futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 3 marca 2021, 13:52

autor: Bartosz Świątek

Obudowy w cenie do 250 złotych - od SilentiumPC do Kolink. Obudowy do komputera dla graczy

Spis treści

Obudowy w cenie do 250 złotych - od SilentiumPC do Kolink

Ci, którzy liczą się z każdą złotówką wydaną na złożenie komputera lub też nie przywiązują większej wagi do obudowy, znajdą całkiem przyzwoite jednostki w cenie do 250 złotych. Niemniej jednak, niska cena pociąga za sobą pewne ograniczenia sprzętowe i jakościowe. Zazwyczaj wiążą się one z grubością wykorzystanych materiałów, jakością obróbki oraz dodatkowym wyposażeniem. Decydując się na takie rozwiązanie, zawsze będzie trzeba pójść na jakieś kompromisy.

Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć rozwiązania dotyczące chłodzenia. W takim przedziale cenowym producenci zazwyczaj montują fabrycznie tylko jeden wentylator, który dodatkowo nie należy do najcichszych. Wtedy najlepiej będzie dokupić jakiś niedrogi wentylator na własną rękę. Polecamy tutaj dla przykładu dostępny obecnie w cenie około 20 złotych SilentiumPC Zephyr 120 PWM. Dwa wentylatory zawsze się przydadzą, szczególnie w upalne dni.

Jeśli często przewozimy lub przenosimy swój komputer lub dokonujemy regularnej wymiany części, musimy zwrócić uwagę na odpowiednią jakość ramy obudowy - materiały z których została ona wykonana powinny cechować się odpowiednią grubością i sztywnością. Miłym dodatkiem i ułatwieniem będzie również wygodny bezśrubowy montaż.

Krux Mirror

Nowy gracz w naszym zestawieniu i ogólnie na rynku wyróżnia się nie tylko całkiem korzystną ceną. Jak sama nazwa sugeruje, obudowa cechuje się lustrzaną powierzchnią panelu frontowego. Hartowane szkło z boku pozwala także zajrzeć do wnętrza – na szczęście kable można łatwo i wygodnie ukryć. Wygląda to bardzo efektownie, szczególnie jak włączymy podświetlenie („RGBTęcza”) jednego z 4 fabrycznie zamontowanych w środku wentylatorów. Choć zdecydowana większość osób w redakcji nie zalicza się do zwolenników wszelkiej maści świecących i błyszczących „gamerskich” rozwiązań stylistycznych, „lustereczko” Kruxa bardzo się nam spodobało.

Oprócz efekciarstwa w kwestii wyglądu, Mirror może pochwalić się niezłą funkcjonalnością. Jeśli 4 wiatraki to dla nas za mało, znajdziemy miejsce na dwa kolejne. Z powodzeniem zamontujemy też chłodzenie cieczą. Walkę z kurzem ułatwi magnetycznie odczepiany panel na dole i u góry. Obok niego znajdziemy port USB 3.0, dwa porty USB 2.0 oraz wejście na słuchawki/głośniki i mikrofon. Obudowa nie jest przesadnie wielka, ale bez problemu pozwala zamontować kartę graficzną o długości 320 mm oraz chłodzenie CPU wysokie na 162 mm. Jak przystało na 2020 rok, znajdziemy miejsce na cztery dyski 2,5” oraz dwie zatoki 3,5” na tradycyjne HDD. Dobre rozwiązania, bardzo efektowny wygląd i niewygórowana cena sprawiają, że Krux Mirror można wybaczyć niepowalającą jakość materiałów, z których obudowę wykonano.

Genesis Irid 505

Firma Genesis kojarzona jest przede wszystkim z budżetowym sprzętem dla graczy. Kosztująca około 220 zł obudowa Irid 505 do najtańszych nie należy, ale trzeba przyznać, że potrafi spełnić wymagania nawet bardziej wymagającej klienteli. Panel boczny wykonano z hartowanego szkła, na resztę składa się mieszanka stali i tworzywa sztucznego. Prosty i dość elegancki styl przypadł nam do gustu, a jeśli komuś bardzo zależy na podświetleniu, za 100 zł więcej można nabyć model Genesis Irid 505 ARGB. Obie wersje mogą pochwalić się bardzo dobrą jakością wykonania.

Słusznych rozmiarów wieża typu Midi pozwala zamontować 2 wentylatory 140 mm lub 3 sztuki o rozmiarze 120 mm na froncie oraz 2 wentylatory (140 lub 120 mm) na górze. Fabrycznie przykręcono jeden z tyłu oraz jeden wentylator 120 mm na przodzie. Dwukomorowa konstrukcja oraz bardzo przewiewny front zapewniają świetną cyrkulację powietrza w środku obudowy, a co za tym idzie – optymalną pracę podzespołów.

