Właściciel wieloosobowej firmy w American Truck Simulator | Kariera poradnik American Truck Simulator
Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019
Właściciel wieloosobowej firmy
Jak chcesz rozbudować swoją działalność musisz zatrudnić pracowników i dać im do dyspozycji ciągniki siodłowe. Samochody ciężarowe potrzebują mieć swoje miejsce w garażu, które musisz im stworzyć. Możesz to zrobić na dwa sposoby: rozbudować posiadany garaż bądź kupić nowy garaż w innym mieście.
Kupno nowego garażu oraz rozbudowa posiadanego garażu
W prawie każdym z dostępnych miast natkniesz się na pusty garaż, który możesz zakupić. Koszt każdego z nich bez względu na lokalizację to $180000. Nowy garaż zapewnia trzy miejsca dla ciężarówek i ich kierowców.
Aby stworzyć dodatkowe miejsca możesz także rozbudować posiadany garaż (w menadżerze garażu kliknij "modernizuj"). Swój najmniejszy garaż (posiadany od początku gry) możesz za $180000 ulepszyć do małego garażu (z łącznie trzema miejscami). Do tego potrzeba kupna dodatkowych ciężarówek i najęcia kierowców (o czym poniżej).
W późniejszym etapie warto zmodernizować posiadany mały garaż (3 miejsca) za $100000 na duży garaż (co da łącznie aż 5 miejsc). W miarę jak kwota na koncie firmy będzie rosnąć kup kolejny mały garaż, ciężarówki do niego i najmij kierowców, a następnie rozbuduj go. I tak dalej. Posiadanie 2-3 dużych garaży z ponad 10 zatrudnionych kierowców to już potężna firma. Oczywiście zawsze ty jako najlepszy i najbardziej doświadczony kierowca będziesz zarabiać najwięcej ale po pewnym czasie wyszkoleni kierowcy potrafią przynosić do firmy kilka tysięcy a nawet kilkanaście $ dziennie. [Więcej o kupnie nowego i zarządzaniu posiadanymi garażami przeczytasz w rozdziale "Garaż".]
Zakup kolejnych ciężarówek do firmy
Nie warto by nowo utworzone puste miejsca w garażu takimi pozostały - niech na siebie zarobią, zakup kolejne ciężarówki dla pracowników. Nie muszą być z wyższej półki, na początek wystarczy im podstawowy sprzęt. Po zakupie każdej kolejnej ciężarówki musisz na mapie USA wskazać garaż, gdzie ma ona stacjonować. Możesz także zdecydować czy chcesz zasiąść za kółkiem nowego nabytku (wtedy automatycznie twoje poprzednie auto trafi do garażu i będzie czekać na wynajętego kierowcę by zacząć na siebie zarabiać), czy też chcesz zatrudnić do niego nowego kierowcę.
Najmowanie pracowników
Kupione ciężarówki nie mogą bezczynnie stać w garażu. Oczywiście możesz poprzednie swoje pojazdy sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na ulepszenie obecnego "głównego" samochodu ciężarowego bądź zakup jeszcze lepszego. Jednak w tym przypadku twoim celem jest rozbudowa działalności. Samochód do którego nie jest przypisany żaden kierowca (pokazuje strzałka na obrazku). Kliknij na tę ciężarówkę, później na pustą ikonkę kierowcy i przejdź do agencji pracy. Do agencji możesz także przejść z głównego menu dowodzenia twoją firmą (ikonka znajduje się w prawym-dolnym rogu tuż obok ikonki banku).
Zatrudniaj kolejnych pracowników do każdej nieobsadzonej ciężarówki. Liczy się dobra ocena i posiadane umiejętności - koszty pracą będą zbliżone. [więcej o zatrudnianiu pracowników oraz ich rozwoju przeczytasz w rozdziale "Pracownicy"].
Tak jak w przypadku nowo zakupionej ciężarówki musisz wyznaczyć kierowcy jego miejsce w garażu. W ten sposób od razu łączysz ciężarówkę z nowym pracownikiem. Początkowo nie przejmuj się kiepskimi wynikami - pracownik może nawet przynosić straty. Jego wyszkolenie wymaga czasu.
Efekty pracy wynajętych kierowców widzisz poprzez pojawiające się w prawym dolnym rogu komunikaty. Są to przede wszystkich przychody, ale także czasami koszty (gdy kierowca nie był w stanie znaleźć zlecenia i na pusto wrócił do bazy).
I to jest ten moment, gdy lokalizacja garażu odgrywa większą rolę. Posiadanie garażu z kilkoma pracownikami na peryferiach mapy jest mniej korzystne niż bycie bliżej centrum. Im więcej mają oni miast wokół siebie tym większa szansa na ich sukces w znalezieniu zlecenia.