Zręby w Farming Simulator 17 | Podstawy leśnictwa poradnik Farming Simulator 17
Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2019
By przerobić drewno na wióry/zręby potrzebujesz jednej z maszyn: Heizomat HM 4-300 lub Jenz HEM 583 Z. Dostępny jest także pośredni model Jenz BA 725 D, który nie potrzebuje do obsługi ciągnika i może poruszać się sam (2km/h). Różnice? Pierwszy służy tylko do obróbki niewielkich bali, drugi i trzeci przerobią wszystko. Wióry możesz sprzedać jako biomasę lub użyć ich w ciepłowni (budynek-obiekt wymagający utrzymania na poziomie 120$/dzień) - w obu tych miejscach otrzymujesz majątek za wióry. Wszystkie maszyny możesz położyć w dowolnym miejscu, jednakże aby nie prowadzić podwójnego transportu (i drzewa i wiór) ustaw je w miejscu ścinki lub docelowym (przy ciepłowni lub skupie biomasy). Poniżej wyszczególniono najważniejsze szczegółowe informacje o całym procesie pozyskiwania i sprzedaży zrębów.
Dostępne maszyny
Pierwszej maszyny (Heizomat HM 4-300 - 28 000$) szczerze nie polecam. Obsługuje tylko małe i cienkie kawałki drewna, które trudno załadować do niewielkiego otworu. Często przy okazji się zacina (nie wciągając całego drewna) i wymaga napędu od ciągnika. Należy go przed użyciem rozłożyć, podłączyć do ciągnika, uruchomić z poziomu ciągnika, ustawić rurę wylotową i rozpocząć wkładać drewno - maszyna po uruchomieniu i wyjściu z ciągnika ciągle działa.
Jeśli zamierzasz sprzedawać wióry na biomasę, warto wybrać model JENZ BA 725 D (64 000$), z tego względu że jest statyczny (nie potrzebuje napędu), a szkoda byłoby trzymać ciągnik z dala od bazy i co moment go przepinać. Przystosowany jest do obróbki grubych 2-3 metrowych bali, przy odrobinie kombinowania radzi sobie także z całymi drzewami. Jednakże nie sprawuje się tak dobrze jak kolejny omawiany model...
Ostatnia maszyna (JENZ HEM 583 Z - 88 000$) [koniecznie powinieneś ją zakupić!] potrzebuje napędu z ciągnika, jest jednak bardzo wydajna i najbardziej wygodna w obsłudze - posiada własny dźwig, dużą moc taśmy, która bez problemu wciąga całe drzewa. Wystarczą dwa średnie drzewa, by zapełnić przyczepę na 21 000l. Możesz także ładować mniejsze kawałki drzewa rękoma, bez problemu wchodzą do środka. Całe drzewa (bez gałęzi) możesz ustawiać oparte o taśmociąg, a zostaną w całości przerobione.
W razie problemów ze sprzętami JENZ, gdy nie chcą wciągnąć długich kawałków, warto podnieść i delikatnie podtrzymywać chwytakiem kłodę, tak by nie spadała (ale by chwytak jej nie zatrzymywał) i znajdowała się w linii prostej do taśmociągu.
Sprzedaż biomasy / Ciepłownie
Sprzedaż wiór następuje w punkcie skupu w tartaku (składzie drzewa) - widoczna jest tam spora hałda zrębków. Dorzucając się do niej otrzymujesz wynagrodzenie. Zamiast tego możesz użyć także ciepłowni (budynek-obiekt), lecz musisz płacić za jego utrzymanie dzienną kwotę. Ceny są zmienne, jak za inne produkty, utrzymują się na poziomie ~240$/l.
Uwaga - pamiętaj jednak, żeby zrębki wyładować na wyznaczone pole przed hałdą, nie bezpośrednio na nią - w przeciwnym razie nie otrzymasz zapłaty. Z tego względu warto jest jednak ustawić na miejscu skupu najtańszą wywrotkę, by idealnie tracić w pole i sprzedać wszystko.
Ciepłownie (68 000$) to budynki, które możesz zakupić i postawić w świecie gry (sklep -> kategoria: Obiekty), wymagające utrzymania 120$/dzień. Zastępują one punkt skupu, tak więc cały proces wycinki->rąbania->sprzedaży możesz wykonać w jednym miejscu. Jest to duże ułatwienie, gdy na poważnie chcesz zająć się tym biznesem.
Ceny sprzedaży są zbliżone, lepsze możesz uzyskać jedynie podczas zapotrzebowania na wióry w tartaku. W porównaniu do sprzedaży drewna, zyski są niemal 2x większe. Wada? Duża ilość zrębków wymaga obszernej pojemności ładunkowej (chyba, że masz ciepłownię).
JENZ HE 700 StA (72 000$) to również jedno ze stacjonarnych urządzeń, które przerabia drewna na zręby i od razu je sprzedaje (brak konieczności transportu do tartaku). Ceny są wyższe niż przy sprzedaży kłód, jednak niższe niż sprzedaż zrębów samodzielnie lub do ciepłowni (różnica wynosi ok. 20% ceny). Ułatwia nieznacznie sprawę, jest jednak droższe w zakupie, utrzymaniu (140$/dzień) oraz przynosi mniejsze zyski. Praca z nim jednakże może być nieznacznie szybsza.