A w środku zmieści się całkiem sporo, chłodzenie procesora może mieć 165 mm wysokości, a karta graficzna 380 mm długości. Irid 505 oferuje 2 zatoki na dyski 3,5” oraz aż 7 zatok 2,5”. Na panelu przednim znajdują się 4 porty USB (w tym 2 w standardzie 3.1) oraz wyjście na słuchawki i mikrofon. Podsumowując – w przyzwoitej cenie otrzymujemy bardzo dobrze wykonaną obudowę, która sprawdzi się nawet w przypadku drogiego komputera.

Sharkoon VS4

Sharkoon VS4 jest jedną z tych propozycji, które cenę w okolicach 150 złotych łączą z zaskakująco wysoką jakością. Obudowa Sharkoon VS4 dostępna jest w trzech wersjach: z gniazdem USB 2.0, za 140 złotych (VS4-S), USB 3.0 za 160 (VS4-V), oraz z obsługą USB 3.0 z podświetlanym wentylatorem 120 mm i oknem w panelu bocznym, za około 185 złotych (VS4-W).

Wszystkie trzy warianty oferują dość stabilną, stalową obudowę i wystarczającą ilość miejsca na kartę graficzną (do 310 mm lub 385 mm ze zdemontowanym koszykiem dysków twardych). Oprócz tego można tu zamontować do czterech dysków SSD (2,5"), trzech HDD (3,5") oraz trzy napędy optyczne 5,25". Sharkoon zastosował także rozwiązanie umożliwiające beznarzędziowy montaż napędów i dysków, duży otwór w tacy płyty głównej, ułatwiający instalację chłodzenia CPU oraz tłoczenia pomocne dla opanowania kabli.

Z drugiej strony trzeba pogodzić się ze znacznymi brakami w zakresie układu chłodzenia oraz jego głośnością. 120 mm wentylator zamontowany z przodu wersji VS4-S i VS4-V może być za słaby dla niektórych komponentów gamingowych, a w bardziej upalne dni jego głośność oraz odizolowanie dysków twardych od przepływu powietrza wskazywać będą jednoznacznie, że Sharkoon VS to mino wszystko rozwiązanie budżetowe. Pomimo, iż model VS4-W oferuje większą wydajność chłodzenia dzięki zastosowaniu dwóch wentylatorów, co bardziej wrażliwi na hałas użytkownicy powinni także wyposażyć obudowę w inne, „subtelniejsze brzmieniowo” konstrukcje. Maksymalna wysokość chłodnicy procesora wynosi 160 mm – to odpowiednia ilość, aby zmieścić duży, wydajny i cichy odpromiennik ciepła CPU.

Jeżeli tylko będziemy w stanie zaakceptować wymienione wcześniej ograniczenia i sami zamontujemy dodatkowe (lepsze) wentylatory, to model VS4 jest naprawdę godny polecenia.

SilentiumPC Armis AR6 TG

W naszym artykule nie mogło zabraknąć produktów krajowego producenta, jakim jest SilentiumPC. Choć firma zasłynęła na przestrzeni ostatnich kilku lat serią bardzo lubianych i przystępnych cenowo obudów z serii Regnum, to w naszym zestawieniu postanowiliśmy umieścić produkty z nowszej serii Armis. Kolejną z nich (po opisywanych we wcześniejszych edycjach tego artykułu modelach AR3 TG) jest obudowa AR6 TG, która jest klasyczną obudową typu midi-tower, przyjmującą płyty główne o rozmiarze ATX i E-ATX.

To co od razu rzuca się w oczy na widok AR6 w wersji TG, to panel boczny wykonany w całości z hartowanego szkła. Cena wersji bez oświetlenia RGB (ta kosztuje już 270 złotych), to ok. 215 złotych, co czyni z tego produktu atrakcyjną propozycję. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest panel sterowania, na którym umieszczono dwa porty USB 3.2 gen 1, dwa gniazda 3,5 mm dla słuchawek i mikrofonu oraz przyciski START i RESET.

Środek obudowy również wzbudza podziw – producent zdecydował się na oddzielenie sekcji płyty głównej i zasilacza. Przestronne wnętrze pozwala na instalację do 8 wentylatorów, czterech dysków 2,5 cala lub dwóch 3,5 cala oraz zestawów chłodzenia cieczą (AIO) o wymiarze do 360 mm z przodu i do 280 mm na górze obudowy. Maksymalna długość karty graficznej wynosi 360 mm, zaś chłodzenia wieżowego CPU – 162 mm. Do obudowy dołączono dwa wentylatory 120 mm oraz pakiet filtrów przeciwkurzowych.

