Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB
Poradnik przedstawiający krok po kroku proces przygotowania bootowalnego pendrive, z którego zainstalować można Windows 10 i Windows 11.
Spis treści
Instalacja Windowsa - temat niby banalny, ale dla niektórych stanowiący szczyt możliwości informatycznych. W dobie Windowsa 98 proces ten był znacznie bardziej skomplikowany i tylko nieliczni „uczeni” potrafili go przeprowadzić… oczywiście to żart, jednak faktem jest, że w dobie Windowsa 10 i Windowsa 11 procedura stała się o wiele prostsza. Temat poruszam, ponieważ mimo wielu filmów instruktażowych na YouTube oraz przeczytania kilku(dziesięciu) wątków na różnych branżowych forach, nie znalazłem niczego na kształt prostego i kompleksowego poradnika, jak przeprowadzić instalację Windowsa 10 i Windowsa 11 z bootowalnego pendrive od początku do końca. W takim razie do dzieła…
AKTUALIZACJA 2022
Poradnik został uzupełniony o instrukcje dotyczące Windows 11. Instalacja najnowszego systemu Microsoftu jest bardzo podobna do procesu instalacji Windows 10, ale jest jednak kilka różnić. Dotyczą one również wymagań sprzętowych i wstępnej konfiguracji. Tekst zaktualizował Mateusz "rassi" Ługowik.
Instalacja Windows 10 i Windows 11 z pendrive
- Wymagania sprzętowe Windows 10 i Windows 11
- Przygotowanie bootowalnego pendrive z Windows 10 i Windows 11
- Instalacja Windows z pendrive
- Po instalacji Windows 10 i Windows 11
Czego będziemy potrzebowali:
- komputer z dostępem do Internetu i portem USB (może być kolegi, mamy, taty, wujka i cioci lub nasz obecny, jeśli chcemy po prostu przeinstalować system);
- pendrive o pojemności minimum 8GB (najlepiej USB 3.0, wszystkie dane na nim się znajdujące zostaną usunięte!);
- komputer na którym chcemy zainstalować naszego Windowsa.
Może na początek wyjaśnię, dlaczego omówię tylko Windows 10 i Windows 11, a pominę używaną jeszcze przez wiele osób „siódemkę”. Żeby uniknąć niepotrzebnej polemiki posłużę się cytatem z oficjalnej strony polskiego oddziału firmy Microsoft: „Firma Microsoft zobowiązała się zapewnić 10 lat pomocy technicznej produktu dla systemu Windows 7, jeśli został on wydany 22 października 2009 roku. Po zakończeniu tego 10-letniego okresu firma Microsoft przestanie świadczyć pomoc techniczną dla systemu Windows 7, aby móc skupić inwestycje na wspieraniu nowszych technologii i wspaniałych nowych możliwości. Zakończenie wsparcie technicznego systemu Windows 7 nastąpi 14 stycznia 2020. Po tej dacie wsparcie techniczne i automatyczne aktualizacje pomagające chronić Twój komputer nie będą już dostępne dla produktu. Firma Microsoft stanowczo zaleca przejście do systemu Windows 10 jeszcze przez styczniem 2020 r., aby uniknąć sytuacji, w której potrzebna pomoc nie będzie już dostępna.”
Szukasz niezawodnego pendrive'a na backup? Dwa razy 64 GB od GoodRam za 59,99 zł