autor: Miriam Moszczyńska
Czy grafen jest bezpieczny?. Wszystko, co wiemy o grafenie
Spis treści
Czy grafen jest bezpieczny?
I w tym momencie czas na zderzenie z rzeczywistością, bo o ile zastosowania grafenu w medycynie faktycznie są obiecujące, to kiedy w grę wchodzą organizmy żywe, a szczególnie ludzie, to do wcielenia pewnych metod w życie potrzebne jest trochę więcej niż obiecujące badania.
Aktualnie bardzo aktywnie prowadzone są badania na temat toksyczności grafenu, jego wpływu na środowisko, ludzi, zwierzęta. W analizie opublikowanej na stronie ACS Publications zespół naukowców tak podsumował przeprowadzone do 2018 roku testy dotyczące toksyczności materiałów grafenowych:
Ogólnie rzecz biorąc, porównując wyniki różnych badań dotyczących materiałów grafenowych, toksyczność tej klasy tworzyw, w szczególności w stosunku do makrofagów, wydaje się być mniej znacząca w porównaniu z efektami nanorurek węglowych. W przypadku innych komórek immunokompetentnych dostępnych jest tylko kilka badań. Jednak te przeprowadzone w ramach projektu Graphene Flagship wykazały różnice w toksyczności w zależności od wymiarów materiałów grafenowych, choć trudno to zakwalifikować jako efekt "podobny do włókien". Co więcej, tworzywa te są podatne na biodegradację, co oznacza, że materiały te nie są trwałe biologicznie.
Z kolei w wydanej w 2020 roku przez Uniwersytet Warszawski książce „Grafen. Otrzymywanie, charakterystyka, zastosowania”, możemy przeczytać następujące wnioski:
Zostało jeszcze 37% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie