futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 9 października 2020, 12:11

Czy warto kupić ekran 144 Hz. Monitory 144 Hz - czy warto się nimi zainteresować

Spis treści

Czy warto kupić ekran 144 Hz

Pod wieloma względami tak, ale musimy mieć na uwadze kilka rzeczy. Nowo składany zestaw komputerowy (lub ten już posiadany) musi być odpowiednio wydajny. W praktyce oznacza to, że pozwoli wyciągnąć co najmniej 144 kl./s bez wielkich spadków w produkcjach, w które zamierza się grać. Najmocniejszy pecet będzie potrzebny do nowości.

Są w życiu problemy, które zauważą tylko posiadacze najlepszego sprzętu.
Są w życiu problemy, które zauważą tylko posiadacze najlepszego sprzętu.

Na budżetowego PC może pozwolić sobie gracz skupiający się głównie na mniej wymagających tytułach sieciowych i/lub jego kupka wstydu zawiera produkcje sprzed kilku lat. Komputer, który jest w stanie wygenerować 120-144 kl./s i więcej, działający z monitorem 60 Hz, w pewnym sensie się marnuje. Pełen potencjał takiej konfiguracji da się wykorzystać dopiero przy odpowiednio szybkiej matrycy. Wzrośnie wtedy nie tylko komfort rozgrywki, ale także jakość obrazu (dzięki zminimalizowaniu ghostingu) i przewaga nad innymi graczami w tytułach online, o ile się w takich rywalizuje. Płynność wynikająca z wysokiego odświeżania i niskiego czasu reakcji sprawi, że szybciej będzie można zareagować na zagrożenie. Ważny w tym przypadku jest także niski ping. Przy kiepskiej jakości połączenia internetowego przewaga wynikająca z posiadania szybkiego monitora przestanie mieć znaczenie.

A ultrapanorama?

Przy wyborze monitora ważny jest także format. Chociaż proporcje 21:9 zdobywają wśród graczy coraz większą popularność, nie za bardzo nadają się do e-sportu. Widzieliście kiedykolwiek, aby poważne zawody były przeprowadzane z użyciem ultrapanoramy? Format 16:9 pozwala bardziej skupić się na centrum akcji. Szerszy ekran mógłby powodować rozproszenie koncentracji. Monitor 21:9 wymaga też mocniejszego komputera, a i według niektórych daje on nieuczciwą przewagę związaną z szerszym polem widzenia.

Wiele kontrowersji budzi spór o to, czy różnica pomiędzy 60 Hz a 120-144 Hz jest w ogóle widoczna. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ta pomiędzy graniem w 30 a 60 klatkach istnieje (i jest niemała). W tym punkcie zgodni są praktycznie wszyscy gracze, ale już przy wyższych wartościach, pojawiają się różne głosy. Mogę mówić tylko za siebie. Widzę różnicę w płynności pomiędzy 60 a 144 hercami. Jest to mniejszy przeskok niż przy 30 a 60, ale nadal wyraźnie zauważalny. Kompletnie za to nie widzę sensu w zakupie wyświetlacza 240 Hz, bo i z takim nie raz miałem do czynienia. Na moje oko niczym, oprócz liczby w specyfikacji, nie różni się on od panelu 144 Hz.

Zamiast ultrapanoramy możesz kupić kilka „zwykłych” monitorów – jeśli Cię stać. - Monitory 144 Hz - czy warto się nimi zainteresować - dokument - 2020-10-09
Zamiast ultrapanoramy możesz kupić kilka „zwykłych” monitorów – jeśli Cię stać.

Monitor 144 Hz powinien znaleźć się w kręgu zainteresowania osób myślących o karierze w gamingu. Nie bez powodu tego typu wyświetlacze bardzo często są określane jako e-sportowe. Najważniejsze dla profesjonalnych graczy są właśnie parametry minimalizujące opóźnienia. Wyświetlacz dla zawodowców musi więc charakteryzować się wysoką częstotliwością odświeżania, jak najmniejszym czasem reakcji i input lagiem oraz powinien wspierać technologię synchronizacji AMD FreeSync lub Nvidia G-Sync.

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał przy współpracy z firmą MSI, producentem monitora Optix MAG274R. Urządzenie, oprócz 144 Hz, czasu reakcji 1 ms, technologii FreeSync, matrycy IPS, cechuje się przekątną ekranu 27 cali, rozdzielczością Full HD, zgodnością z HDR-em, regulowaną podstawą, bogatym zestawem złączy (m.in. USB typu C) i odwzorowaniem przestrzeni barw DCI-PC na poziomie 95% i sRGB 132%.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jakie odświeżanie monitora jest optymalne dla gracza?

Ludzkie oko nie widzi więcej niż 30 fps
6,3%
60-75 Hz
20,3%
120-144 Hz
62,5%
240 Hz
5,2%
Wincyj, wincyj! (360! 720!)
5,6%
Zobacz inne ankiety
HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora
HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora

HDMI, DisplayPort, DVI, VGA/D-Sub – za pomocą jakiego interfejsu najlepiej podłączyć monitor do karty graficznej? Należy wybrać złącze, które pozwoli w 100% wykorzystać potencjał wyświetlacza tzn. natywną rozdzielczość oraz pełen zakres odświeżania.

Monitor do gier - na co zwracać uwagę podczas zakupu
Monitor do gier - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Przed zakupem gamingowego monitora dobrze będzie poświęcić nieco czasu na zorientowanie się w temacie. Poznanie różnic pomiędzy modelami jest niezbędne, aby wybrać ten odpowiedni dla siebie.