Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSXPS4XONE
Okładka Elden Ring: Shadow of the Erdtree (PC)
OkładkaElden Ring: Shadow of the Erdtree (PC)

Elden Ring: Shadow of the Erdtree

Duże rozszerzenie do gry RPG akcji pt. Elden Ring z 2022 roku. Podobnie jak „podstawka” jest to dzieło studia FromSoftware. Dodatek pozwala podążyć „drogą Miquelli”, która wiedzie do Krainy Cienia, gdzie władzę sprawuje Messmer Palownik.

To jest dodatek do gry Elden Ring.

RPG | TPP | fantasy | kooperacja | RPG akcji | soulslike | multiplayer | singleplayer | internet

Elden Ring: Shadow of the Erdtree Premiera

20cze2024

PC

21cze2024

PS4 XONE PS5 XSX

Gry podobne do Elden Ring: Shadow of the Erdtree

Sekiro: Shadows Die Twice

Dark Souls III

Wo Long: Fallen Dynasty

Shadow of the Erdtree jest fabularnym rozszerzeniem do Elden RingRPG akcji z 2022 roku. Opracowaniem dodatku zajęło się japońskie studio FromSoftware, czyli autorzy „podstawki”. Na czele projektu stanął Hidetaka Miyazaki – ojciec serii Souls oraz podgatunku soulslike.

Fabuła

Akcja DLC Shadow of the Erdtree zabiera gracza poza znane z Elden Ring Ziemie Pomiędzy – do Krainy Cienia, miejsca bezpośrednio związanego ze śmiercią, zasłoniętego przez będące ostatecznym celem „podstawki” Złote Drzewo, „oczyszczonego w zapomnianej bitwie” i „spalonego ogniem Messmera”. To właśnie tu bogini Marika po raz pierwszy postawiła stopę, gdy opuściła swoją ojczyznę, świat Numenów. Również do tego skrytego pod ogromnym całunem obszaru udał się Miquella – półbóg, będący skazanym na wieczne dzieciństwo synem Mariki i Radagona oraz bratem Malenii, którego obecność dosłownie przenika Ziemie Pomiędzy, mimo że jego duch opuścił tę krainę.

Zostało tylko ciało, kokon, z którym został wykradziony z Świętego Drzewa Miquelli przez Mohga, pragnącego wynieść jego właściciela do boskości, a następnie poślubić. Owego celu nie udało się jednak zrealizować, gdyż ciało Miquelii nie odpowiadało. Niemniej robi to w ramach dodatku Shadow of the Erdtree, gdy gracz wchodzi z nim w interakcję w pałacu Mohgwyna, co wymaga wcześniejszego pokonania Mohga, Pana Krwi oraz Radahna, Gwiezdnej Plagi.

Podążając „drogą Miquelli”, odkrywamy, w jakim celu ów półbóg udał się do Krainy Cienia, a także swoją rolę w jego planie. Jednocześnie poznajemy dzieje tegoż regionu i znaczenie, jakie pełni on dla Ziem Pomiędzy oraz Tygla, jak również zgłębiamy historię wspomnianego wyżej Messmera Palownika. Co istotne, wydarzenia, w których bierzemy udział w ramach Shadow of the Erdtree, rozgrywają się równolegle do tych z Elden Ring – tj. nie w przeszłości ani w przyszłości – i nie mają przełożenia na fabułę gry jako takiej, w tym jej zakończenia.

Mapa

Kraina Cienia to nadspodziewanie rozległy i – w przeciwieństwie do Ziem Pomiędzy – bardzo wertykalny obszar. Gracz rozpoczyna przygodę na Cmentarnej Równinie (ang. Gravesite Plain), a następnie podróżuje do czterech innych regionów. Są to: Południowe wybrzeże (ang. Southern Shore) – jego skraj stanowi często wspominane w „podstawce” Modre wybrzeże (ang. Cerulean Coast) – Ostrowyż Altus (ang. Scadu Altus), Starożytne ruiny Rauh (ang. Ancient Ruins of Rauh) oraz Otchłań (ang. The Abyss), będąca wielkim wąwozem, w którego „głębi rozciąga się gęsty las, do którego nie dociera nawet światło słoneczne”.

Gameplay

Pod względem rozgrywki Elden Ring: Shadow of the Erdtree nie różni się znacząco od tego, co oferuje „podstawka”. Gracz wciela się w samodzielnie stworzonego protagonistę i eksploruje rozległe, otwarte tereny, poboczne lochy (tzw. katakumby) oraz charakteryzujące się dużą złożonością główne lokacje, walcząc ze „zwykłymi” przeciwnikami oraz potężnymi bossami. Każdy pokonany wróg zapewnia bohaterowi runy, które stanowią zarówno walutę, jak i punkty doświadczenia.

Bossowie

W Elden Ring: Shadow of the Erdtree można się natknąć na ponad 40 bossów („podstawka” stawia przed nami 168). Zdecydowana większość z nich jest jednak opcjonalna, a stricte fabularnych „szefów” jest kilkunastu. Podążając za głównym wątkiem fabularnym rozszerzenia, w pierwszych naprawdę widowiskowych starciach gracz zmierzy się z Boską Bestią, Tańczącym Lwem (ang. Divine Beast Dancing Lion), Rellaną, Rycerzem bliźniaczych księżyców (ang. Rellana, Twin Moon Knight) i wspomnianym wyżej Messmerem Palownikiem (ang. Messmer the Impaler).

