Eksploracja mgławicy w Void Bastards Void Bastards poradnik, porady
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2019
Na tej stronie poradnika do Void Bastards zamieściliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat podróżowania po mgławicy. Dowiesz się między innymi na jakich zasadach odbywa się eksploracja świata gry oraz jakie zagrożenia czyhają na sterowaną postać.
- Mapa mgławicy
- Rozgrywanie misji
- Głębiny Mgławicy
- Inne lokacje na mapie mgławicy
- Klucze Warp Key i tunele czasoprzestrzenne
- Zagrożenia
- Śmierć sterowanej postaci i jej konsekwencje
Mapa mgławicy
Mapa świata w Void Bastards jest dwuwymiarowa. Podróż przez mgławicę rozpoczynasz zawsze przy statku zwanym Arką (Void Ark). Musisz rozpocząć lot w prawo i po drodze możesz wybierać pola, do których chcesz dolecieć. Każdy przelot na inne pole zużywa po 1 sztuce paliwa i żywności. Aktualny stan zapasów wyświetlany jest w zakładce STATUS i warto tam często zaglądać.
Zamiast wykonania przelotu na inne pole możesz też alternatywne wybrać opcję Rest po to żeby zorganizować odpoczynek. Pozwoli ci to odnowić więcej punktów zdrowia zanim przystąpisz do jakiejś kolejnej misji, przy czym każdy odpoczynek zużywa 1 sztukę żywności.
Na mapie mgławicy widoczne są przede wszystkim inne statki. Na pokładach zdecydowanej większości z nich przebywają przeciwnicy, przy czym duże statki nie mogą przemieszczać się ani atakować sterowanej jednostki S.T.E.V. Możesz je więc traktować w kategoriach lokacji nadających się do odwiedzenia.
Każdy wrogi statek możesz sprawdzić zanim do niego dolecisz - wystarczy użyć kursora do zaznaczenia go. Oto na co warto zwracać uwagę:
- Czy na statku przebywają silni przeciwnicy? Pilnie strzeżone statki najlepiej omijać, chyba że skrywają naprawdę cenny loot.
- Czy na statku do odnalezienia są wartościowe przedmioty? Rozważaj dokowanie przede wszystkim na tych statkach, które oferują możliwość odnajdywania części do craftingu.
- Czy na statku są jakieś utrudnienia? Są one oznaczane kolorem czerwonym i mogą dotyczyć np. pozamykanych drzwi czy licznych zagrożeń środowiskowych. Unikaj statków ze zbyt dużą liczbą utrudnień.
- Czy badanie statku będzie ułatwione? Ułatwienia oznaczone są z kolei zielonym kolorem i mogą dotyczyć np. większej ilości tlenu czy wyłączonych systemów ochrony. To zachęta do zadokowania.
- Czy na statku są unikalne urządzenia? Staraj się przede wszystkim odwiedzać te okręty, na których można znaleźć stacje lecznicze oraz maszyny do manipulowania genami.
Rozgrywanie misji
Po tym jak dotrzesz na pole z upatrzonym statkiem możesz wybrać opcję Dock żeby rozpocząć procedurę dokowania. W menu Loadout musisz wybrać po jednym przedmiocie każdego typu i warto je dobierać w zależności od rodzaju przeciwników.
Rozpoczętą misję możesz zakończyć tylko poprzez dotarcie do wskazanej na mapie śluzy. Warto pamiętać o tym szczególnie jeśli w misji dysponuje się niewielkimi zapasami tlenu. Do odwiedzonych statków nie możesz powracać, tak więc zawsze staraj się zlokalizować jak najwięcej części oraz innego wartościowego lootu. Po powrocie z misji załączy się okno podsumowania i zdobyty loot dodany zostanie do "globalnej" puli.
Głębiny Mgławicy
W miarę rozgrywania kampanii będziesz stopniowo docierał na kolejne poziomy Głębin Mgławicy (Nebula Depths) - 2, 3, 4 i 5 (najniższy możliwy poziom). Odwiedzanie tych poziomów jest wymagane po to żeby zdobywać części do produkcji przedmiotów fabularnych, przy czym na każdym kolejnym poziomie przebywają niestety silniejsi przeciwnicy.
