Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze
Składanie swojego pierwszego komputera może być stresującym przeżyciem. Głównie z uwagi na strach wywołany wizją uszkodzenia sprzętu. Jego poziom można zmniejszyć, odpowiednio się przygotowując, chociażby poznając kolejność montażu podzespołów.
Spis treści
Szkół składania peceta jest wiele. Jednak różnią się one przede wszystkim szczegółami jak np. sposobem rozprowadzenia pasty termoprzewodzącej na procesorze, rozmieszczeniem okablowania itp. W tym artykule nie będziemy analizować każdego detalu. Zamiast tego skupimy się na ogólnym zarysie montażu, a w szczególności kolejności, jaką należy przyjąć, żeby cały proces był jak najmniej irytujący dla nowego użytkownika. Jednocześnie zastrzegamy, że nie jest to jedyny, prawidłowy i najlepszy schemat. Z biegiem czasu każdy wypracuje swój własny. Nasz rozkład należy traktować jako jeden z wielu przykładów.
Nie ma jednej prawidłowej kolejności łączenia ze sobą kolejnych części zestawu komputerowego. Jedni wolą zacząć od wkręcenia płyty głównej do obudowy, a inni od montażu na niej procesora wraz z chłodzeniem i dopiero po ukończeniu tej operacji wkładają mobo do „skrzyneczki”. Poniższą instrukcję należy wiec traktować jedynie jako propozycję.
Montaż płyty głównej – kolejność krok po kroku
- Montaż procesora i chłodzenia
- Przykręcenie zasilacza i montaż płyty głównej w obudowie
- Podłączanie dysków oraz instalacja pamięci RAM, montaż karty graficznej i innych kart rozszerzeń
- Podłączanie panelu przedniego i wentylatorów oraz zamykanie obudowy
Płyta główna – co i gdzie podłączyć
Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z komputerami. Warto o tym pamiętać, zanim zbyt szybko skrytykuje się bądź, co gorsza, wyśmieje kogoś, kto nie wie, gdzie umieścić procesor lub nie radzi sobie z przykręceniem płyty głównej w obudowie. Nasz poradnik jest skierowany do całkowitych „zielonek” i osób, którym coś dzwoni, ale nie do końca wiedzą, w którym kościele. Ci pierwsi mają szansę zapoznać się z podstawami, a drudzy wzbogacić swoją wiedzę o praktyczne wskazówki.
Liczba dostępnych złączy na płycie głównej nie jest mała. Rozpoznawanie wszystkich rodzajów i ich zlokalizowanie nie jest łatwe dla niedoświadczonych komputerowców. Mało tego, nawet osoby, które niejednokrotnie składały PC, muszą czasami sięgnąć do instrukcji bądź spędzić dłuższą chwilę na odnalezieniu odpowiedniego portu. Postaramy się pomóc, ale jednocześnie sugerujemy, aby montaż pierwszego zestawu PC odbywał się pod okiem doświadczonego kolegi/koleżanki, bądź był przeprowadzony przez niego/nią. W tym drugim przypadku należy skupić się na obserwacji. Pójściem na łatwiznę jest zlecenie montażu komputera pracownikom sklepu, w którym kupiło się podzespoły. Rozwiązanie wygodne, ale pozbawiające użytkownika dzikiej satysfakcji z samodzielnego poradzenia sobie ze zbudowaniem działającej maszyny.
Płyta główna – instrukcja
Do instrukcji od mobo warto zajrzeć jeszcze przed zakupieniem konkretnego modelu. Jak uzyskać do niej dostęp? Oczywiście przez Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „model płyty głównej + manual/instrukcja”. Celem jest m.in. sprawdzenie taktowania pamięci RAM przy konfiguracji z 2, 3 i 4 zapełnionymi bankami. O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze motherboardu? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule: Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu. Instrukcja, już w formie papierowej, może się przydać również po zakupie, przy składaniu peceta, chociażby do sprawdzenia schematu podłączenia panelu przedniego (przycisk power, reset, diody HDD itd.) i w przyszłości np. do ustalenia lokalizacji zworki potrzebnej do zresetowania UEFI (dawny BIOS).
Zanim zaczniesz
Komplet kompatybilnych ze sobą podzespołów to nie wszystko, co będzie potrzebne. Przed przystąpieniem do pracy należy zaopatrzyć się w śrubokręt (najlepiej dość długi), alkohol izopropylowy (alternatywą jest spirytus spożywczy), pastę termoprzewodzącą (czasami jest dodawana do chłodzenia CPU), opaski zaciskowe, zwane popularnie trytytkami (lub po prostu trytkami), a także papierowy ręcznik. Można pokusić się także o ubranie niepyłowych rękawiczek i nabycie maty antystatycznej z opaską. Zamiast tego ostatniego wystarczy dotknąć czegoś metalowego np. grzejnika. Pozwoli to rozładować ładunki, które mogły zgromadzić się na skórze, a następnie przenieść na sprzęt.
Konieczne będzie zastosowanie się do zasady: nic na siłę. Przed zainstalowaniem czegokolwiek w slocie należy upewnić się, że wszystko do siebie pasuje. Niektóre wtyczki mają specjalne wypustki i mogą być włożone do gniazda tylko w jeden sposób. Po dopasowaniu może się okazać, że wymagane będzie użycie nieco większej siły, aby wszystko dobrze „siedziało”. Ostrożnie należy postępować także ze śrubokrętem. Śrubki należy przykręcać do momentu napotkania pierwszego, mocniejszego oporu.
Jeśli obudowa pozwala na zarządzanie okablowaniem, warto się na to zdecydować. W praktyce oznacza to możliwość „schowania” wszystkich przewodów za tacką z płytą główną i wyprowadzeniem wtyczek na przód przez wycięte do tego celu otwory. Wspominamy o tym na początku, bowiem musicie mieć to na uwadze przez cały czas. Jeśli chcecie, aby wnętrze Waszego komputera wyglądało schludnie, należy zakryć każdy kabelek, o którym wspominamy w dalszej części poradnika. Po zakończeniu składania dobrze będzie zająć się pospinaniem plątaniny przewodów przy użyciu opasek zaciskowych.
Płyta główna – wymiana
Motherboard nie należy do najczęściej wymienianych podzespołów. Gracze znacznie chętniej sięgają po kolejne karty graficzne, kostki RAM-u i dyski, które instalują na już posiadanej płycie głównej. Zmiana mobo jest kłopotliwa. Wymaga rozebrania całego peceta i nie zawsze jest potrzebna. Kiedy wymagana będzie wymiana płyty? Oczywistością jest wystąpienie awarii. Nad tym nie będziemy się rozwodzić. Po nową podstawkę będzie trzeba sięgnąć również, gdy zechce się zakupić nowy procesor Intela. Z reguły kolejne generacje wymagają nowej podstawki. Kolejną okazją sprzyjającą zakupowi nowej płyty głównej jest chęć wymiany całego zestawu komputerowego.