[Opis przejścia] Część czwarta (4) | Sherlock Holmes Tajemnica Mumii poradnik Sherlock Holmes: Tajemnica Mumii
Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019
Wreszcie maszeruje przed siebie korytarzem. Ogląda zniszczenia po prawej i nieco bardziej w głębi - rozdeptane damskim obcasem okulary (po lewej). Po lewej znajdują się też charakterystyczne drzwi do gabinetu lorda, jednak na razie Holmes kontynuuje sprawdzanie korytarza. Maszeruje więc dalej, pod znajome popiersie z ozdobnymi laskami. Sprawdza pocięte obicie na ścianie po lewej i obraca się tyłem do popiersia. Teraz po lewej ma drzwi prowadzące do zadymionego pomieszczenia. Przy ścianie obok nich stoi kolejny obraz, na odwrocie którego Holmes odkrywa kolejną karteczkę (Notatki). Ogląda też rozmazane na dywanie ślady, tuż pod swoimi stopami. (Proponuję zapisać stan gry).
Wreszcie Sherlock otwiera prowadzące do salonu drzwi po lewej. W pomieszczeniu jest pełno gryzącego dymu i detektyw nie może tu długo przebywać. (Natychmiast pojawia się wskaźnik życia po prawej, którego należy pilnować i za każdym razem, gdy tylko znajdzie się on niebezpiecznie nisko, wychodzić z pokoju na korytarz, by bohater mógł zaczerpnąć świeżego powietrza). Holmes podchodzi do prowadzących do sypialni drzwi (po prawej) i przy pomocy stłuczonej butelki odcina kawałek materiału od wiszącej z obu stron tychże drzwi zasłony (u dołu po prawej). Teraz oddycha mu się trochę lżej, co nie zmienia faktu, że jego życie jest nadal zagrożone i wypady na korytarz są niezbędne. Na ścianie na prawo od kotary detektyw dostrzega brak sztucera.
Nad stojącą na lewo od drzwi do sypialni kanapą wisi tarcza herbowa, która tak naprawdę jest kolejną skrytką lorda Montcalfe'a. Holmes otwiera ją i ogląda wieko ukrytego za nią schowka (kliknij je). Pojawia się plansza zagadki (Uwaga! Tylko w wersjach angielskiej i niemieckiej, w polskiej wystarczy drugi raz kliknąć wieko, by móc dostać się do ukrytego za nim lustra), podpowiedzią do której są kartki pracowicie pozbierane z obrazów w korytarzu. Z zapisanych na nich zlepków liter trzeba ułożyć słowa, składające się z tylu liter, ile symboli Ankh widnieje na kartkach. Z pierwszej kartki wynika, że ma to być 6 słów (3, 4, 4, 2, 3 i 3-literowe dla wersji angielskiej) albo 4 słowa (8, 3, 2 i 7-literowe dla wersji niemieckiej), z drugiej - że również 6 słów (5, 3, 8, 3, 5 i 6-literowe dla wersji angielskiej) albo także 6 słów (3, 8, 8, 5, 11 i 3-literowe dla wersji niemieckiej). Podaję rozwiązania dla wspomnianych wersji obcojęzycznych:
Wersja angielska: YOU WILL FIND (pierwsza linijka); IF YOU CUT (druga linijka); UNDER (czwarta linijka); THE RELIGION (piąta linijka); THE PLACE SHINE (szósta linijka).
Wersja niemiecka: SCHNEIDE UND (pierwsza linijka); DU FINDEST (druga linijka); DIE RELIGION (czwarta linijka); VERBIRGT EINEN (piąta linijka); LEUCHTENDEN ORT (szósta linijka).
Jak widać, linijka trzecia ma pozostać pusta, jako oddzielająca treść odczytaną z jednej kartki o tej odszyfrowanej z drugiej. Tekst w każdej linijce powinien zaczynać się od lewej, a poszczególne słowa być oddzielone od siebie w danej linijce na planszy jednym pustym polem.
W efekcie prawidłowego rozwikłania zagadki wieko skrytki podjeżdża do góry, odsłaniając lustro (kliknij je). W owym lustrze detektyw dostrzega odbicie ściany z naprzeciwka, a zaznaczony na tafli krzyżyk ewidentnie coś wskazuje.