The Last of Us: Part I
The Last of Us Remake | TLoU Remake
The Last of Us to trzecioosobowa gra akcji autorstwa Naughty Dog. Gra cechuje się filmowością, stawia duży nacisk na fabułę oraz relacje między bohaterami i stanowi jeden z najwyżej ocenianych tytułów na konsole PlayStation.
producent: Naughty Dog / Iron Galaxy Studios wydawca: Sony Interactive Entertainment
The Last of Us: Part I to gra akcji autorstwa Naughty Dog oraz remake wielokrotnie nagradzanego The Last of Us z 2013 roku. Produkcja odświeża od podstaw opowieść o Joelu I Ellie, wykorzystując moc i możliwości konsoli PlayStation 5.
Fabuła
Fabuła gry pozostaje niezmieniona od jej poprzedniej wersji. Akcja ma miejsce w niedalekiej przyszłości. Ludzkość została zdziesiątkowana przez globalną pandemię grzyba kordycepsa, który zmutował i zaczął atakować ludzi. Na infekcję nie ma lekarstwa, a każdy zarażony po krótkim czasie przeobraża się w krwiożerczą bestię. Jako że świat wypełniony jest zarażonymi i zarodnikami grzyba, ocalali żyją w strefach kwarantanny kontrolowanych przez wojsko, gdzie zamiast infekcji grozi im głód, ubóstwo, przestępczość i żelazna militarna ręka.
Głównym bohaterem gry jest przemytnik Joel, który stracił córkę podczas wybuchu pandemii. Pewnego dnia otrzymuje on zlecenie od Świetlików, grupy rewolucjonistów walczących ze status quo. Jego zadaniem jest przemycenie Ellie, osieroconej nastolatki odpornej na zarażenie Kordycepsem, do kwatery głównej Świetlików w Salt Lake City. Podczas podróży Joel i Ellie nawiązują więź, a mężczyzna zaczyna postrzegać dziewczynę jak przybraną córkę.
Mechanika
Podstawy rozgrywki pozostają identyczne jak w oryginale – tytuł nie zawiera elementów wprowadzonych w The Last of Us: Part II. Dalej mamy do czynienia z trzecioosobową grą akcji z elementami skradanki, podzieloną na eksplorację i walkę. Podczas eksploracji gracz zbiera surowce, z których stworzyć może przydatne przedmioty – apteczki, koktajle mołotowa, ostrza do natychmiastowego zabijania wrogów z ukrycia. Natrafimy również na zagadki środowiskowe, podczas których musimy utorować sobie drogę naprzód. W walce stawimy czoła uzbrojonym ludziom oraz zarażonym. Amunicja jest ograniczona i rzadka, gra zachęca więc do zabijania przeciwników po cichu, w walce wręcz, lub do ich omijania.
Główną zmianą w rozgrywce jest sztuczna inteligencja. W oryginale wrogowie ignorowali obecność naszych towarzyszy – remake pozwala im skradać się i unikać ich pola widzenia. Przeciwnicy są znacznie mądrzejsi niż w pierwowzorze i stosują bardziej zaawansowane strategie. Ostrożność i rozważność są kluczem do ujścia z życiem. Nowością są także dodatkowe nagrody za postępy w grze – alternatywne skórki postaci oraz galeria modeli.
Tryby gry
The Last of Us: Part I zawiera kampanię dla pojedynczego gracza, której ukończenie zajmuje kilkanaście godzin. Z gry usunięto rywalizacyjny multiplayer. Zastąpiono go trybem speedrunowym nastawionym na ukończenie kampanii w jak najkrótszym czasie oraz trybem permadeath, w którym śmierć cofa nas na sam początek gry. W pakiecie z produkcją znajduje się także fabularny dodatek Left Behind.
Kwestie techniczne
To w warstwie audiowizualnej The Last of Us: Part I najbardziej różni się od oryginału. Animacje postaci są niemal fotorealistyczne, szczególnie nowe animacje twarzy. Postaci posiadają setki różnych animacji ruchu, gra zaś wybiera najodpowiedniejszą co klatkę w zależności od otoczenia. Znacząco ulepszono również fizykę obiektów, które realistycznie się niszczą – podczas strzelanin mogą towarzyszyć nam wylatujące w powietrze odłamki szkła i kawałki drewna. Odświeżeniu uległa także scenografia, lokacje oraz krajobrazy są szczegółowe i odwzorowują rzeczywistość.
Gra wykorzystuje unikalne cechy PlayStation 5 do osiągnięcia większej immersji. Spust kontrolera DualSense stawia opór przy naciąganiu cięciwy łuku i wibruje po strzale ze strzelby. Proces ulepszania broni został w pełni zaanimowany i towarzyszą mu wibracje kontrolera mające odwzorować to, co odczuwa Joel. Tytuł oferuje przestrzenne audio – jeśli przeciwnik zajdzie nas od tyłu, gracz usłyszy go za sobą. W produkcji ponownie pojawiają się ułatwienia dostępu znane z The Last of Us: Part II, takie jak widok dla daltonistów lub audiodeskrypcja.
Ostatnia modyfikacja 28 marca 2023
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 3,7 / 10 na podstawie 985 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,8 / 10 na podstawie 290 głosów czytelników.
The Last of Us: Part I cena w dniu premiery: 259,00 PLN
Klasyfikacja PEGI The Last of Us: Part I
The Last of Us: Part I Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- (30 fps / 720p) Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
- 16 GB RAM
- karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 470 lub lepsza
- 100 GB SSD
- Windows 10 64-bit
- Zalecane:
- (60 fps / 1080p) Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
- 16 GB RAM
- karta grafiki 8 GB GeForce RTX 2070 Super / Radeon RX 6600 XT lub lepsza
- 100 GB SSD
- Windows 10/11 64-bit
- Ultra:
- (60 fps / 4K) Intel Core i5-12600K 3.7 GHz / AMD Ryzen 9 5900X 3.7 GHz
- 32 GB RAM
- karta grafiki 8 GB 16 GB GeForce RTX 4080 / 20 GB Radeon RX 7900 XT lub lepsza
- 100 GB SSD
- Windows 10/11 64-bit