Technologie
25 grudnia 2018, 09:35
autor: Jacek Pindel
Montaż chłodzenia procesora i nakładanie pasty termoprzewodzącej. Jak zamontować podzespoły w obudowie
Spis treści
Montaż chłodzenia procesora i nakładanie pasty termoprzewodzącej
Aplikacja pasty termoprzewodzącej. Możesz pominąć ten krok, jeśli instalujesz boxowe chłodzenie z nałożoną już pastą na radiatorze, jednak zalecam wyczyszczenie radiatora z fabrycznej pasty (np. chusteczką higieniczną nasączoną alkoholem izopropylowym) zastąpienie jej czymś lepszym np. przedstawionym na zdjęciu Zalmanem zm-stg1.
Wiele osób nadal się sprzecza o to jaka metoda nakładania pasty termoprzewodzącej jest najskuteczniejsza (można zastosować metodę ziarna, krzyżyka, pasków, itp.)
Osobiście polecam równomierne rozprowadzenie pasty na całej powierzchni rdzenia procesora, tak jak jest to przedstawione na zdjęciu. Uważam tę metodę za najskuteczniejszą, jednak pamiętaj aby nie robić zbyt grubej warstwy, bo przyniesie to skutek wręcz odwrotny do zamierzonego (po dociśnięciu radiatorem pasta wypłynie poza rdzeń i w skrajnych przypadkach może to skutkować uszkodzeniem procesora lub płyty głównej).
Po nałożeniu pasty instalujemy radiator.
W tym wypadku należy go przykręcić dwoma śrubkami.
Jednak sposób instalacji zależy od wybranego chłodzenia. Zawszę kierujemy się instrukcją. W tym wypadku, gdy montujemy radiator śrubami, staramy się to robić jednakowo dla każdej strony (nie dokręcaj całkowicie jednej ze śrubek tylko rób to np. po 2-3 obroty śruby na zmianę do momentu kiedy poczujesz pierwszy opór na gwincie.
Następnie instalujemy wentylator.
Na prezentowanym chłodzeniu wentylator był osobno, lecz niekiedy jest on już przytwierdzony do radiatora.
A kiedy już chłodzenie jest zainstalowane...
…pozostaje wpiąć kabel od wentylatora do gniazda oznaczonego CPU FAN na płycie głównej.