Reżimy treningowe | Trening poradnik Football Manager 2006
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
Reżimy treningowe
Każdy zawodnik reaguje inaczej na trening. Jeden potrzebuje utrzymywać formę w zakresie techniki, drugi potrzebuje wzmocnienia elementów siłowych i fizycznych. Jest to zależne od pozycji, jaką przyjął piłkarz w okresie młodości. Rzecz jasna nie jest to podstawowy warunek, bowiem trafiają się piłkarze silni i mocno zbudowani, a są napastnikami spełniającymi swoje zadanie. Bywa także czasem, że stwierdzimy źle dobraną pozycję zawodnikowi. Można ją wtedy poprawić. Zalecane to jest raczej dla młodych piłkarzy, ponieważ wtedy przyniesie to oczekiwany skutek. Natomiast starsi niechętnie chcą zmieniać pozycję i dają do zrozumienia, że nie przyniesie to oczekiwanych przez nas zmian. Atrybuty przeważnie wzrastają do 24 roku życia, później następuje stagnacja. W czasie sezonu mogą się podnieść/spaść co najwyżej 3 jednostki.
Istnieją cztery podstawowe reżimy treningowe: Ogólny [General] oraz Bramkarski [Goalkeepers], które dodatkowo mają swoje odpowiedniki młodych graczy (Juniorski [Youth]). Wszystkie mają domyślnie ustawione typy treningów, których nie można edytować. Ale można tworzyć nowe i ustawiać na swój sposób.
W panelu Schedule mamy wyszczególnione wszystkie reżimy. Klikając na strzałkę obok nazwy ukaże nam się okno z widocznymi rodzajami treningu. Nowy reżim tworzymy za pomocą Przycisku Programy [Schedule] i wybierając odpowiedni dla grupy wiekowej. Tam też możemy nimi zarządzać.
Suwakami można zmieniać natężenie pracy dla każdego typu. Pamiętajmy, żeby na przykład nie ustawiać zawodnikom z pola Bramkarski [Goalkeeping], bo nie przyniesie to żadnych dodatkowych umiejętności a będzie tylko miało wpływ na niepotrzebne dodatkowe zaangażowanie w treningu. Tak samo bramkarzom nie potrzeba treningu Atak [Attacking]. Każdy reżim, który nie jest specjalnie odpowiedni dla piłkarzy nie przyniesie spodziewanego efektu.
Należy wiedzieć, że Siła [Strength]i Aerobik [Aerobic]są najbardziej męczącymi treningami, nie warto przesadzać z nadmiarem zajęć, bo odbija się to na kondycji piłkarza. Reszta nie jest specjalnie męcząca, ale także nie należy nadużywać. Należy utrzymywać odpowiedni balans pomiędzy nimi. Nie chcemy, by stracił swoje najlepsze zalety i jednocześnie stracił te, które są dla niego niekoniecznie potrzebne. Pamiętajmy też, że ciężki trening (nawet niekoniecznie siłowy) może spowodować nawet spadek atrybutu Wytrzymałość [Stamina]. Dlatego patrzmy uważnie na suwak Obciążenie [Workload] i przesadzajmy z wyjściem poza przedziałkę.
W powyżej zaprezentowanym panelu (Tryb [View] -> Trening [Training]) sprawdzamy jak trening wpływa na poszczególnych zawodników. Strzałki oczywiście charakteryzują wzrost/spadek treningu. Za pomocą rozwijanego menu Przydziel wszystkich [Schedule] przyporządkowujemy danemu zawodnikowi odpowiedni reżim, bądź dajemy mu odpoczynek na określony czas (Odpoczynek [Rest]).
Menu Tryb [View] -> Trening Pozycji [Position Training]daje możliwość ustawienia nowej pozycji dla piłkarza. Wystarczy, że w kolumnie Nowa pozycja [New Position] ustawimy inną pozycję, niż piłkarz posiada i zawodnik zacznie ją trenować. Należy zwrócić uwagę na komentarz, który pojawia się po wybraniu nowej pozycji. Jeśli pisze Beznadziejny [Ineffectual], to nie ma szans, by zawodnik wyćwiczył nową pozycję. Będzie bardzo niezadowolony, a nawet może opuszczać treningi na znak protestu. Komentarze dotyczące pozycji zawodnika można podglądnąć także w profilu piłkarza.