autor: Jacek Winkler
Karta graficzna może być za duża. Wymiana i montaż karty graficznej
Spis treści
Karta graficzna może być za duża
Kolejną kwestią podczas wymiany karty graficznej jest zmierzenie posiadanego miejsca w obudowie. Duże GPU mają długość nawet 30+ centymetrów, dlatego lepiej upewnić się przed zakupem, czy takowa zmieści się do naszej skrzynki. Tyczy się to przede wszystkim starszych komputerów, gdzie przegroda na grafikę była podzielona na dwie części (jedna na dyski twarde, a druga na samą kartę graficzną).
W obudowach małych rozmiarów (komputery biurowe SFF, czy obudowy mini-ITX lub micro-ATX) ważną rzeczą jest również grubość oraz profil karty graficznej. Najmocniejsze konstrukcje potrafią zabrać naprawdę sporo miejsca (grubość 3 slotów PCI), a na dodatek ich wysokość może kolidować z bocznym panelem obudowy. Są karty graficzne specjalnie do tego przygotowane, czyli tak zwane modele low profile (niskoprofilowe), które zajmują tylko jedno lub maksymalnie dwa gniazda PCI, a ich wysokość nie przekracza zazwyczaj połowy pełnego profilu dla PCI. Takie karty są jedyną deską ratunku w przypadku posiadania małych komputerów biurowych.
Kolejnym elementem jest upewnienie się, że twój monitor oraz karta graficzna wspierają ten sam standard wyjść/wejść wideo. Większość nowoczesnych podzespołów posiada HDMI lub/i DisplayPort. Jeżeli Twój monitor jest starszy, może się okazać, że posiadasz tylko port DVI, lub nawet D-Sub. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w przejściówkę lub wybrać inną kartę graficzną, która będzie zaopatrzona w takie wyjścia.
Zalecanym jest, by korzystać z najlepszego możliwego wyjścia wideo. Jeżeli twój monitor i karta graficzna wspiera D-Sub oraz HDMI, powinieneś skorzystać z HDMI. Wiele razy zdarza się, że obraz na monitorze podłączonego do karty graficznej wygląda po prostu źle i nie można tego naprawić z poziomu ustawień systemu operacyjnego. Powód? Niewystarczająca przepustowość złącza. Do Full HD 60 Hz wystarczą złącza DVI, DisplayPort lub HDMI. Wyższe rozdzielczości i odświeżanie wymagają zastosowania najnowszych rozwiązań DisplayPort lub HDMI. Musisz zajrzeć do opisu konkretnych urządzeń, by wiedzieć, które z nich wspierają dane standardy.
Co ważniejsze – karta graficzna czy procesor
Moc karty graficznej to również jeden z punktów, o których należy pamiętać. Każdy zestaw komputerowy powinien składać się z odpowiednio dobranych do siebie podzespołów. To znaczy, że nie warto wkładać najmocniejszej karty graficznej na rynku do komputera, w którym siedzi najsłabszy procesor, bo jest to zwykłe wyrzucanie pieniędzy. W takim przypadku karta graficzna nie osiągnie pełni swoich możliwości, bo będzie spowalniana przez niewystarczająco mocny procesor.
Niestety z roku na rok, poprzeczka idealnego dopasowania podzespołów zmienia się, dlatego nie można definitywnie określić jej najlepszego położenia. Dochodzi również kwestia samych gier, ponieważ jedna wymaga bardzo mocnego procesora, a druga nie. A pamiętać należy, że płynność wyświetlanego w grach obrazu jest ściśle powiązana z wydajnością podzespołów.
Poniżej, na podstawie najpopularniejszych procesorów ostatnich lat, określę które karty graficzne będą najlepiej pasowały do posiadanego sprzętu:
- Intel Core i3 z serii 2000/3000/4000/6000/7000 – GeForce GTX 1050ti / 1650 lub poniżej
- Intel Core i5 z serii 2000/3000/4000/6000/7000 – GeForce GTX 1660 / Radeon RX 5500 XT lub poniżej
- Intel Core i7 z serii 2000/3000/4000 – GeForce RTX 2060 / Radeon RX 5600XT lub poniżej
- Intel Core i7 z serii 6000/7000 – GeForce RTX 2080 lub poniżej
- AMD FX 6300 - GeForce GTX 1050ti / 1650 lub poniżej
- AMD FX 8350 – GeForce GTX 1660 / Radeon RX 5500XT lub poniżej
Jak widać procesor odgrywa tutaj naprawdę bardzo ważną rolę, ponieważ różnica w wydajności w nowoczesnych grach pomiędzy Core i3 z serii 2000, a Core i7 z serii 4000 jest wręcz ogromna. Ten drugi procesor pozwala na pełne wykorzystanie karty graficznej, która jest ponad dwukrotnie szybsza, niż ta polecana do zestawu z Core i3. Kupno karty graficznej powyżej przedstawionej wyżej pułapu nie doprowadzi do zwiększenia wydajności w grach. Oznaczać będzie tylko to, że zapłaciłeś dużo więcej pieniędzy niż jest to potrzebne.