Nowe bronie

Poza Krainą Cienia i jej sekretami rozszerzenie oferuje nowości pokroju elementów ekwipunku (pancerze, talizmany etc.), zaklęć, inkantacji, prochów duchów (pozwalających przywoływać sojuszników), popiołów wojny (nakładających dodatkowe efekty na rynsztunek) czy kryształowych łez (stanowiących nagrodę za pokonanie płonących golemów). Szczególnie studio FromSoftware skupiło się na broni, wprowadzając osiem rodzajów oręża, których nie było w „podstawce”. W sumie jest ich aż 39, a te nowe to:

  1. wielkie katany (ang. great katanas) – znacznie przewyższające rozmiarem swoje „zwykłe” odpowiedniki, pozwalają skutecznie trzymać wrogów na dystans, lecz wolniej wytrącają ich z równowagi;
  2. lekkie wielkie miecze (ang. light greatswords) – łączące rozmiar tradycyjnych wielkich mieczy z elegancją i szybkością posługiwania się mniejszym orężem;
  3. odwrócone ostrza (ang. reverse-hand swords) – bronie trzymane ostrzem do dołu, umożliwiające wykonywanie dłuższych uników i wyskoków w różnych kierunkach;
  4. broń do rzucania (ang. throwing weapons) – sztylety, topory etc. odzyskiwane od razu po rzucie;
  5. naćwiekowane tarcze (ang. thrusting shields) – da się nimi atakować dzięki pokrywającym ich powierzchnię kolcom;
  6. butelki perfum (ang. perfume bottles) – zawierają gazy trujące, usypiające etc. i pozwalają rozpylać je na krótkim dystansie;
  7. szpony bestii (ang. beast claws) – pozornie podobne do „zwykłych” pazurów z Elden Ring, lecz oferują znacznie bardziej akrobatyczne zestawy ataków (podobnie jak butelki perfum, można je nałożyć na jedną rękę – w drugiej dzierżąc inną broń czy tarczę – lub na obie, mimo że zajmują pojedyczne gniazdo w ekwipunku);
  8. walka wręcz (ang. hand-to-hand) – rękawice umożliwiające toczenie starć przy użyciu sztuk walki, niczym za pomocą kościanych pięści w dodatku Crown of the Ivory King do Dark Souls II.

Nowy sposób ulepszania postaci

Błogosławieństwo Ostrodrzewa

Aby utrudnić graczom wyzwanie – DLC da się bowiem rozpocząć bardzo potężną postacią – w Shadow of the Erdtree wprowadzono Błogosławieństwo Ostodrzewa (ang. Scadutree Blessing). Jest to mechanika skalująca siłę ataku i statystyki defensywne protagonisty w oderwaniu od wartości jego podstawowych atrybutów (wigoru, wytrzymałości, siły etc.) – choć te w dalszym ciągu można zwiększać dzięki zdobywanym runom. Przypomina ona rozwiązanie znane z Sekiro: Shadows Die Twice, gdzie siła ataku postaci rosła wraz z pozyskiwaniem wspomnień pokonanych bossów. Co ważne, mechanika ta ma przełożenie wyłącznie na dodatek. Po przeniesieniu się do Ziem Pomiędzy – co jest możliwe w dowolnym momencie zabawy – siła bohatera na powrót zależy jedynie od jego podstawowych statystyk.

Do zwiększania poziomu Błogosławieństwa Ostrodrzewa służą Fragmenty Ostrodzewa. Można je znaleźć przy każdym Krzyżu Miquelli oraz w rozmaitych zakamarkach Krainy Cienia (również w lochach), a także zdobyć po pokonaniu niektórych przeciwników. W sumie jest ich 50, przy czym tylko pierwszy poziom Błogosławieństwa wymaga użycia jednego Fragmentu – aby awansować na kolejne, w miejscu łaski trzeba użyć dwóch, a później nawet trzech sztuk.

Błogosławieństwo prochów czcigodnego ducha

Dodatkowym wzmocnieniem w Elden Ring: Shadow of the Erdtree jest Błogosławieństwo prochów czcigodnego ducha (ang. Revered Spirit Ash Blessing). Od strony technicznej owa mechanika działa identycznie jak ta opisana wyżej, z tym że potrzebne są Prochy czcigodnego ducha (w całym DLC jest ich 25), a zwiększane są punkty życia przywołanych przez gracza duchów i zadawane przez nie obrażenia. Co istotne, z każdym poziomem tego Błogosławieństwa wydłuża się również pasek zdrowia Strugi, należącego do protagonisty astralnego wierzchowca.

Kwestie techniczne

Shadow of the Erdtree nie jest dodatkiem samodzielnym. Oznacza to, że aby weń zagrać, należy posiadać podstawową wersję gry Elden Ring.

Ostatnia modyfikacja 14 czerwca 2024

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 6,4 / 10 na podstawie 128 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,2 / 10 na podstawie 49 głosów czytelników.

Elden Ring: Shadow of the Erdtree cena w dniu premiery: 169,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Elden Ring: Shadow of the Erdtree

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Elden Ring: Shadow of the Erdtree Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 3 3300X 3.8 GHz
  • 12 GB RAM
  • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • 80 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • 80 GB HDD
  • Windows 10/11 64-bit
  • Ultra:
  • (ray tracing / 1080p) Intel Core i7-10700K 3.8 GHz / AMD Ryzen 7 3800XT 3.9 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 3070 Ti / 16 GB Radeon RX 6900 XT lub lepsza
  • 80 GB HDD
  • Windows 11 64-bit
PC
PS4
PS5
XONE
XSX