futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Źródło fot. Pexels.com
i
Technologie 25 listopada 2022, 13:52

Koreański APR1400. Wszystko o polskiej elektrowni

Spis treści

Koreański APR1400

Elektrownia budowana przez Koreańczyków zostanie oparta o reaktory APR1400 (Advanced Power Reactor 1400 MW). To także konstrukcja dość nowa, choć chyba nieco mniej innowacyjna od AP1000 Westinghouse’a. Projekt APR1400 sięga roku 1992 (początek prac) i jest rozwinięciem technologii OPR1000. Obecnie pracują już cztery reaktory tego typu, dwa w Korei Południowej (dodatkowo trzeci jest już testowany) i dwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Bloki jądrowe 3 i 4 elektrowni Shin Kori. Źródło: KHNP - Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej - dokument - 2022-11-25
Bloki jądrowe 3 i 4 elektrowni Shin Kori. Źródło: KHNP

APR1400 to także reaktor generacji 3+, tego samego typu jak AP1000 (PWR). Jak jego nazwa trafnie sugeruje – może wygenerować moc elektryczną 1400 MW. Moc cieplna w tym przypadku określana jest na 4000 MWt. Rdzeń reaktora zawiera 236 prętów paliwowych – powinny one wystarczyć na 18 miesięcy pracy, aż do ich wymiany. Całkowity czas życia APR1400 firma KHNP określa na 60 lat, z możliwością wydłużenia.

Systemy bezpieczeństwa w przypadku APR1400 także są bardzo zaawansowane. Awaryjne chłodzenie może częściowo pracować grawitacyjnie, bez zasilania dzięki odpowiedniemu układowi odnóg. Jednak nie jest to układ całkowicie pasywny, jak w amerykańskim reaktorze AP1000. Koreańczycy położyli mocniejszy nacisk na redundancję oraz zwielokrotnianie systemów oraz niezawodność sprawdzonych rozwiązań.

Schemat reaktora APR1400.Źródło: KHNP

Koreańskie reaktory są chronione wielowarstwowym płaszczem betonu o grubości wystarczającej, by wytrzymać uderzenie samolotu. Podobno faktycznie zostało to sprawdzone, Koreańczycy rozbili maszynę o betonową obudowę bloku. APR1400 stawia także na moc i wydajność. Bloki reaktora w tym przypadku są nieco wydajniejsze od AP1000, więc można oczekiwać, że elektrownia w Pątnowie wygeneruje więcej mocy.

Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?
Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?

Łodzie podwodne czy lotniskowce z napędem jądrowym nie są dziś niczym niezwykłym, ale czy wiecie, że dawniej amerykańscy i rosyjscy wojskowi pracowali nad „atomowymi samolotami”?

Czy elektrownia jądrowa może wybuchnąć jak bomba? 5 mitów o energetyce jądrowej
Czy elektrownia jądrowa może wybuchnąć jak bomba? 5 mitów o energetyce jądrowej

Wokół elektrowni atomowych narosło tyle legend, że czasem niemal trzeba wołać wiedźmina, żeby wyjaśnić całe to zamieszanie. A wystarczy tylko zaczerpnąć trochę wiedzy, by wyzbyć się obaw.