Słoneczna dolina | Szybki start | Polska Farma 2017
Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019
Słoneczna dolina to mapa bardzo dobra na start ze względu na dość sporą dowolność jeśli chodzi o rozwój farmy - startujemy tutaj bowiem z jednym traktorem - to McCormick X7 oraz z aż 500 000 euro. Co więcej, do naszej dyspozycji oddano trzy pola (w tym jedno obsiane pszenicą) oraz sad znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie naszego gospodarstwa. Jedno jest jednak pewne - potrzebny nam będzie sprzęt pozwalający na obróbkę roli.
W tym celu warto udać się do sklepu z nowymi sprzętami i zaopatrzyć się w podstawowe sprzęty. Zaczynając od początku - w pierwszej kolejności czeka na Ciebie zakup pługa. Dobrym wyborem będzie Cargool Rudy za 20 000 euro - to przyzwoity pług i, co najważniejsze, nie przeszacowany pod względem ceny. Kultywator to z kolei powinien być Horacio Platon 4GR za 30 000 euro - podstawowy model z dobrym rozstawem bron, umożliwiający sprawne i szybkie spulchnienie gleby. Siewnik? Tu Twój wybór powinien paść na model Xena Double x1200 za 40 000 euro, oferujący bardzo szeroki rozstaw osi i przyzwoitą przyjemność zbiornika na siewki. W obróbce roli przyda się także rozsiewacz nawozu - Twój wybór powinien paść na model RAUCH MDS 19.1 za 27 000.
Warto także pokusić się również o kupno nowego kombajnu - dobrym pomysłem będzie zakup modelu Galadhon 2790 za 170 000 euro - warto tutaj zwrócić uwagę na dużą liczbę headerów, co pozwala na zastosowanie tego sprzętu w różnorodnych warunkach. Co do zespołu żniwnego - warto pokusić się o kupno droższego, ale bardziej wydajnego modelu Galadhon DF 10,6m za 40 000 - spory rozstaw wraz z nowoczesną technologią gwarantują minimalną stratę ziarna w trakcie żniw. Na sam koniec - przyczepa. Tu powinieneś rozejrzeć się za Krampe BigBody 650 w cenie 17 000 z podwyższonymi ściankami. Zakupy powinny kosztować Cię ok. 345 000 euro.
Teraz przenieś się do punktu z używanymi maszynami - tam zaopatrzysz się w cały zestaw maszyn przeznaczonych do sadownictwa. Podstawą jest oczywiście traktorek sadowniczy - jedynym możliwym wyborem jest model Galadhon 4770 CF za 20 800 euro - do tego musisz dorzucić sadzarkę Xena Kraken za 9 750 euro, opryskiwacz K 129 kosztujący 39 000 euro oraz platformę do zbierania owoców Pepple 4 w cenie 12 350 euro. W sumie za używane maszyny zapłacisz ok. 82 000 euro, co daje sumarycznie niecałe 430 000 euro. Jak więc widzisz, lwią część pieniędzy wydasz na maszyny, które jednak wydatnie przysłużą się podczas prac na roli i będą służyć przez długie lata.
Konieczna będzie więc obróbka dwóch pól które posiadasz - zaoraj, skultywuj i zasiej zboże. Godne polecenia jest zasianie rzepaku, warto także pomyśleć nad soją. Pamiętaj, iż będziesz musiał wybudować silos na jedną z tych dwóch upraw - to koszt 5 000 euro. W sadzie z kolei możesz umieścić owoce wedle Twojego wyboru - to drugorzędna sprawa, bo zysk jest znacznie mniejszy niż z uprawy roli. Podczas żniw pamiętaj o trzecim poletku obsianym pszenicą - tutaj również konieczne będzie przeprowadzenie zbioru!
Oczywiście wskazana przez mnie ścieżka rozwoju wcale nie musi być Twoją - równie dobrze możesz porzucić karierę rolnik i zająć się uprawą warzyw szklarniowych, kupując szklarnię znajdującą się nieopodal Twojego gospodarstwa czy też kupić zagrodę dla zwierząt. Wydaje się jednak, iż te inwestycje powinny stanowić jedynie kolejny stopień rozwoju Twojego rozwoju - na początku warto zająć się uprawą roli oraz sadownictwem.