Obudowa Armis AR6 TG swoją ergonomią i funkcjonalnością przyćmiewa konkurencję, należy jednak pamiętać, że niska cena przy tak bogatym wyposażeniu nie bierze z znikąd – jakość użytych materiałów nie stoi na najwyższym poziomie. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że ze względu na wykorzystany budulec, obudowa ta nie nadaje się dla użytkowników lubiących stale „grzebać” we wnętrznościach swojej maszyny.

Corsair Carbide 100R

Corsair od kilku lat systematycznie poszerza i udoskonala swoją już i tak dużą ofertę obudów komputerowych. Jedną z najpopularniejszych, budżetowych konstrukcji tego producenta jest model Carbide 100R, który obecnie kosztuje zaledwie 240 złotych.

Patrząc na specyfikację oraz sam wygląd produktu, nie można nie odnieść wrażenia, że jest to konstrukcja bardzo podstawowa. Na przednim panelu znajdziemy standardowe przyciski START i RESET, dwa porty USB 3.0 oraz dwa gniazda audio 3,5 mm. Dodatkowo zlokalizowane są tutaj dwa zaślepione fabrycznie ujścia zatok 5,25”.

Wnętrze obudowy również prezentuje się w bardzo prosto, praktycznie bez żadnych nowoczesnych udogodnień. Fabrycznie producent zdecydował się na instalację dwóch wentylatorów 120 mm z opcją rozszerzenia tej ilości o kolejne trzy 120 mm lub dwa 120 mm i jeden 140 mm za panelem przednim. W zamontowanym koszu miejsce mogą znaleźć 4 dyski 3,5”/2,5”. Proste tłoczenia tacy płyty głównej umożliwiają łatwe odizolowanie okablowania od reszty systemu. Funkcjonalność obudowy wzrasta znacząco dla fanów ciszy za sprawą zintegrowanego kontrolera obrotów wentylatorów oraz częściowego wytłumienia obudowy masą bitumiczną.

Chociaż Carbide 100R jest bardzo prostą obudową, to dzięki sensownej ergonomii i przede wszystkim – bardzo wysokiej jakości budulca (z zachowaniem poprawnego spasowania części) można ją swobodnie polecić wszystkim, którzy cenią sobie solidność ponad dodatkowe funkcjonalności.

Kolink Stronghold White

Kolink Stronghold to obudowa dla osób, którym leży na sercu stylowy – ale nie bajerancki – wygląd komputera. Jest to konstrukcja Midi Tower, którą cechuje minimalistyczna estetyka i wysoka funkcjonalność (mamy np. szereg filtrów zapobiegających kurzeniu się sprzętu, a organizacja przewodów jest naprawdę prosta). Wszystkie przyciski i porty znajdziemy tutaj na listwie na górze przedniego panelu.

Maksymalna dopuszczalna długość karty graficznej wynosi aż 380 mm, zaś chłodzenie procesora może być wysokie na 160 mm. Są to wartości, które powinny wystarczyć większości użytkowników (nawet potężny GeForce RTX 3090 ma „zaledwie” 336 mm długości). Oczywiście, na rynku nie brakuje obudów oferujących jeszcze więcej przestrzeni.

Omawiany sprzęt jest wyposażony w 2 wejścia USB 2.0, jeden port USB 3.0, a także złącza słuchawkowe i głośnikowe.

TWOIM ZDANIEM

le jesteś w stanie zapłacić za obudowę?

Do 250 zł
28,9%
250-450 zł
39%
Powyżej 450 zł
32,1%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2024
Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2024

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 3000, 4000, 5000 i 6000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC?
Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC?

Chociaż teoretycznie nie jest wymagana do pracy komputera, jednak trudno wyobrazić sobie PC-ta bez jakiejkolwiek obudowy. To jeden z tych elementów, który przez wielu jest bagatelizowany. Jak najlepiej dobrać ją do podzespołów komputera?

Ile musisz mieć RGB, żeby być prawdziwym graczem
Ile musisz mieć RGB, żeby być prawdziwym graczem

Składanie gamingowego peceta to nie takie hop-siup. Nie wystarczy wybrać podzespoły, dostosować moc zasilacza i dopchnąć kolanem, żeby się zmieściło w obudowie. Prawdziwy pecet musi jeszcze wyglądać, a do tego niezbędne są trzy magiczne literki: RGB.