The Last of Us 2: Zawartość remastera na PS5 i PC The Last of Us 2 poradnik, solucja
Jakie są nowości w remasterze The Last of Us 2 na PS5 i PC? Nasz poradnik zestawia najważniejsze usprawnienia i nowe funkcje z wersji Remastered. Dowiecie się też czy możliwy jest upgrade oryginalnej gry z PS4 do jej odświeżonej wersji.
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2025
Jakie atrakcje przewidziano w The Last of Us 2 Remastered? Nasz poradnik zestawia najważniejsze nowe elementy zremasterowanej edycji, w tym m.in. tryb Bez powrotu (No Return). Dowiecie się też o usprawnieniach graficznych remastera oraz o tym czy ulepszenie do wersji na PS5 jest odpłatne.
- Dostępność i upgrade z wersji na PS4
- Podstawowa kampania
- Tryb Bez powrotu (No Return)
- Inne ważne nowości i usprawnienia graficzne
Dostępność i upgrade z wersji na PS4

The Last of Us 2 Remastered jest do kupienia jako nowa gra na:
- PS5 i PS5 Pro - remaster zadebiutował na konsolach 19 stycznia 2024 roku.
- PC - premiera na komputerach osobistych nastąpiła 3 kwietnia 2025 roku.
Posiadacze wersji na PS4 mogą zaktualizować ją do wersji Remastered, by zyskać dostęp do wszystkich nowości i usprawnień. Jest to niestety płatny upgrade i jego domyślna cena to 10 dolarów / 10 euro.
Podstawowa kampania
- Remaster nie zmienia zawartości głównej kampanii dla pojedynczego gracza. W jej skład wchodzą te same etapy i nie zmieniły się mechaniki rozgrywki w stosunku do tych z oryginału.
- Uzupełnieniem w remasterze są Usunięte poziomy (Lost Levels) - 3 etapy wycięte z oryginalnej wersji gry. Możliwe jest ich przetestowanie i wysłuchanie komentarzy twórców, przy czym odbywa się to z wyraźnym zaznaczeniem, że są to ich wczesne niedokończone wersje. Należy to potraktować jako ciekawostkę i możliwość wglądu w pewne aspekty produkcji drugiej części Last of Us.
- W zremasterowanej edycji możliwe jest włączenie komentarzy deweloperów. Mogą one załączać się przede wszystkim podczas różnych scenek przerywnikowych, pozwalając np. dowiedzieć się więcej o danej scenie czy lokacji.
Tryb Bez powrotu (No Return)
- Najważniejsza nowość wprowadzona w remasterze to nowy tryb Bez powrotu (No Return). Został on przygotowany dla pojedynczego gracza i nie jest związany z kampanią. Jego rozegranie nie jest więc wymagane do pełnego doświadczenia fabuły drugiej gry.
- Bez powrotu łączy w sobie elementy gier survivalowych i produkcji roguelite. Możemy w nim przystępować do coraz trudniejszych starć z przeciwnikami. Ich istotnym elementem jest ich duża losowość, dzięki czemu każda kolejna sesja może wyglądać inaczej od poprzednich. Walki odbywają się w miejscach znanych z głównej kampanii, a całość wzbogacona jest okazjonalnymi starciami z bossami.
- W nowym trybie dostępne są różne grywalne postacie, nie tylko Ellie i Abby. Poszczególni bohaterowie różnią się pomiędzy sobą zdolnościami. Niektóre z grywalnych postaci trzeba najpierw odblokować poprzez rozegranie większej liczby potyczek.
Inne ważne nowości i usprawnienia graficzne
- W remasterze dostępne są także dwa mniejsze tryby rozgrywki. Speedrun pozwala przechodzić grę na czas i swoje wyniki możemy porównywać w ramach sieciowych rankingów, zarówno ze znajomymi, jak i najlepszymi graczami ze świata. Tryb grania na gitarze (Guitar Free Mode) pozwala na swobodne używanie kilku różnych instrumentów. Dla przypomnienia w oryginalnym wydaniu gitara była dostępna tylko w określonej lokacji, do której Ellie musiała najpierw dotrzeć.
- Remaster wprowadza nowe skórki dla broni i elementów ubioru używanych przez Ellie i Abby. Znajduje się wśród nich kurtka Jordan A. Mun (dla Ellie), czyli głównej postaci z gry Intergalactic: The Heretic Prophet od studia Naughty Dog.
- Wersja na PS5 oferuje maksymalnie 3 tryby graficzne. W trybie jakości (30 fps) obraz jest wyświetlany w natywnej rozdzielczości 4K. W trybie wydajności (60 fps) ma miejsce upscaling z rozdzielczości 1440p. Posiadacze konsol PS5 Pro mogą też wybrać dodatkowy tryb Pro, który pozwala na upscalowanie obrazu z 1440p do 4K z pomocą autorskiej technologii Sony o nazwie PSSR.
- Wersja na PC oferuje szereg zaawansowanych ustawień graficznych, a także wsparcie dla technologii Nvidia DLSS 3 Super Resolution, AMD FSR 3.1 i AMD FSR 4. Pozwalają one na skalowanie rozdzielczości i generowanie klatek, a wszystko to ma na celu poprawę wydajności gry. Posiadacze edycji PC mogą też m.in. liczyć na pełne wsparcie dla monitorów ultrapanoramicznych oraz dla technologii HDR.
- Uniwersalne usprawnienia techniczne z remastera to lepsze tekstury, modele i animacje, a także skrócone czasy ładowań (gra na PC współpracuje wyłącznie z dyskami SSD). Dodatkowo pojawiło się pełne wsparcie dla pada DualSense, obejmujące m.in. używanie adaptacyjnych triggerów czy haptyki.
Remaster The Last of Us 2 niestety nie wprowadza żadnego trybu online i nie ma w grze odpowiednika sieciowego trybu Factions znanego z pierwszej części serii. Produkcja ta pozostaje tytułem w 100% skupionym na rozgrywce singleplayer.
Zobacz także: