Zboża i trawy | Uprawy | Polska Farma 2017
Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019
Zboża i trawy to jeden z najprostszych i zarazem najszybszych sposobów na zarobek - ich uprawa nie jest specjalnie skomplikowana i wymaga trzymania się jedynie kilku prostych zasad. To, co stoi u podstaw pracy z tymi rodzajami upraw, to odpowiednie przygotowanie gleby do pracy z siewkami - konieczne jest więc uprzednie zaoranie, a następnie skultywowanie gleby - po tych dwóch stosunkowo prostych czynnościach następuje etap właściwy, czyli zasianie pola.
Zarówno łubin jak i trawa to uprawy, które warto uprawiać ze względu na zwierzęta - udanie zastępują wszelkiego rodzaju sztuczne pasze, a przede wszystkim - są od nich znacznie tańsze i efektywne. Jeśli posiadamy całkiem rozbudowane gospodarstwo ze zwierzętami, zbiór tychże upraw jest naprawdę opłacalny i daje znacznie lepsze efekty niż pożywienie kupowane w sklepie rolniczym. Pamiętajmy także o sianie, które zostaje po żniwach trawy - to także wartość dodana jeśli chodzi o rachunek ekonomiczny zasiewu tychże upraw. Warto jednak pamiętać o tym, iż w przypadku braku posiadania zwierząt te dwie uprawy są zupełnie nieopłacalne.
W drugiej grupie pod względem opłacalności uprawy znajdują się pszenica i jęczmień - za obydwa te zboża dostaniesz mniej niż 1000 euro za tonę, ale trzeba przyznać, iż nie wymagają one aż takiej opieki jak soja czy rzepak, można więc zaoszczędzić na środkach ochrony i nawozach.
Najlepiej inwestować jednak w soję i rzepak - to inwestycje dające zwrot blisko 2 000 euro za tonę, warto jednak zapłacić trochę za ochronę przed różnorodnymi chorobami, jakie mogą nawiedzić naszą uprawę. To najlepsze, bo dające najwięcej korzyści zwłaszcza na początku gry, uprawy.
Nieco inaczej sprawa wygląda z kukurydzą - zysk jest nieco mniejszy niż rzepaku, bo około 1 400 euro za tonę, niemniej jednak warto także zaznaczyć fakt, iż pokosy z kukurydzy można wykorzystać jako pokarm dla zwierząt, co daje dodatkowe profity wówczas, gdy prowadzisz także gospodarstwo hodowlane. Warto jednak pamiętać o tym, że do zbioru kukurydzy konieczny jest zakup dodatkowego zespołu żniwnego bądź też sieczkarni do kukurydzy.
Czy warto inwestować w nawóz i oprysk? W przypadku łubinu czy trawy nie ma to najmniejszego sensu - zwrot z obsianego pola i tak jest duży, a inwestycja w środki ochrony znacznie przewyższa profity płynące z tego tytułu. Dobrym rozwiązaniem powinno być za to zastosowanie oprysku w przypadku rzepaku czy soi - bez nich plony mogą zostać pomniejszone nawet o 40% w przypadku deszczowych okresów, co daje już zauważalną różnicę w plonach i stawia pod znakiem zapytania opłacalność obsiewania pól tego typu uprawami. Warto jednak uważać na to, kiedy dokonujemy oprysku - jeśli zdecydujesz się na obsianie pola późną jesienią, stracisz cały efekt już na wiosnę - oprysku dokonuj więc tylko i wyłącznie w kwietniu, po porze zimowej, która jest automatycznie symulowana przez grę.
Warto jednak pamiętać, iż zboża ozime, które możemy zasiać na porę automatycznie pomijaną, czyli październik - marzec, są trzy: jest to pszenica, jęczmień i rzepak. W pozostałych trzech przypadkach wzrost odbywa się tylko w trakcie pory letniej.
Co więcej, świetnym sposobem na zwiększenie produktywności roli jest możliwość dwukrotnego obsiania tego samego pola w trakcie jednego roku. Możliwe jest to dzięki obsianiu pola pod koniec września i zbiór gotowego plonu na samym początku czerwca. Szybkie ponowne obsianie pola daje możliwość zbioru ponownego już w połowie września. Dzięki temu zbieramy podwójny plon w jednym cyklu, choć prowadzimy jednocześnie do szybkiej eksploatacji i demineralizacji gleby, co pomniejsza plon.
Kwestią powiązaną z uprawą zbóż jest sprzedaż balotów słomy - w tym wypadku warto jednak zostawić pozostałości po plonach zbożowych w magazynie, gdyż zysk z ich sprzedaży jest niewielki, a przy posiadaniu gospodarstwa zwierzęcego posiadanie własnoręcznie przygotowanego pożywienia daje spore oszczędności przy jego prowadzeniu.