autor: Luc
Polacy na Steamie - najpopularniejsze gry i jak wypadamy na tle innych krajów?
Liczba grających na Steamie stale rośnie a o sile platformy Valve w dużej mierze decydują także Polacy. W co gramy najchętniej? Przy czym spędzamy najwięcej czasu? Analizujemy profil polskiego gracza na Steamie na podstawie dostępnych danych.
Platforma Steam, założona przez Gabe’a Newella, przeszła od roku 2004 gigantyczną przemianę i dziś stała się mekką dla poszukujących wygodnego sposobu na wirtualną rozrywkę. Niezliczone wyprzedaże, wygodna obsługa, możliwość zbierania kart oraz osiągnięć, a na dokładkę warsztat z najciekawszymi modyfikacjami fanów do wybranych tytułów – tak w skrócie można określić główne powody, za sprawą których Steam wyrósł na wiodącą usługę na komputerach stacjonarnych i rozrasta się z każdym dniem. Producenci wiedzą, że to właśnie tam mają największe szanse na wybicie się ze swoim dziełem i choć zdarzają się pojedyncze przypadki hitów, które nie trafiły na platformę Valve, zdaje się to jedynie potwierdzać regułę.
Popularność Steama doszła już do tego poziomu, że dla wielu graczy fakt kupna gry u konkurencji – między innymi w usłudze Uplay czy Origin – jest wręcz nie do pomyślenia. Choć Steam od czasu do czasu boryka się z wizerunkowymi problemami, regularnie co kilka tygodni słyszymy o kolejnym rekordzie – a to w ilości sprzedanych kopii, a to w wysokości zarobków czy też liczbie jednocześnie grających. Sporą grupę decydującą o sukcesach platformy stanowią także polscy gracze. Choć w stosunku do światowych liderów jest nas o wiele mniej, z nadwiślańskim rynkiem trzeba się po prostu liczyć. Jakie są więc preferencje polskich zwolenników elektronicznej rozrywki? W co i jak długo najczęściej gramy? I jak wypadamy na tle pozostałych krajów? Na te oraz kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. A że odpowiedzi, jakich dostarcza Steam Spy, bywają mocno zaskakujące, nie zwlekajmy ani chwili dłużej.
Z racji dynamicznego charakteru bazy danych Steam Spy poszczególne wartości procentowe oraz ilościowe mogą się zmieniać z upływem czasu. Szczegółowe informacje są aktualizowane każdego dnia, dlatego nie traktujcie podanych liczb jako ostatecznego wyznacznika – mają za zadanie po prostu dać ogólne pojęcie o tym, jak wyglądają preferencje grających na Steamie.
Ilu Polaków jest Steamie?
Zanim jednak przejdziemy do dokładniejszej analizy naszych gustów, sprawdźmy, ilu z nas w ogóle jest obecnych na platformie Gabe’a. Łączna liczba użytkowników na całym świecie oscyluje w granicach 135–140 milionów, co samo w sobie okazuje się rezultatem szalenie imponującym. Polacy stanowią niespełna 3% całej populacji Steama, co jednocześnie oznacza, że przekładając dane na konkretne liczby, możemy poszczycić się białą-czerwoną reprezentacją w liczbie 4,2 miliona osób. Z jednej strony to niewiele, zwłaszcza jeśli porównamy się z Amerykanami, spośród których aż 25 milionów korzysta z usługi. Patrząc na to jednak z innej perspektywy – daje nam to miejsce w pierwszej dziesiątce najliczniejszych narodów, co i tak dla wciąż rozwijającego się rynku gamingowego w Polsce jest fantastycznym rezultatem. W samej Europie pod względem liczby użytkowników wyprzedzają nas jedynie takie potęgi jak Rosja, Wielka Brytania, Niemcy oraz Francja. Grono absolutnie zacne i fakt, że się w nim znaleźliśmy, pokazuje, jak mocną pozycję ma nad Wisłą granie na PC.
Polacy nie mają się również czego wstydzić w kwestii swojej „aktywności” na Steamie. 89% wszystkich kont zarejestrowanych przez naszych rodaków zostało przynajmniej raz uruchomione. Na tym poziomie kształtują się także rezultaty liderów branży, zaś w najgorszych przypadkach wśród najliczniejszych nacji wynik spada do około 80 oczek procentowych. W ciągu ostatnich dwóch tygodni 43% polskich graczy na Steamie korzystało z tej platformy, co stawia nas na drugim stopniu światowego podium! W tej kategorii ustępujemy jedynie Szwecji (45%).
Co jednak z nieco bardziej szczegółowymi statystykami? Czy możemy pochwalić się czymś innym niż tylko liczebnością? Jak się okazuje – niemal we wszystkich istotnych kategoriach znajdujemy się w czołówce. W przypadku wszystkich gier zakupionych na Steamie aż 2,5% transakcji okazało się być wykonane z terytorium naszego państwa. Z racji tego, że średnia liczba posiadanych tytułów przez polskiego gracza na Steamie wynosi około 21,5, oznacza to zawrotną liczbę 90 milionów gier przypisanych do kont Polaków na tej platformie. Oczywiście pod tym względem USA (26,7% wszystkich gier, czyli 962 miliony egzemplarzy) czy Rosja (8,55% wszystkich gier, czyli 310 milionów sztuk) biją nas na głowę, ale już w zestawieniu z Turcją, z którą często jesteśmy wrzucani w przypadku kwestii biznesowych do jednego worka, wypadamy fenomenalnie, odnotowując aż trzykrotnie lepszy wynik.
Bardzo interesująco prezentują się także statystyki pokazujące, jak często i długo zdarza się nam grać. Średni czas spędzony z grami na Steamie wynosi w przypadku Polaków... aż 686 godzin! Po zsumowaniu wszystkich sesji z poszczególnymi tytułami od początku istnienia platformy okazuje się, że każdy z zarejestrowanych spędził na Steamie niemal równy miesiąc. Z kolei z ujęcia dwutygodniowego z ostatniego okresu wynika, że zazwyczaj siedzimy przy grach około 22,5 godziny, co daje średnią około 90 minut każdego dnia. Choć wydawać by się mogło, że to sporo, okazuje się, że pozostałe nacje wcale nam w tym przypadku nie ustępują – przeciętny amerykański użytkownika Steama korzysta z niego przez blisko 800 godzin, a dziennie uruchamia gry z tej platformy na około 110 minut. Rosjanie mają na koncie 782 godziny, a dziennie spędzają na Steamie w ostatnich tygodniach po 150 minut. Wspomniana wcześniej Turcja może pochwalić się „zaledwie” 448 godzinami na gracza w ujęciu całościowym, zaś w ciągu ostatnich dwóch tygodni tamtejsi fani wirtualnej rozrywki spędzali przy produkcjach dostępnych na platformie Valve około 100 minut dziennie.