futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 11 września 2020, 14:23

Jak zamontować procesor w płycie głównej. Montaż płyty głównej w komputerze

Spis treści

Jak zamontować procesor w płycie głównej

Składanie peceta dobrze będzie zacząć od umieszczenia procesora w gnieździe na płycie głównej. W tym celu należy położyć mobo na twardej powierzchni np. blacie biurka i rozpocząć całą operację od zwolnienia dźwigni socketu. W tym celu trzeba ją po prostu odgiąć. Potem można od razu wyjąć plastikową zaślepkę (jeśli jest obecna) lub przejść do dalszej czynności, czyli delikatnego włożenia CPU do gniazda (najbezpieczniej będzie trzymać go w dwóch palcach, ściskając za krawędzie).

Kluczowy moment budowy komputera, czyli osadzanie procesora w gnieździe na płycie głównej. - Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze - dokument - 2020-09-11
Kluczowy moment budowy komputera, czyli osadzanie procesora w gnieździe na płycie głównej.

Zanim się to zrobi, należy spojrzeć na wycięcia oraz charakterystyczną strzałkę w jednym z rogów procesora. Musi ona pokrywać się z tym samym symbolem przy podstawce na płycie głównej. Jeśli wszystko jest już jasne, nie pozostaje nic innego, jak tylko ułożyć CPU w odpowiedniej pozycji i zabezpieczyć go przed wypadnięciem dociskając i niejako zamykając go w podstawce za pomocą dźwigni. Jeśli wcześniej nie zdjęło się plastikowego wypełniacza, odskoczy on sam właśnie teraz.

Instalacja chłodzenia CPU

W tym momencie zaczynają się schody. Chłodzenie można bowiem zamontować jako drugie lub dopiero po przykręceniu płyty głównej do obudowy. Od czego to zależy?

Stosowne oznaczenia mają nam pomóc w prawidłowym montażu, lepiej ich nie przegapić. - Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze - dokument - 2020-09-11
Stosowne oznaczenia mają nam pomóc w prawidłowym montażu, lepiej ich nie przegapić.

Zacznijmy od zasilania. Jeśli blok radiatora jest wyjątkowo rozbudowany, może się okazać, że po jego montażu będzie on zasłaniać złącze, do którego wpina się wtyczkę zasilania procesora. W takim przypadku przewód EPS, bo o nim mowa, będzie można podpiąć dopiero po zdjęciu chłodzenia. Robota głupiego, coś o tym wiem. Zanim założy się radiator, przymierzmy go więc do procesora i upewnijmy się, czy nie zasłania złącza. Jeśli nie, można śmiało zabrać się za instalację chłodzenia.

Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu
Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Niejeden pecetowiec uważa płytę główną za element, na którym może przyoszczędzić. To po części prawda, ale nawet budżetowy model musi być dobrany z głową i pasować do reszty zestawu komputerowego. O czym należy pamiętać, wybierając płytę główną?

Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490
Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490

Wraz z najnowszymi procesorami Intela z linii Comet Lake-S na rynku pojawiły się także dedykowane im płyty główne. Najbardziej zaawansowanym z proponowanych chipsetów jest Z490. Jak nowa platforma wypada na tle swojej poprzedniczki?