Rośliny bulwiaste w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach poradnik Farming Simulator 17
Rozdział ten opisuje rośliny bulwiaste występujące w grze, czyli buraki i ziemniaki. Znajdziesz tu porównanie obu warzyw i metod upraw, kilka pomocnych tricków i porad.
Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2019
W tym rozdziale znajdziesz dokładny opis roślin bulwiastych dostępnych w grze: buraków i ziemniaków. Są to najbardziej zaawansowane uprawy, przynoszące jednak wysokie zyski.
Rośliny bulwiaste nie są przechowywane w silosie. Możesz za to wyrzucić je w dowolnym miejscu i zebrać w późniejszym czasie. Dla estetyki warto zbudować bróg (9 000$), gdzie plony przechowywane będą pod zadaszeniem. By je później stamtąd pozyskać musisz skorzystać z systemu pasów (dokładne działanie opisane w rozdziale Magazynowanie i transport), użyć łopaty uniwersalnej (rozwiązanie niepraktyczne) lub zapakować owe rośliny do skrzyń na paletach (po 2000l), które ułożysz na naczepce transportowej.
Do tego celu potrzebujesz jedynie maszynę Gimmme RH 24-60 (19 000$) z kategorii System pasów. Po załadowaniu maszyny warzywami zostaną one automatycznie przekazywane do pojawiających się skrzyń, ty musisz jedynie przesuwać urządzenie lub palety, by zrobić miejsce na nowe.
Rośliny bulwiaste cechują się bardzo dużymi zbiorami (w dziesiątak tysięcy litrów), dlatego nie są zalecane dla początkujących rolników. Dodatkowo obie rośliny mają swoje plusy i minusy, szczególnie dotyczące rozpoczęcia działalności, które zostały opisane poniżej.
Burak
Burak jest rośliną, która wymaga od gracza najwyższego poziomu zaawansowania. Zbiory z jednego hektara to ponad 120 000 jednostek. Z tego względu potrzebna jest bardzo duża naczepa (brak możliwości użycia wozów przeładunkowych!). Dodatkowo, jeśli zainwestujesz w najprostszy sprzęt do ścinania łęcin i kombajn dołączany do ciągnika (łączny koszt 105 000$) będziesz zmuszony jeździć naczepą cały czas przy kombajnie - jego maksymalna pojemność to jedynie 6 tysięcy jednostek, co w porównaniu do profesjonalnego kombajnu buraczanego (45 tys. jednostek) jest śmieszną ilością.
Narzędzie Holmer Terra Felis 2 eco (320 000$) służy jedynie do zbierania leżących, wykopanych już przez kombajn buraków. Może być przydatne, jeśli nie posiadasz wielu naczep, a nie chcesz spowalniać pracy - możesz wykopać buraki i wyrzucać je na pole, a później zebrać tą maszyną - nie jest to jednak optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę jego cenę.
Zaleca się używanie do transportu pociągu (Goldcrest Valley) oraz położonych blisko działek np. nr 11. Pociąg pomieści idealny zbiór z jednego hektara - jego pojemność to 120 000 jednostek (dla roślin bulwiastych).
Do plusów w stosunku do pola ziemniaczanego zaliczamy:
- niską cenę nasion (~800$ za hektar),
- użycie tego samego siewnika co do kukurydzy i słonecznika,
- możliwość jednoczesnego ścinania łęcin i zbierania buraków przy tańszym zestawie dołączanym do ciągnika (jednakże ciągnik w przypadku pola ziemniaków może być tańszy, by zapewnić 100% efektywności).,
- duże zarobki (z hektara [120 000 jednostek] zarobisz ok. 30 000$ przy przetransportowaniu całości)
Minusy:
- Dużo wyższy koszt profesjonalnego kombajnu - musisz do niego zakupić dodatkową żniwiarkę - suma: 573 000$,
- Konieczność użycia większej pojemności ładunkowej (najlepiej wykorzystać łączone naczepki Agroliner HKD 302 - 25 000$/sztuka),
- Utrudnione magazynowanie i transport (120 000 buraków/hektar).
Ziemniaki
Ziemniak w odróżnieniu od buraka potrzebuje specjalnej sadzarki. Już na początku warto zwrócić uwagę, że koszt nasion na hektar (4 000 nasion) to blisko 8 000$. Na szczęście kolejny zasiew możesz wykonać używając części zebranych wcześniej ziemniaków (po prostu przeładuj je do siewnika, najlepiej zrobić to używając łopaty - możesz napotkać jednak problemy przy próbie dalszego załadunku, dlatego warto wykorzystać jedną z większych łopat, np. ładowacza kołowego).
Ziemniaków jest ilościowo mniej niż buraków, także i koszty wstępne nie są tak wysokie. Jednakże zbieranie ziemniaków jest znacznie powolniejsze - obejmuje więcej procesów - dopóki nie zaopatrzysz się w profesjonalny kombajn Grimme Tectron 415 (429 000$). Najtańsza opcja to koszt 142 000$ na co składają się: siewnik Grimme GL 420 (21 000$), urządzenie do obcinania łodyg Grimme KS-75-4 (9 000$) oraz kombajn Grimme SE 260 (112 000$) - urządzenia te (poza siewnikiem) znajdziesz w kategorii sklepu Zbieranie ziemniaków. Możesz wynajmować kombajn, co umożliwia hodowlę we wczesnych etapach gry. Na szczęście zredukowane będą koszty transportu, ponieważ z 1 hektara plony wynoszą ok. 60 000 jednostek.
Profesjonalny kombajn pozwoli ci jednocześnie ścinać łodygi oraz zbierać ziemniaki z niezłą prędkością i przy dużej pojemności ładunkowej (20 000l) zbierając jednocześnie 4 rzędy kartofli. Tańsza opcja może być zniechęcająca - każdą z czynności: sianie, obcinanie łodyg i zbieranie ziemniaków musisz wykonać oddzielnie (jeśli zlecasz pracę pomocnikowi). Powodem tego jest kombajn, który zbiera tylko 2 rzędy ziemniaków (przy 4 rzędach łodyg ucinanych) - jeśli wykonujesz tą pracę samodzielnie, możesz łączyć te dwa urządzenia, pomocnik jednak ominie co drugi pas w zbieraniu kartofli. Plusem jednak jest fakt, że obsługi całej plantacji wystarczy najtańszy ciągnik, ponieważ maszyny nie mają dużego zapotrzebowania mocy i prędkość maksymalna jest mocno ograniczona.
Do plusów w stosunku do pola ziemniaczanego zaliczamy:
- mniejsze zbiory, które łatwo się transportuje i magazynuje,
- do obsługi maszyn wystarczy najtańszy ciągnik (małe zapotrzebowanie mocy i niska prędkość maksymalna),
- niezłe zarobki (ok. 22 000$), przy mniejszych problemach z transportem i częstym opróżnianiem kombajnu - przy profesjonalnym kombajnie czas zbioru jest także zbliżony.
Minusy:
- Wymaga specjalnego siewnika, który służy jedynie do sadzenia ziemniaków,
- W podstawowej wersji musisz oddzielnie ściąć łęciny a potem dopiero zbierać ziemniaki (w bardzo wolnym tempie),
- Nieco mniejsze zyski niż w przypadku buraka - jednak delikatne różnice ceny skupu nie są dla ciebie tak drastyczne,
- wysoka cena nasion (~8 000$ za hektar) - możesz ją zredukować przeznaczając część plonów na wypełnienie siewnika.