Ustawianie pozycji obronnych | Prowadzenie bitew | Sudden Strike 4 Poradnik Sudden Strike 4
Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia 2019
W kilku misjach twoim zadaniem będzie obronienie danej lokacji przed falami wroga. Zazwyczaj będzie musiał polegać na mądrym rozstawieniu swoich sił, aby przeżyć kolejne fale wrogów. Musisz przed wszystkim zapewnić sobie pole widzenia, żeby twoje jednostki mogły szybko wyeliminować piechotę. W ten sposób czołgi przeciwnika będą miały utrudnione zadanie. Rozstaw obserwatorów blisko spodziewanego kierunku natarcia, ale nie bezpośrednio na drodze przeciwnika, żeby nie zostali zabici przy pierwszej fali natarcia.
Możesz ustawić miny, jeśli wiesz skąd będzie nadchodzić przeciwnik. Strzelcy wroga mogą je wykryć, więc często przydadzą ci się, kiedy będzie rozgrywał misję ponownie (będziesz znał ilość i rodzaj atakujących grup) lub jesteś pewien, że atak będzie się składał wyłącznie z pojazdów wroga. W tym momencie powinieneś zwrócić uwagę na pojazdy, które zostaną zniszczone blisko twojej pozycji. Część załogi będzie się ewakuować i dostarczy tak potrzebne pole widzenia dla reszty wrogich czołgów.
Umiejscowienie dział przeciwpancernych jest bardzo ważne. Część musi być pozostawiona w bronionym punkcie, na linii natarcia. Przeciwnik skupi na nich uwagę. Większość dział powinna być rozstawiona wokół bronionej pozycji, aby mieć jak najdogodniejszy kąt do ostrzału we wrażliwe części czołgów i pojazdów wroga. Możesz też ustawić w środku swoje czołgi zamiast dział, które będą zbierać ostrzał wroga. Najlepiej ustawić najcięższą jednostkę i to przodem w stronę wroga. Do zapewnienia większej przeżywalności dział, mądrze jest ustawić je pomiędzy budynkami, lub w taki sposób, aby osłaniały ich martwy kąt. Do obrony bardzo się przydadzą worki z piaskiem. Ta umiejętność pozwala umocnić pozycję dział oraz czołgów i zapewnia redukcję obrażeń od pocisków nadlatujących z przodu oraz boków. Świetnie się sprawdzi w misjach, gdzie nie będziesz miłą zbyt wiele naturalnych przeszkód, które mogłyby ci pomóc w czasie obrony. Jeśli twoja piechota zostanie wybita, nakaż kierowcy opuści pojazd, paść na ziemię i wyłączyć swobodny ostrzał. Prawdopodobnie nie przeżyje długo, ale pomoże pozostałym pojazdom na efektywny ogień i eliminację pozostałych wrogów. Inaczej narazisz się na niepotrzebne straty.
Piechota powinna być ustawiona na głównej linii natarcia. Idealnie, jeśli będzie schowana pośród roślinności i w budynkach. Struktury zapewnią ochronę przed bronią małokalibrową, ale wobec ciężkiego ostrzału trzeba stale monitorować stan budynku. Zwalenie grozi śmiercią większości jednostek przebywających w środku. Pamiętaj, żeby ustawić artylerię oraz sanitariuszy na drugiej linii. Są to jednostki delikatne i bardzo unikatowe. Zwłaszcza Sanitariusze przydadzą się pomiędzy potyczkami do leczenia poległych żołnierzy. Również piechota przeciwpancerna powinna być ukryta w dogodnych pozycjach lub na drugiej linii i wejść do akcji w takim momencie, żeby mogła zadać jak największe obrażenia wrogim pojazdom. Po udanej akcji wycofaj ich i nie narażaj na ostrzał oraz niepotrzebną śmierć.
Jeśli twoja pozycja obronna jest rozległa albo jest to długa linia, warto mieć oddział szybkiego reagowania. Oddeleguj kilka szybkich jednostek: lekkie lub średnie czołgi, pojazdy opancerzone i ciężarówki z oddziałem piechoty. W ten sposób jesteś w stanie pomóc swoim żołnierzom i ewentualnie umocnić tą linie swoimi posiłkami. Czołgi będą w stanie okrążyć przeciwnika i zadać dodatkowe obrażenia, a piechota zapewni wizję, obsadzi porzucone działa i rozprawi się z resztą zagrożeń.