Od siewu do zbioru - krok po kroku | Farming Simulator 17 dla początkujących poradnik Farming Simulator 17
Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2019
1. Spulchnianie ziemi
Pierwszy krok to spulchnianie z użyciem ciągnika. Musisz to robić na swojej działce (numerek na mapie oznaczony kolorem zielonym). Możesz użyć pługów lub kultywatorów. Pługi kopią głębiej w ziemię, co pozwala na lepsze jej przygotowanie i daje 10% więcej plonu. Jest to jednak proces wolniejszy i wymagający mocniejszych maszyn oraz obciążników na przedzie pojazdu. Kultywator może mieć dużą powierzchnię i działać dużo szybciej. Oba narzędzia zawsze umieszczasz na tyłach ciągnika. Grając na wysokim poziomie trudności musisz co pewien czas spulchniać ziemię pługiem (możliwość dynamicznego wyłączenia / włączenia opcji w trakcie rozgrywki). "Przestarzała" rola oznaczona będzie kolorem czerwonym na mapie.
2. Zasiew
Kolejny krok to zasiew. Użyjesz do tego siewnika, z pomocą którego dokładnie wypełnisz całą powierzchnię pola wybranym rodzajem siewu. Uważaj - nie każdym siewnikiem możesz zasiać wszystkie rośliny: ziemniaki potrzebują specjalnej maszyny, oddzielny siewnik znajduje także grupa: kukurydza, słonecznik, burak. Większość siewników ma także dodatkowe funkcje: może nawieźć ziemię (np. Amazaone ED-3000C) [tylko nawóz sztuczny/oprysk] lub być połączona z kultywatorem - Vaderstad Rapid A 600S. Warto wybrać właśnie te, gdyż odbierają konieczność kolejnego przejazdu po polu. Zrezygnuj z pierwszego typu, jeśli zamierzasz stosować nawozy naturalne...
Każdy siewnik musisz wcześniej napełnić - w twojej bazie znajdować będą się worki i oznaczona strefa - wjedź tam maszyną i wybierz napełnianie - jest ono dość kosztowne. Dopiero po napełnieniu wybierasz, jakiego typu nasion chcesz użyć. Jeśli zadanie to zlecisz podwładnemu, możesz w opcjach ustawić, aby sam pobierał nasiona bez konieczności napełniania zbiornika.
Jeśli np. twoja działka jest znacznie oddalona od bazy lub w twojej bazie nie ma podajnika nawozu (czyli w Goldcrest Valley) - musisz zakupić w sklepie palety z nasionami i nawozem.
3. Nawożenie
Następny etap to nawiezienie pola, jest to jednak krok opcjonalny. Masz tu wiele opcji, dokładniej opisanych w rozdziale Informacje o uprawach -> Nawozy. Mówiąc krótko - wszystkie nawozy działają tak samo. Zależnie od poziomu trudności (możliwość dostosowania w trakcie rozgrywki) wystarczy nawieźć pole raz lub 3x przy każdym etapie wzrostu. Możesz użyć nawozów sztucznych (droga opcja) lub naturalnych (konieczność posiadania zwierząt). Stopień nawiezienia widoczny jest na mapie w kategorii Skład gleby. Nawiezienie poprawia plon o 90% (na poziomie trudnym, każdy z 3 procesów daje +30%).
Chcąc użyć nawozów sztucznych musisz wyposażyć się w maszynę z kategorii Opryskiwacze / Rozrzutniki nawozu. Podjedź maszyną pod zbiornik z nawozami i wybierz napełnianie (na mapie Sosnovka) - na mapie Goldcrest Valley musisz zakupywać ze sklepu palety z workami/zbiornikami z nawozem. Nawóz sztuczny jest drogi i niezbyt zalecany do początkowych etapów gry.
