Podłączanie dysków HDD i/lub SSD. Montaż płyty głównej w komputerze
Spis treści
Podłączanie dysków HDD i/lub SSD
Obecnie używane wewnętrzne nośniki danych da się podłączyć na kilka sposobów. Zacznijmy od tradycyjnych dysków talerzowych HDD. Tu nic nie zmieniło się od lat. Nośnik należy umieścić w odpowiednim miejscu w obudowie na tak zwanych sankach i podciąć do niego przewód zasilający oraz kabel sygnałowy SATA. Drugi koniec tego ostatniego wpina się do portu na płycie głównej. Po raz kolejny należy zwrócić uwagę na wycięcia. Z dyskami SSD ze złączem SATA robimy dokładnie tak samo. Różnice występują dopiero przy nośnikach półprzewodnikowych z interfejsem instalacyjnym M.2 oraz PCIe.
Dyski SSD M.2 instaluje się „na płasko” w gnieździe umieszczonym na mobo. Wystarczy odpowiednio wsunąć nośnik, a następnie unieruchomić go za pomocą jednej śrubki. Jeśli ta nie znalazła się w zestawie z dyskiem, powinna być dołączona do motherboardu. Nierzadko na wyposażeniu czy to płyty głównej, czy samego dysku znajduje się radiator. Nakłada się go na już zamontowany nośnik, uprzednio odklejając folię zabezpieczającą. Z uwagi na to, że złącze M.2 jest czasami umieszczone w najbliższym sąsiedztwie slotu PCIe x16, do którego trafia karta graficzna, postanowiliśmy zalecić jego instalację już teraz. W innym przypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której GPU zasłaniałoby złącze, co wymusiłoby wyciąganie zainstalowanej już karty graficznej.
Posiadacze SSD-eków ze złączem instalacyjnym PCIe montują swoje dyski „na stojąco” – prostopadle do motherboardu. Przed instalacją tego typu karty rozszerzeń konieczne będzie „wybicie” bądź odkręcenie zaślepki z boku obudowy, aby zrobić miejsce dla śledzia. Po tej czynności nie pozostaje nic innego, jak tylko włożyć złącze w szynę tak, aby jedna strona nie wystawała dużo bardziej niż druga i użyć nacisku celem dopchnięcia dysku do gniazda o odpowiedniej długości. Warto wiedzieć, że dysk SSD pod PCIe x4 zadziała nie tylko w złączu x4, ale także w tym x8 i x16. Nie da się go za to zainstalować w gnieździe x1. Dlatego też, jeśli szyna PCIe okaże się dłuższa niż złącze przy nośniku, nie ma powodu do panikowania. Po wpięciu SSD-eka mocujemy śledzia do obudowy za pomocą śrubki.
Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie