Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 września 2022, 14:55

Polacy z 11 bit studios mówią „nie” kuratorom Steam

Miarka się przebrała i polski zespół 11 bit studios nie będzie już rozdawać kluczy recenzenckich kuratorom Steam. Przynajmniej dopóki Valve nie poprawi systemu.

Nie tylko twórca BROK the InvestiGator nie ma powodów do ufania „specjalistom” ze Steama. Polskie 11 bit studios nie będzie już rozdawać darmowych kluczy do swoich gier kuratorom na platformie firmy Valve (via Twitter).

Warszawski zespół uzasadnia swoją decyzję „doświadczeniami własnymi i innych deweloperów”. Podobnie jak w przypadku wspomnianej przygodówki z aligatorem-detektywem, większość próśb o klucze dla kuratorów pochodziła z kont oszustów. Ci bowiem wykorzystywali ową praktykę, by zdobyć de facto darmowe egzemplarze gier i sprzedać je w Internecie.

Ponadto, co może niektórych zaskoczyć, zdaniem 11 bit studios w praktyce recenzje kuratorów „nie mają żadnej wartości dla społeczności” graczy. Przynajmniej na razie, bo – jak odnotowali Polacy w odpowiedzi do pierwszego tweeta – Valve na poważnie wzięło się za fałszywych „ekspertów” na Steamie. Daje to nadzieję, że firma wprowadzi jakieś zmiany w systemie kuratorów.

Jednak na razie nie liczcie na to, że gry 11 bit studios zostaną ocenione przez jednego ze śledzonych przez Was kuratorów. Warszawiacy obecnie pracują nad kontynuacją Frostpunka i mobilną odsłoną serii oraz nową przygodówką. Ponadto firma wyda egranizację Niezwyciężonego i kolejny tytuł od twórców Seven: The Days Long Gone.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej