecraft z włączoną opcją śledzenia promieni w czasie rzeczywistym.
Film pochodzi z kanału Digital Foundry, który zajmuje się głównie stroną technologiczną gier, a także recenzuje i testuje podzespoły. Materiał wideo, który prezentuje możliwości Minecrafta z włączonym path tracingiem, został nagrany na high-endowym sprzęcie. Produkcję odpalono na maszynie wykorzystującej procesor Intel Core i9-7900X, 32 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 2080 Ti. Nawet na takim „potworze” Minecraft z path tracingiem miał problemy z osiągnięciem pułapu 60 klatek na sekundę (w rozdzielczości 1080p).
Film świetnie obrazuje działanie technologii path tracingu. To, w jaki sposób efekty świetlne rozchodzą się po ścianach pomieszczeń oraz podłodze, robi piorunujące wrażenie. Wpływ path tracingu na produkcję Mojang AB jest szczególnie widoczny w momencie dynamicznej zmiany oświetlenia. Ta technologia potrafi sprawić, że nawet Minecraft (który nie należy do najpiękniejszych gier) staje się małym arcydziełem wizualnym.
Jeżeli jesteście czynnymi graczami Minecrafta i spodobał się Wam mod wprowadzający path tracing, możecie go pobrać, a także wesprzeć projekt tutaj. Musicie jednak pamiętać, że do poprawnego działania modyfikacji trzeba dysponować high-endowym sprzętem. Przypomnijmy, że Minecraft nie jest jedynym tytułem, który ma szansę na drugą młodość dzięki technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Wcześniej taką możliwość otrzymał także Quake II. Czy ray tracing/path tracing to rzeczywista przyszłość gamingu, czy tylko chwilowa moda?
- Oficjalna strona internetowa gry Minecraft
- Filmowy Minecraft z nową datą premiery
- Minecraft Java Edition sprzedało się w 30 milionach kopii