futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 17 sierpnia 2020, 15:47

autor: Jacek Winkler

Karta graficzna – podłączenie i instalacja. Wymiana i montaż karty graficznej

Spis treści

Karta graficzna – podłączenie i instalacja

Jeżeli wszystkie warunki zostały spełnione i zdecydowałeś się na zakup karty graficznej, czas przejść do instalacji. Wyłączenie komputera i zasilacza to oczywiście pierwsza rzecz, którą musisz zrobić. Slot PCI Express to miejsce, w którym powinieneś zainstalować swoją nową zabawkę (oznaczone na płycie głównej). Modernizacja komputera, którego standardem jest AGP niestety wyklucza jakiekolwiek użycie nowoczesnych kart graficznych, ponieważ interfejs ten odszedł do lamusa ponad 10 lat temu i nowy sprzęt jest niekompatybilny.

Zatrzask na wtyczce PCI nie dopuszcza do samoistnego wypięcia się przewodu. Nacisk spowoduje jego otwarcie. - Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze - dokument - 2020-08-17
Zatrzask na wtyczce PCI nie dopuszcza do samoistnego wypięcia się przewodu. Nacisk spowoduje jego otwarcie.

Jeżeli posiadasz już dedykowaną kartę graficzną zamontowaną w odpowiednim slocie PCIe x16 (takowy jest oznaczony na twojej płycie głównej), trzeba ją oczywiście najpierw wyjąć. Na początku odepnij przewody zasilające kartę. Te z reguły tak łatwo nie ustępują i mają specjalny plastikowy zatrzask, który trzyma całość w jednym kawałku. Wystarczy, że naciśniesz na element i wysuniesz wtyczkę z gniazda. Drugą sprawą jest odkręcenie śrubki na śledziu, która powoduje, że karta graficzna opiera się na obudowie, a nie na płycie głównej. Ostatnim elementem jest dostanie się do zabezpieczenia karty usytuowanego po prawej stronie slotu PCIe. Posiadacze większych kart graficznych i dużych dłoni na pewno nie raz mieli z tym problem, ale wystarczy użyć długiego śrubokrętu, by otworzyć zaczep i swobodnie wyjąć kartę graficzną. Pod żadnym pozorem się z nią nie siłuj. Po otwarciu zatrzasku karta powinna swobodnie wyjść.

Należy usunąć tyle śledzi ile potrzebne, by zainstalować kartę. Największe wymagają usunięcia nawet trzech osłon. - Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze - dokument - 2020-08-17
Należy usunąć tyle śledzi ile potrzebne, by zainstalować kartę. Największe wymagają usunięcia nawet trzech osłon.

Przed próbą włożenia karty graficznej do slotu, upewnij się, że śledzie (metalowe osłony) w obudowie zostały usunięte (grubość karty graficznej w tym przypadku determinuje wymaganą ilość usuniętych śledzi). Najbardziej popularnymi kartami są karty dwuslotowe, a więc wymagane jest usunięcie dwóch metalowych osłon z obudowy. W przypadku lepszych obudów, śledzie usuwa się poprzez odkręcenie śrubek, a w przypadku tych tańszych – musisz je wyłamać ręcznie.

Pamiętajmy o usunięciu zabezpieczenia na złączach oraz zerwaniu folii ochronnej, jeśli je zastosowano. - Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze - dokument - 2020-08-17
Pamiętajmy o usunięciu zabezpieczenia na złączach oraz zerwaniu folii ochronnej, jeśli je zastosowano.

Pamiętaj żeby używać najlepszego złącza dostępnego na płycie głównej. Chodzi oczywiście o PCIe x16 Gen 3 (lub 4 w przypadku płyt głównych z chipsetem X570). Z reguły jest to złącze najbardziej wysunięte na północ, chociaż droższe płyty posiadają takie dwa, by można było wykorzystać technologię NVlink/SLI czy Crossfire. Nie ma standaryzacji położenia tego slotu na płycie głównej, dlatego warto przed instalacją zajrzeć do instrukcji. Informacja będzie wyraźnie zaznaczona.

