futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 11 września 2020, 14:23

Podłączanie panelu przedniego i wentylatorów. Montaż płyty głównej w komputerze

Spis treści

Podłączanie panelu przedniego i wentylatorów

Standardowo na froncie obudowy znajdziemy przyciski power i reset oraz diody sygnalizujące o pracy dysku i włączeniu PC. Niemal zawsze na panelu przednim dostępne są również dodatkowe porty USB i wyjścia audio. Żeby to wszystko działało, musi być podpięte do płyty głównej. O ile przewód od USB i dźwięku da się podłączyć bez większych trudności, o tyle drobne wtyczki od przycisków i diod mogą już napsuć sporo krwi. Jest to zresztą jeden z elementów, który sprawia najwięcej problemów osobom, które po raz pierwszy składają komputer. Zacznijmy jednak od prostszego zadania. We większości przypadków złącza USB i audio należy szukać w dolnej części płyty głównej. Są one odpowiednio opisane na laminacie. W razie kłopotów z ich odnalezieniem radzimy sięgnąć po instrukcję.

Złącza diod i przycisków są ustandaryzowane. Pełen opis tego, co, jak i gdzie podłączyć znajduje się już na samej płycie głównej. Gdy brakuje takiej ściągawki, ponownie odsyłamy do instrukcji. Tak czy inaczej, podłączyć będzie trzeba co najmniej cztery drobne wtyczki, które mają przylegać do siebie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednią kolejność, ale i sposób ułożenia. Zarówno na wtyczce, jak i złączu są oznaczenia plus i minus (symbol trójkąta = plus). Przyznaję, że raz w życiu (przy pierwszym bądź drugim pececie) przewody te były źródłem powstania stresowej sytuacji. Wszystko było złożone, a komputer nie startował. Przyczyną był właśnie niewłaściwie podłączony panel przedni. Na szczęście dość szybko się zorientowałem, gdzie mogłem popełnić błąd.

Podłączenie panelu przedniego potrafi być nieco uciążliwe, tutaj zazwyczaj warto zerknąć do instrukcji. - Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze - dokument - 2020-09-11
Podłączenie panelu przedniego potrafi być nieco uciążliwe, tutaj zazwyczaj warto zerknąć do instrukcji.

Dodatkowe wentylatory, w przypadku gdy obudowa nie posiada wbudowanego kontrolera, także podłącza się do płyty głównej. Interesujące nas złącza są często opisane jako SYS FAN i umożliwiają kontrolowanie obrotów z poziomu UEFI i oprogramowania działającego w środowisku systemu operacyjnego Windows.

Zostało jeszcze 55% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu
Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Niejeden pecetowiec uważa płytę główną za element, na którym może przyoszczędzić. To po części prawda, ale nawet budżetowy model musi być dobrany z głową i pasować do reszty zestawu komputerowego. O czym należy pamiętać, wybierając płytę główną?

Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490
Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490

Wraz z najnowszymi procesorami Intela z linii Comet Lake-S na rynku pojawiły się także dedykowane im płyty główne. Najbardziej zaawansowanym z proponowanych chipsetów jest Z490. Jak nowa platforma wypada na tle swojej poprzedniczki?