Przejścia pomiędzy różnymi poziomami głębin są symbolizowane ikonami drabin. Podróżowanie w stronę dolnej części mapy pozwala na docieranie do kolejnych poziomów, przy czym zawsze możesz powrócić na poprzedni poziom Głębin kierując się dla odmiany w górę. Na taki krok radzimy zdecydować się jeśli przeciwnicy sprawiają ci duże problemy. Po powrocie na wcześniejszy poziom możesz łatwiej pozbierać zapasy czy części do niektórych nieodkrytych jeszcze projektów.
Inne lokacje na mapie mgławicy
Możliwe do zbadania wrogie statki nie są jedynymi statycznymi obiektami pojawiającymi się na mapie mgławicy. Przeglądaj na bieżąco wszystkie nowo odkrywane lokacje, albowiem prawie każda z nich ma jakąś unikalną właściwość. W większości przypadków jest to okazja do pozyskania dużej ilości zapasów - mogą to być paczki np. z kredytami, amunicją czy materiałami do craftingu. Unikalną odmianą lokacji są statki Krell-Mart, które pełnią rolę targowisk. Po zadokowaniu na takim statku możesz kupić zapasy oraz sprzedać niepotrzebne towary.
Nie wszystkie lokacje mają pozytywny charakter. Unikaj przede wszystkim min, które w momencie kontaktu mogą odebrać twojej postaci dużo punktów zdrowia. Niekoniecznie wskazane jest odwiedzanie pustelników. Dzięki takiej wizycie możesz otrzymać nową część, ale odbywa się to kosztem utraty żywności i może cię to wpędzić w poważne kłopoty (ryzyko, że postać zacznie głodować). Dużą losowość zapewniają też latające Gene Twistery. W momencie kontaktu z nimi możesz zyskać nową cechę (Trait) kosztem utraty jednej z posiadanych. Wymiana ta niekoniecznie musi przypaść ci do gustu i bezpieczniej jest trzymać się od nich z dala.
Klucze Warp Key i tunele czasoprzestrzenne
Domyślnie statek S.T.E.V. może dolatywać jedynie do sąsiednich pól, ale są dwa wyjątki od tej reguły. Pierwszy wyjątek to tunele czasoprzestrzenne (Wormhole). Teleportują one statek na losowe pole na mapie mgławicy, tak więc niekoniecznie musisz na tym zyskać.
Drugi wyjątek to klucze Warp Key, które możesz odnajdywać na wrogich statkach. Każdy klucz jest jednorazowego użytku i pozwala "teleportować się" w dowolnie wybrane miejsce. Może to być bardzo pomocne w unikaniu pojawiających się zagrożeń oraz w oszczędzaniu zapasów paliwa i żywności dzięki omijaniu mniej opłacalnych statków.
Zagrożenia
Na mapie mgławicy mogą pojawiać się inne latające obiekty i niektóre z nich stanowią dla ciebie zagrożenie. Mowa tu w szczególności o piratach oraz wielorybach Void Whale. Unikaj zatrzymywania się z nimi na tych samych polach, bo możesz wpaść w tarapaty. Jest to szczególnie istotne w przypadku wielorybów, które mogą pożreć dowodzony statek. Możesz wybraniać się przed konfrontacjami podróżując po oddalonych polach lub dzięki odnajdywaniu torped, które automatycznie niszczą wrogie obiekty.
Spotkania z wielorybami i piratami dokładniej omówiliśmy w rozdziale FAQ w naszym poradniku.
Śmierć sterowanej postaci i jej konsekwencje
Jeżeli doprowadziłeś do śmierci bohatera to powrócisz na Arkę i w rezultacie będziesz musiał na nowo rozpocząć eksplorację mgławicy. Istotną informacją jest to, że nie stracisz postępów związanych z projektami, które zdołałeś już opracować. Gra przydzieli ci nowego więźnia i odbierze zwykłe zapasy, czyli amunicję, żywność czy paliwo.
Wyjątkiem od opisanej powyżej reguły jest prowadzenie kampanii z włączonym ustawieniem Ironman. Gwarantuje ono tylko jedno życie i śmierć sterowanego więźnia oznacza koniec rozgrywki i konieczność rozpoczęcia kampanii od nowa.