Nawóz naturalny w dwojakiej postaci: obornik i gnojówka, uzyskasz jako produkt uboczny hodowli krów / świń. Generowane są po kilku dniach od hodowli - wystarczy podjechać obok budynku hodowli rozrzutnikiem obornika / gnojówki i "zatankować". Gnojówka tankuje się automatycznie, obornik musisz załadować ładowarką (najtaniej montowaną w ciągniku) i odpowiednią końcówką do obornika. Do ich rozprowadzenia potrzebujesz dwóch różnych maszyn.
Potem kieruj się na pole i rozprowadź dowolny nawóz - ziemia zawsze zmienia kolor w miejscu, gdzie została wzbogacona. Często jest to proces szybki, lecz możesz go przekazać pracownikowi.
4. Zbiory
Zbiory są najbardziej wymagające i pracochłonne. Do zbioru każdej rośliny potrzebujesz kombajnu z właściwą końcówką (dla danego modelu i typu rośliny - przy każdej nakładce wyświetlone są właściwe ikony). Kombajn jeździ wolno i przechowuje zbiór do czasu przepełnienia - wtedy musisz użyć pojazdu z naczepą, którym odbierzesz zbiory kombajnu, by mógł dalej pracować aż do zebrania wszystkich plonów.
Naczepy różnią się między sobą jedynie pojemnością, zwróć jednak uwagę, że niektóre z nich mogą się łączyć - wtedy pierwsza naczepa podłączana do ciągnika ma koła z tyłu, a kolejna równomiernie rozmieszczone [patrz obrazek wyżej].
Ziemniaki i buraki stanowią wyjątek - tam potrzebne są unikalne kombajny. Dodatkowo przed ich użyciem musisz odciąć specjalnymi maszynami łodygi roślin (owe maszyny znajdziesz w kategoriach sklepu Zbieranie ziemniaków / Zbieranie buraków cukrowych). Jeśli koniecznie chcesz zająć się roślinami okopowymi we wczesnych etapach, na czas zbiorów wypożycz kombajn podłączany do ciągnika.
5. Magazynowanie i transport
Uwaga - transport jest etapem, którego nie możesz zlecić pracownikom.
Różne produkty magazynować będziesz w inny sposób. Zboża zostają przetransportowane do silosów - wystarczy na platformie z dziurami wysypać ładunek. Aby go potem zabrać przejedź na drugą stronę silosu, gdzie znajduje się podajnik i wybierz opcję załadunku.
Pamiętaj, że silosy mają ograniczoną pojemność magazynową (może ona zostać rozbudowana z pomocą budynków, jest to jednak bardzo kosztowna inwestycja). Rośliny okopowe trzymane są luźno w zadaszonych obszarach - do ponownego ich załadunku najlepiej użyć systemu pasów, który pozwoli ci potem podnieść je z podłoża. Inne produkty mają jeszcze inne formy przechowania: słoma w postaci bel (lub gdziekolwiek w stosach), trawa może leżeć w dowolnym miejscu - nie znika, wełna jest pakowana i przechowywana na paletach (rośliny okopowe także mają taka możliwość).
6. Sprzedaż
Ostatni etap to sprzedaż produktu (tej także nie możesz zlecić do wykonania pracownikowi). Należy zwracać uwagę, by sprzedać go po jak najlepszej cenie - ta zmienia się dynamicznie z dnia na dzień. Możesz ją dostrzec na ekranie swojego komputera w dziale Ceny. Sporadycznie występują specjalne braki towaru - cena wtedy jest najwyższa z możliwych oznaczona kolorem niebieskim. Produkty możesz sprzedawać od razu po ich pozyskaniu bez magazynowania, jednak lepiej czekać na lepsze oferty. Aby sprzedać dobra, zawieź je do wybranego skupu, który przyjmuje twój towar i przekaż go do strefy rozładunku. Pieniądze otrzymasz natychmiast.
Podpowiedź: jeśli grasz na przyspieszonym czasie (30x+) na czas korzystnej oferty warto zmniejszyć mnożnik, by oferta nie wygasła.