autor: Jacek Winkler
Ile karta graficzna pobiera prądu?. Wymiana i montaż karty graficznej
Spis treści
Ile karta graficzna pobiera prądu?
Pierwszym krokiem podczas wymiany karty graficznej w przypadku komputerów stacjonarnych jest sprawdzenie poboru prądu aktualnej oraz pożądanej karty graficznej. W tym celu możesz skorzystać ze znakomitej ściągawki przygotowanej przez serwis techpowerup, gdzie wypisane zostały najważniejsze informacje odnośnie większości kart graficznych na rynku. Weźmy pod lupę przypadek, w którym chcesz wymienić starego i poczciwego już GTX 760. Ten, według wszystkich informacji, pobiera maksymalnie 170 watów (niepodkręcona karta, TDP).
Wymiana karty graficznej, która pobiera maksymalnie 170 watów, na kartę, która pobiera więcej (na przykład 250 watów), wiąże się z pewnymi konsekwencjami. W tym przypadku bardzo ważnym jest sprawdzenie, czy posiadany przez Ciebie zasilacz na pewno poradzi sobie z doprowadzeniem wymaganej energii do nowego układu graficznego.
Uwaga! Większość serwisów testujących sprzęt, w recenzji karty graficznych, podaje pobór mocy dla całego komputera pod obciążeniem, a nie dla pojedynczego komponentu. Warto uważać na to, która rubryka została zastosowana przez serwis. Renomowane portale na szczęście informują o tym czytelnika.
Tabliczka znamionowa na zasilaczu powinna posiadać wszystkie potrzebne informacje (jeżeli takowej nie ma, musisz sprawdzić parametry jednostki na stronie producenta). Karty graficzne korzystają przede wszystkim z linii 12V, dlatego cała uwaga powinna skupić się na tym parametrze. Powyższy przykład pokazuje, że dany model potrafi podać 42A na linii 12V, a jak wiemy ze szkoły, dla prądu stałego DC - P=UI (gdzie P to moc elektryczna wyrażana w watach, U to napięcie elektryczne wyrażane w woltach, a I to natężenie prądu elektrycznego wyrażane w amperach). Pomnożenie dwóch znanych z tabliczki znamionowej parametrów daje nam moc na poziomie 504 watów. Jeżeli więc reszta komponentów zastosowana w twoim komputerze nie jest nadzwyczajnie prądożerna, nie będzie problemów z wymianą karty graficznej. Jeżeli nie wiesz ile prądu pobiera reszta twojego komputera, zalecam skorzystanie z kalkulatorów (na przykład na stronie SeaSonic).
GeForce GTX 1650 wymaga jedynie 75 watów mocy i poradzi sobie z praktycznie każdą grą na rynku, dlatego nawet słabe zasilacze, które nie posiadają dodatkowych przewodów wymaganych do zasilania mocnych kart graficznych, będą mogły ją obsłużyć. Jest to jedna z nielicznych propozycji, która moc otrzymuje tylko i wyłącznie z wejścia PCIe. W przypadku zasilacza nieposiadającego dodatkowych złącz zasilania PCI, koniecznym jest wybranie karty graficznej, która również takowych nie wymaga.
Co w przypadku komputerów poleasingowych lub takich, które nie spełniają wymogów zainstalowanego w nich zasilacza? Jedynym sposobem na zainstalowanie mocnej karty graficznej, która pobierać będzie więcej prądu niż aktualnie przez ciebie posiadana, jest zmiana jednostki zasilającej. Instalowanie urządzenia, do którego nie dostarczymy odpowiedniej mocy, spowoduje ogromne problemy ze stabilnością całego komputera, a nawet doprowadzi do uszkodzenia zasilacza (w najgorszym przypadku również innych komponentów).
Skoro już wspomnieliśmy o złączach, warto się również rozeznać, czy Twój zasilacz posiada odpowiednie dla naszej wymarzonej karty. Najczęściej używanym złączem w nowoczesnych układach graficznych jest wtyczka PCI 6pin lub 8pin (wymagane złącza zasilające do karty graficznej są wypisane w specyfikacji każdej z nich). Jeżeli zasilacz takowych nie posiada, ale wiesz, że poradzi sobie z dostarczeniem energii do karty graficznej (wyliczonej ze wzoru podanego kilka akapitów wyżej), możesz skorzystać z przejściówek (adapterów) Molex do 6/8pin, które można kupić w sklepach za kilka złotych. Powinno być to jednak rozwiązanie przejściowe i nie gwarantuje ono bezproblemowego działania podzespołów i dlatego zalecanym jest by wymienić zasilacz.
Różne zasilacze mają różne konfiguracje wtyczek PCI. Z reguły natomiast jest tak, że powinny posiadać 6 lub 8 pinową wtyczkę. 8 pinowa wtyczka może być podzielona na 6+2 pin, w taki sposób, by umożliwić do niego podłączenie starszych lub mniej wydajnych GPU wymagających tylko 6 pin. Jeżeli masz w karcie graficznej wejście 8 pin, a twój zasilacz posiada 6+2 pin, trzeba je połączyć w jedną całość i podłączyć do karty graficznej. Pamiętaj tylko, że 6+2 pin będą na tym samym przewodzie i to w taki sposób musisz je podłączać.
Wymiana zasilacza może być konieczna nie tylko przez problemy z kompatybilnością, czy brakiem rezerwy mocy. Częścią każdej jednostki zasilającej są kondensatory, a te z biegiem czasu się starzeją, tracąc swoje właściwości. Oznacza to, że nowy zasilacz będzie mógł podać do komputera na przykład 500 watów, a ten sam, po 5 latach mocnego użytkowania już tylko 450 watów. Niestety nie ma jednolitej formuły wyliczającej taki stan rzeczy, bo różnić może się typ użytkowania zasilacza, jakość kondensatorów, temperatura w której one pracowały, czy sam czas pracy. Dobre jednostki renomowanych producentów potrafią pracować przez dziesiątki lat, ale tak jak z każdym elementem komputera, w końcu i one odmówią posłuszeństwa i trzeba będzie je wymienić. Najlepiej jeżeli zrobisz to przed ich „śmiercią”.