Transport, załadunek i systemy pasów w Farming Simulator 17 | Opis maszyn poradnik Farming Simulator 17
Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2019
Ta kategoria skupia się na naczepach oraz ładowaczach i innych zaawansowanych urządzeniach umożliwiających załadunek towarów do transportu (z wyłączeniem ładowaczy czołowych opisanych w pierwszym rozdziale dotyczącym ciągników oraz sprzętu leśnego i technologii bel). Znajdziesz tu także informacje o systemie pasów.
- Naczepa Fliegl DPW 180
- Wywrotki
- Wozy przeładunkowe
- Przyczepy samozbierające
- Lawety
- Ładowacze czołowe
- Mini-ładowarki, ładowarki teleskopowe, ładowarki kołowe
- Pociąg
- System pasów
Naczepa Fliegl DPW 180
Fliegl DPW 180
W tym miejscu warto wspomnieć o naczepie Fliegl DPW 180, która znajduje się w kategorii Technologia bel. Jest to uniwersalna, a zarazem najtańsza dostępna w grze naczepa (18 000$) uniwersalna (podobną funkcję mogą spełniać lawety). Może służyć do przewozu wszelkich obiektów: bele, drewno, palety, a bezpieczeństwo przez wypadnięciem towaru zapewniają pasy transportowe (R). Nie posiada ona jednak funkcji wywrotki - załadunek i rozładunek musi odbyć się z użyciem ładowaczy.
Wywrotki
Podstawowy rodzaj naczep, których będziesz używał przez całą grę. Różnią się przede wszystkim przestrzenią ładunkową. Zwróć jednak uwagę, że najprostsze modele (do pojemności 21 000l włącznie) mogą być ze sobą łączone. Pamiętaj jednak, że za ciągnikiem powinna znaleźć się naczepa z podwójnymi kołami z tyłu (np. TKD 302), zaś w dalszej kolejności dowolna ilość naczep z szeroko rozstawionymi kołami, czyli np. HKD 302 czy DB 8. Wywrotki jak sama nazwa wskazuje mają możliwość wyładunku za pomocą (I) w wyznaczonych miejscach, oraz wymuszenie w dowolnym miejscu (CTRL+I). Nie możesz jednak upuszczać ładunku w miejscach przeznaczonych na inny typ materiału oraz w miejscach krytycznych, np. na ulicy.
Pamiętaj, że nie możesz rozłączyć naczepy, jeśli jest ona podniesiona do rozładunku. Jeśli korzystasz z większej ilości naczep na raz pamiętaj, by przełączyć się (G) na tą, z której chcesz wykonać rozładunek. Większe wywrotki (np. Fliegl ASS 298) potrzebują wózka (kategoria Wózki do naczep), by podłączyć je do ciągnika. Poza naczepą Krone TX 560 D wszystkie modele mogą przewozić praktycznie dowolny sypki ładunek.
Wozy przeładunkowe
Warto zakupić jedną z tych naczep. Jak sama nazwa wskazuje służą do przeładunku - posiadają specjalną rurę, dzięki której mogą przeładować towar górą np. do innej naczepy. Jest to przydatne w przypadku, gdy opróżniasz kombajn a towar chcesz umieścić w dużej wywrotce do jednego dużego transportu. Jest to jednak element nie wymagany w początkowych fazach gry. Niestety nie można ich użyć przy roślinach bulwiastych.
Przyczepy samozbierające
Jest to jedno z podstawowych elementów wyposażenia hodowcy. Przyczepa pozwala na zbieranie siana, trawy, słomy, plew oraz kiszonki (nie ubitej w pryzmie). Szczególnie używana w początkowych fazach gry do szybkiego zbierania trawy, dobrze zestawić z kosiarką podłączoną na przedzie ciągnika. Może być także użyteczna przy błyskawicznym sprzątaniu zabrudzeń przy korytach zwierząt. Modele różnią się między sobą tylko pojemnością.
