Jak bezpiecznie korzystać z Windowsa 7 w 2021 roku?. Windows 7 vs Windows 10
Spis treści
Jak bezpiecznie korzystać z Windowsa 7 w 2021 roku?
Korzystanie z siódmych okienek ma dla wielu wciąż wiele sensu. Nie będę tu oceniać takiej postawy. Zamiast tego lepszym pomysłem będzie danie garści wskazówek, które pozwolą zmaksymalizować poziom bezpieczeństwa na niewspieranym już systemie. Jeśli Windows 7 jest instalowany na świeżo np. na starszym laptopie, dobrze będzie zacząć od ściągnięcia i zainstalowania wszystkich aktualizacji dostępnych w Windows Update. Oczywiście w pakiecie zabraknie poprawek dla luk, które zostały wykryte po styczniu 2020 roku, ale przynajmniej można się zabezpieczyć przed starszymi zagrożeniami. Pamiętajmy więc, aby nie wyłączać/ograniczać funkcji Windows Update.
Jak najszybciej należy zapomnieć o korzystaniu z przeglądarki Internetowej Internet Explorer. Nie cieszyła się ona zbyt dużym wzięciem nawet w erze, gdy „siódemka” była na topie, ale po zakończeniu wsparcia powinna zrezygnować z niej również ta garstka użytkowników, dla których było to domyślne narzędzie do surfowania po stronach www. Wszystko przez to, że i dla niej Microsoft przestał wydawać aktualizacje bezpieczeństwa. Nie pozostaje nic innego jak tylko przejść na jedną ze wciąż rozwijanych alternatyw. Wybór jest szeroki. Tylko wśród najpopularniejszych pozycji da się znaleźć co najmniej kilka zamienników: Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Chromium, Edge.
Przestarzała przeglądarka to niejedyna aplikacja, której nie powinno się używać. Zrezygnować z korzystania, a jeszcze lepiej, odinstalować warto także inne przestarzałe programy. Rozumiem przez to oprogramowanie, które od długiego czasu nie doczekało się update’u od twórców. Tego typu aplikacje mogą stanowić furtkę do ataku. Ograniczyć ryzyko da się, przechodząc na alternatywny soft wciąż otrzymujący aktualizacje przygotowane z myślą o Windows 7.
Program ESU dla firm – płatna rozszerzona aktualizacja zabezpieczeń
Microsoft dał użytkownikom systemu Windows 7 w wersji Professional i Enterprise możliwość otrzymywania krytycznych i ważnych aktualizacji zabezpieczeń jeszcze przez kilka lat po 14 stycznia 2020 roku. Oczywiście nie za darmo. Płatne update’y można wykupić w dowolnej chwili. Według pierwotnych założeń mają one być dostarczane do 10 stycznia 2023 roku. Pakiet ESU został przygotowany także z myślą o Windows Server 2008. Warto zaznaczyć, że paczka obejmuje tylko i wyłącznie poprawki bezpieczeństwa i nie dodaje żadnych nowych funkcji.
Najważniejszym punktem wydaje się antywirus. W Windows 10 jest wbudowany Windows Defender, ale w siódmych okienkach zabrakło takiego rozwiązania. Nawet jeśli byłoby ono zaimplementowane i tak przestałoby być aktualizowane. Dobrą informacją jest więc to, że spora część największych producentów oprogramowania antywirusowego wciąż oficjalnie wspiera przestarzały system operacyjny. Wybór konkretnego programu powinien być uzależniony właśnie od tego, czy w dalszym ciągu otrzymuje on aktualizacje tworzone z myślą o Windows 7. Przykładowe antywirusy dla „siódemki” wraz z datą zakończenia wsparcia można znaleźć w tym materiale.