Format (rozmiar) płyty głównej. Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu
Spis treści
Format (rozmiar) płyty głównej
Nie zazdrościmy osobom, które dopiero niedawno rozpoczęły swoją przygodę z komputerami i chcą samodzielnie złożyć swój pierwszy zestaw PC. Przed nimi wiele pracy i wysiłku, aby wszystko działało, tak jak trzeba. Już sam wybór odpowiedniej płyty głównej i ilość rzeczy, o której należy pamiętać podczas tej operacji, może przyprawić o ból głowy. Przed zakupem należy wszystko dokładnie sprawdzić, nawet dwa razy, aby potem uniknąć problemów z brakiem kompatybilności. Dziś ryzyko jest mniejsze. Wszelkie potrzebne informacje są dostępne w Internecie. Zupełnie jak ten kompleksowy (mamy nadzieję) poradnik.
Mnogość producentów płyt głównych oraz dostępnych modeli umożliwia dobór mobo spełniającego indywidualne potrzeby. Duża różnorodność dotyczy także cen. Najtańsze rozwiązania są dostępne już za około 200 złotych. W przypadku najbardziej zaawansowanych konstrukcji do ceny tej należy dołożyć jedno zero. Na tym górna granica cenowa się nie kończy. Przeciętny gracz, nawet ten, który jest zainteresowany podkręcaniem procesora i pamięci RAM oraz korzystaniem z jednej karty graficznej, nie powinien wydać więcej niż 400 – 700 złotych. W tym przedziale cenowym da się znaleźć już bardzo przyzwoite płyty główne, korzystające z większości najnowszych rozwiązań.
Pozostałe wskazówki nie będą miały żadnego sensu, jeśli mobo nie zmieści się w obudowie. Zaczynamy więc od podstawy podstaw, czyli formatu płyty głównej. Nie jest to zagadnienie specjalnie skomplikowane, z uwagi na standaryzację. Wystarczy, że wielkość wybranego przez nas modelu wyrażona nie tylko w liczbach, ale również skrótowcem, będzie pokrywać się z formatem docelowej obudowy.
Warto wiedzieć, że bardzo często w „skrzyneczce” oprócz płyty głównej, która nas interesuje, zmieszczą się także te o innych wymiarach. Pisząc „zmieści się” mamy na myśli również to, że płytę innej wielkości da się zainstalować, czyli przykręcić do ścianki obudowy. Miejsca na otwory montażowe także podlegają standaryzacji. Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy wiedza na temat trzech wielkości: ATX, MicroATX, MiniITX.
Najpopularniejsze formaty płyt głównych
- ATX – zdecydowanie najpopularniejszy standard wśród pecetowców. Maksymalne wymiary płyty to 305 x 244 mm.
- MicroATX w skrócie mATX – pomniejszony wariant ATX często zbliża się do kształtu kwadratu, a nie prostokąta, jak ma to miejsce w przypadku jego pełnowymiarowego brata. Maksymalne wymiary to 244 x 244 mm.
- MiniITX w skrócie mITX – to najmniejszy spośród wymienionych formatów. Maksymalne wymiary zamykają się w 170 x 170 mm.
Różne wielkości wpływają nie tylko na wrażenia estetyczne. Mniejsze płyty są często mniej funkcjonalne z uwagi na ograniczoną ilość złączy. Poleca się je głównie do budżetowych zestawów. Nie ma jednak większych przeszkód, aby znalazły się one w pecetach przeznaczonych do grania. Na małych płytach głównych da się zainstalować wydajną kartę graficzną oraz mocny procesor. Należy się tylko upewnić, że ta pierwsza zmieści się w obudowie. Jeśli nie, nie wszystko stracone. Niektóre karty występują w wersji mini.