Ku renesansowi | Scenariusze w Sid Meier's Civilization V Bogowie i Królowie poradnik Sid Meier's Civilization V: Bogowie i Królowie
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2019
Ku renesansowi
Krucjaty to wynik wielkiej walki o kontrolę nad świętym miastem trzech religii: Jerozolimą. Czy zdołasz przeprowadzić udaną ofensywę i zdobędziesz to miasto? Czy może twoja potęga zastanie pokonana przez obce imperium, które aktualnie włada Świętym Miastem? W końcu, czy przetrwasz te mroczne wieki i będziesz miał siłę wkroczyć na ścieżkę ku renesansowi?
Ogólnie
Scenariusz opiera się przede wszystkim na historycznej Europie, ale dopuszcza możliwość... wylosowania sobie mapy.
Od początku na mapie istnieją trzy religie: Katolicyzm, Prawosławie i Islam. Gra nie dopuszcza, oczywiście, tworzenia nowych. Świętym miastem dla Pierwszej jest Watykan, dla Drugiej - Konstantynopol, należący od początku rozgrywki do Bizancjum (jest to jedyna cywilizacja, która kontroluje jakieś święte miasto od początku) a dla Islamu jest to Mekka. Jerozolima, Watykan i Mekka to na początku wolne miasta-państwa. Jeśli będziemy kontrolować jakieś Święte miasto, to dostaniemy bonus z dogmatu założyciela religii.
Rozgrywka toczy się na punkty i kończy się po dwustu turach. Za każdą turę kontroli lub sojuszu ze Świętym miastem lub Jerozolimą dostajemy 10 dodatkowych punktów. Dodatkowe punkty możemy dostać za wysłanie karaweli na zachód, po odkryciu Eksploracji (Nowy świat), wtedy kiedy wybiorą nas jako Cesarza Niemiec oraz za zdobywanie miast innej religii.
Każda cywilizacja rozpoczyna wkraczając w epokę średniowiecza - technologie Starożytności i Epoki klasycznej są już wynalezione. Ponadto rozpoczyna mając dwie jednostki osadników, jednostkę robotników i specyficzną ilość jednostek wojskowych. Grając nacją chrześcijańską na mapie mamy zaznaczone położenie Watykanu i Jerozolimy - Mekka i Konstantynopol są ukryte. Z kolei grając nacją islamską mamy pokazane położenie Mekki i Jerozolimy.
Gracze
Mamy do wyboru te cywilizacje, które istniały w ówczesnej Europie, niektóre z nich zostały w pewnym stopniu zmodyfikowane w tej rozgrywce.
- Anglików - oryginalnie: +2 do ruchu dla jednostek morskich.
- Austriaków - oryginalnie: Mogą wydać 500 sztuk złota by zająć sojusznicze miasto-państwo.
- Celtów - zmiana: mają bonus +20% do siły przeciwko jednostkom cywilizacji o większej liczbie miast (zamiast dodatkowej wiary z ulepszonych lasów)
- Szwedów - zmiana: Jednostki zaokrętowane zyskują jeden punkt ruchu oraz ich wyokrętowanie/zaokrętowanie kosztuje tylko jedne punkt ruchu a nie całą kolejkę (zamiast zyskiwania wpływu za Wielkich ludzi).
- Hiszpanów - zmiana: Jak wynajdą Eksplorację mogą wysłać za zachodnią krawędź mapy Konkwistadorów którzy zdobędą więcej punktów zwycięstwa oraz dodatkowe złoto (zamiast złota z odkrycia Cudu natury).
- Turków - oryginalnie: mogą przeciągać na swoją stronę barbarzyńskie jednostki wodne i zyskiwać za to złoto.
- Holendrów - oryginalnie: zachowują 50% zadowolenia z zasobu luksusowego jeśli go utracą.
- Egipcjan (Ajjubidzi) - nowa nacja - Sprawiedliwość Saladyna - Bonus: w każdym nowo podbitym mieście staje darmowy Sąd. Dodatkowo mają gratis Piramidy w Kairze. Specjalne: Mamelucy - (Nie ponosi kar za atakowanie miasta), zastępują Rycerzy oraz Medresa - (+33% nauki z miasta, +2 Wiary, +2 nauki z dżungli), zastępuje Uniwersytet, który nie daje wiary.
- Arabów (Almohadzi) - zmiana: +2 do złota za szlak handlowy (zamiast +1 do złota za szlak handlowy i podwojenie zasobów ropy).
- Rosjan - zmiana: Wszystkie jednostki lądowe mają +1 ruchu, dodatkowo poruszanie się wzdłuż rzeki kosztuje po jednym puncie (zamiast dodatkowej produkcji z surowców strategicznych i ich podwojenia).
- Bizancjum - zmiana: Masz dodatkowego szpiega oraz zaczynasz grę ze świętym miastem (zamiast dodatkowego wierzenia przy zakładaniu religii).
- Francja - oryginalnie: miasta dają co turę +2 kultury.
Sposób na rozgrywkę
Dobrą strategią na ukończenie tego scenariusza z przyzwoitym wynikiem jest w miarę możliwości utrzymywanie sojuszy ze Świętymi miastami i w miarę możliwości wykonywanie ich misji pobocznych - dają także punkty w pływu, które spadają jednak bardzo szybko.
Grając Bizancjum nie dopuszczamy do Konstantynopola żadnych jednostek wroga - zależy nam na jego utrzymaniu bo daje punkty i bonusy religii.