Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Master of Orion III - poradnik do gry

Master of Orion III - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Ustrój | Master of Orion III poradnik Master of Orion III

Ostatnia aktualizacja: 18 października 2019

Ustrój polityczny dla imperiów galaktycznych w Master of Orion jest niezmiernie ważny. Wpływa on na wiele czynników kształtujących i określających siłę gospodarki, poziomu zadowolenia społeczeństwa, efektywności przemysłu, czy też dyplomacji. Ważnym elementem w polityce prowadzonych przez Was mocarstw z pewnością będzie utrzymywanie jak największej kontroli nad swym społeczeństwem, czyli ustalanie wysokich wskaźników represyjności władzy w stosunku do obywateli. Oczywiście im większy, tym ich niezadowolenie wzrasta, a co za tym idzie spada efektywność pracy, jak i powstaje możliwość rozruchów, czy buntów. Wysoki wskaźnik "opresometra" jednak powstrzymuje wrogich agentów specjalnych wysyłanych przez nieprzyjacielskie imperia, a jak się będziecie w stanie przekonać, działania wywrotowe i sabotaże na instalacjach wojskowych mogą poważnie zaszkodzić i osłabić państwa przez Was prowadzone.

Oczywiście nie warto zmieniać za często ustroju politycznego, gdyż nawet jedna taka zmiana powoduje dość duży wzrost napięcia wśród społeczeństwa i nie tylko spada produkcja i kurczy się gospodarka w okresie transformacji, ale też już po instalacji nowego rządu, trzeba będzie wydawać znacznie więcej środków na utrzymanie w ryzach swej społeczności, niż przed zmianą.

Jednak, co jest bardzo ciekawym novum, zmiana ustroju politycznego, może skutkować też zmniejszeniem ilości administracji imperialnej, a co za tym idzie jej usprawnieniem, warto więc od czasu do czasu zmieniać profilaktycznie co jakiś czas formy rządów, po krótkim czasie wracając do starego, po to właśnie by zmniejszyć koszta biurokracji. Oczywiście tego typu operacje można realizować skutecznie i bezpiecznie do czasu, kiedy jeszcze jesteśmy w stanie opanować niezadowolenie społeczne wzrastające po każdorazowej zmianie systemu politycznego.

Poniżej chciałbym przedstawić charakterystykę wszystkich typów ustrojowych, ich zalety i wady, szanse i zagrożenia. Formy ustrojowe dzielą się na poszczególne rodzaje:

  • absolutystyczne , gdzie do wyboru mamy despocje, monarchię, jej konstytucyjną formę i oligarchię
  • reprezentatywne , czyli oligarchię, demokrację, parlamentaryzm i republikę
  • kolektywistyczne , czyli rój i unifikację.