By użyć wystarczy opuścić (V) i aktywować (B). Do rozładunku użyj (I) lub wymuszonego rozładunku (CTRL+I). Nie będziesz jej w stanie odczepić od ciągnika ani zbierać dalej, jeśli otwarte są drzwiczki z tyłu niezamknięte przy opróżnianiu naczepy.
Lawety
Lawety służą do transportu innych pojazdów, które wolno się poruszają, na większe odległości. Mogą jednak pełnić także funkcję transportową dla bel, drewna czy palet.
Ładowacze czołowe
Zostały opisane szczegółowo w kategorii Ciągniki, kombajny, ciężarówki w tym poradniku. Są najprostszą opcją załadunkową umożliwiają podpięcie do ciągników końcówek do załadunku różnego rodzaju towarów.
Mini-ładowarki, ładowarki teleskopowe, ładowarki kołowe
Te trzy kategorie zawierają niezależne maszyny o różnej mocy i zastosowaniu. Każda z tych typów maszyn wymaga własnych końcówek. Mini-ładowarki są dość uniwersalne - posiadają także końcówki do manipulacji drzewem (załadunek, wycinka drzew oraz pni). Są jednak wolne i nie dużo różnią się od ładowaczy czołowych.
Ładowarki teleskopowe posiadają wysuwane ramię, dzięki czemu sięgają wysoko i daleko - jest to praktyczne i wygodne. Zarazem są najczęściej wybieraną opcją przez graczy, gdy postanawiają zakupić coś lepszego niż ładowacz czołowy.
Ładowarki kołowe to naprawdę ciężki sprzęt. Musisz upewnić się czy na pewno ich potrzebujesz. Załadunek dzięki nim jest błyskawiczny - łopata ma pojemność 6 000l. Ruszają się jednak dość topornie i nie są łatwe w sterowaniu. Haczyk występuje także przy widłach do drewna - są one przystosowane do załadunku kilku bali na raz - gdy chwycisz tylko jeden z całą pewnością wypadnie z chwytaka.
Pociąg
Pociągi dostępne są tylko na mapie Goldcrest Valley. Możesz wsiąść do nich jak do innych pojazdów, a nawet przełączać się na nie (po włączeniu opcji w menu). Mają dużą pojemność magazynową (np. dla buraków jest to ok. 160 000l) i są połączone z kilkoma skupami, gdzie następuje automatyczny rozładunek. Załadunek odbywa się na stacjach położonych w centralnej części mapy. Tam może odbyć się również przeładunek z jednego pociągu do drugiego (gdyż są to dwie niezależne linie torów). Pociągu nie można wykoleić, osiąga prędkość na poziomie ~82km/h.
System pasów
System pasów to w zasadzie trzy urządzenia, które współpracują ze sobą i które możesz łączyć ze sobą. Pozwalają one załadować dowolne warzywa leżące na gruncie, szczególnie przydatne w przypadku ziemniaków/buraków czy nawet obornika, których nie możesz magazynować w silosie. Urządzeń nie musisz bezpośrednio łączyć ze sobą. Do każdego z nich możesz wejść, by delikatnie manipulować dokładnością ustawienia pasów. Najniższy pas S-710 podnosi elementy bezpośrednio z ziemi, opcjonalny TC 80-16 może transportować je w linii prostej, a SL 80-22 Quantum załadowuje je na dużą wysokość umożliwiając wsypanie prosto do naczepy. Urządzenia aktywują się, gdy tylko pod najwyższym pasem znajduje się urządzenie magazynujące.
Maszyna Grimme RH 24-60 znajdująca się w tej kategorii nie całkiem związana jest z tematem - ładuje ona rośliny bulwiaste na palety. Nie jest jednak zbyt wygodna, gdyż aby załadować kolejną paletę musisz przesunąć nieco maszynę, a każda z palet ma pojemność tylko 2 000l.