Zacisk przy slocie PCIe powinien być w pozycji otwartej przed włożeniem karty graficznej, dlatego upewnij się przed mocowaniem. Sama karta potrzebuje lekkiego docisku, w taki sposób, by jej połączenie na dole idealnie stykało się w wejściu do płyty głównej. Sam zacisk na slocie PCIe powinien się zamknąć sam, chociaż nie jest to regułą. Warto się upewnić po włożeniu karty.

Zacisk przy slocie PCI Express powinien zatrzasnąć się po poprawnym włożeniu karty na miejsce. - Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze - dokument - 2020-08-17
Zacisk przy slocie PCI Express powinien zatrzasnąć się po poprawnym włożeniu karty na miejsce.

Jeżeli wymagane, podepnij zasilanie do karty graficznej. Przewody powinny być wyraźnie opisane, a w przypadku karty graficznej, potrzebujesz przewodu PCI. Jeżeli karta graficzna nie wymaga podpięcia dodatkowego zasilania, instalacja została zakończona po wpięciu samej karty graficznej do komputera. Nie zapomnij także zabezpieczyć całości dołączoną śrubką. W ten sposób karta graficzna opierać będzie się na obudowie, a nie na płycie głównej.

Uwaga! Monitor podepnij pod zainstalowaną wcześniej kartę graficzną. Jeżeli nie posiadałeś dedykowanej karty, monitor wpięty będzie do płyty głównej.

Najmocniejsze karty graficzne wymagają podpięcia dwóch 8 pinowych wtyczek PCI. - Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze - dokument - 2020-08-17
Najmocniejsze karty graficzne wymagają podpięcia dwóch 8 pinowych wtyczek PCI.

Podczas instalacji nowego sprzętu powinieneś również zainstalować dołączone do niego oprogramowanie. Pamiętaj, że sterownik najlepiej jest ściągnąć bezpośrednio ze strony producenta (Nvidia dla kart z serii GeForce lub AMD dla kart z serii Radeon) i nie zawracać sobie głowy dołączaną czasem do zestawu płytą CD (masz jeszcze odtwarzacz?).

Jeżeli komputer, do którego zdecydowałeś się zakupić kartę graficzną nie posiadał dedykowanego urządzenia, a więc korzystał tylko ze zintegrowanej karty graficznej w procesorze, możesz od razu przystąpić do instalowania sterowników. Sytuacja może komplikować się w momencie, w którym wymieniasz starą kartę na nową.

Montaż „pieczętujemy” przykręcając śrubki w miejscu, gdzie wcześniej były śledzie na obudowie. - Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze - dokument - 2020-08-17
Montaż „pieczętujemy” przykręcając śrubki w miejscu, gdzie wcześniej były śledzie na obudowie.

W przypadku tego samego producenta (przejście ze starego GeForce na nowszy model) wystarczy sama aktualizacja sterowników, bo większość pakietów wpisów jest udostępniana jako jedna paczka. Jeżeli jednak decydujesz się na instalacje oprogramowania innego producenta karty graficznej, warto skorzystać z DDU (Display Driver Uninstaller), czyli oprogramowania, które wyczyści rejestr z wszelkich śladów użytkowania poprzedniej karty graficznej. W ten sposób unikniesz potencjalnych problemów (w szczególności podczas przejścia z Nvidii na AMD).

Uwaga! Korzystaj z DDU tylko w momencie, w którym normalna dezinstalacja sterowników przebiegła niepomyślnie (panel sterowania – dodaj/usuń programy).

Po instalacji wymaganego oprogramowania karta graficzna będzie gotowa do działania. System może poprosić cię jeszcze o dodatkowe, ponowne uruchomienie komputera, ale po wykonaniu tego kroku będziesz mógł bez przeszkód testować wydajność w grach.

Po prawidłowym zakończeniu operacji i włączeniu komputera, naszym oczom ukaże się iluminacja. - Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze - dokument - 2020-08-17
Po prawidłowym zakończeniu operacji i włączeniu komputera, naszym oczom ukaże się iluminacja.

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał we współpracy z firmami ASUS i NVIDIA, które dostarczyły kartę ROG Strix GeForce® RTX 2080 Super™ White Edition.

12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer
12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer

Karta graficzna wpięta do złej szyny, kabel od monitora w niewłaściwym gnieździe, a może niezdjęta folia? Jakich błędów unikać przy składaniu komputera?