Hodowla zwierząt | Uprawy | Polska Farma 2017
Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019
Hodowla zwierząt to zajęcie bardzo proste, ale też dające stały, pewny zysk, choć nie we wszystkich przypadkach. Oczywiście nie jest on zbyt wielki, zważywszy na fakt, iż większość czynności związanych z ich hodowlą jest zautomatyzowanych, niemniej jednak warto zainwestować w gospodarstwo, choć nie na samym początku budowania farmy.
Do żywienia zwierząt potrzebujemy słomy (krowy, kozy, owce oraz konie) oraz kiszonki dla tych samych zwierząt, jak również karmy dla kur oraz kaczek. Dbanie o pożywienie jest bardzo istotne, gdyż o zagłodzenie zwierząt jest naprawdę bardzo łatwo - zwierzęta bez żywności wytrzymują zaledwie 2-3 dni, warto więc zwracać na to uwagę jeśli chcemy zasymulować dłuższy okres czasu. Przykładowe zużycie pożywienia pomaga oszacować, ile pożywienia będzie potrzebne do odpowiedniego zaopatrzenia zwierząt. Dla zestawu 5 krów, 10 kóz i 5 koni zużycie siana wynosi 65 kilogramów na dzień, co przekłada się na tygodniowy zapas ok. 450 kilogramów za około 3000 euro. W przypadku grupy 10 kur i 10 kaczek zużycie karmy wynosi 4 kilogramy dziennie, co na tydzień daje 28 kilogramów za około 210 euro. Utrzymanie drobiu nie jest drogie, natomiast w przypadku pozostałych zwierząt warto zainteresować się zbieraniem wyschniętej trawy i słomy ze ściernisk po zebraniu plonów zbożowych. To naprawdę znacznie optymalizuje wydatki związane z utrzymaniem zwierząt, które w dłuższej perspektywie wcale nie muszą być takie małe.
W gospodarstwie zwierzęcym znajduje się miejsce dla sześciu typów zwierząt. Krowy dają rzecz jasna mleko - zysk z pięciu krów waha się pomiędzy 30 a 50 euro w zależności od typu jedzenia oraz ciągłości żywienia zwierząt. 10 kur daje z kolei dzienny zysk na poziomie od 25 do 40 euro. Najbardziej opłacalne w ujęciu dziennym są kozy - tu zysk waha się od 120 do 150 euro za mleko kozie. W przypadku pozostałych zwierząt zarobek odbywa się na zasadzie sprzedaży zwierząt - odpowiednie pożywienie jest w stanie zapewnić dobry wzrost kaczkom oraz koniom - zwłaszcza w przypadku tych drugich sprzedaż po roku może wiązać się z 3-4 krotnym zarobkiem, co daje około 3-4 tysiące euro zysku. Oczywiście na kaczkach nie zarobimy aż tyle, bo ledwie kilkaset euro.
Czy zatem opłaca się hodować zwierzęta z przeznaczeniem na dzienny zarobek? Weźmy pod uwagę maksymalne kwoty dziennego zarobku. W przypadku kur wybierzmy przykładową liczbę 20 kur - koszt dzienny karmy - 4 kg - to 30 euro, z kolei zarobek - 80 euro. Miesięcznie z hodowli kur na czysto zyskujemy więc 1500 euro, przy założeniu, że udaje nam się zmaksymalizować produkcję jaj.
10 kóz i 5 krów dziennie zjada ok. 40 kilogramów siana - koszt utrzymania, przy założeniu, że sami zakupujemy siano i nie czerpiemy go z własnej działalności, to około 270 euro. Zysk to natomiast 200 euro - 150 z koziego mleka i 50 z krowiego. Gołym okiem widać więc, iż bez własnej produkcji słomy i siana trudno zbilansować utrzymanie zwierząt dojnych.
Warto także pamiętać o tym, iż dodatkowe koszty generuje także rozbudowa miejsc dla poszczególnych zwierząt - to dla każdego typu dodatkowe kilka tysięcy za każde kolejne poszerzenie wybiegu lub budynku gospodarczego przeznaczonego dla danego gatunku zwierząt hodowlanych. Nie zapominaj także o konieczności zakupienia takiego gospodarstwa - to kosz od kilkudziesięciu do nawet 120 tysięcy euro. Zdecydowanie więc jest to inwestycja dla osób zdolnych samodzielnie zapewnić pożywienie (za wyjątkiem karmy dla kur i kaczek) oraz mająca rozwinięte inne sektory gospodarstwa rolnego.