futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 27 listopada 2018, 13:58

autor: Michał Wasiak

Membrana kontra mechanik. Klawiatura gamingowa – którą wybrać?

Spis treści

Membrana kontra mechanik

Klawiatury możemy podzielić pod względem zastosowanej technologii działania klawiszy na dwie podstawowe grupy – membranowe i mechaniczne.

Klawiatury membranowe to najbardziej rozpowszechnione i zdecydowanie tańsze rozwiązanie (choć wiele drogich urządzeń dla graczy również z niego korzysta). Klawiatura w tej technologii zbudowana jest z trzech warstw. Podstawę stanowi kilkuwarstwowa cienka membrana z nadrukowanymi ścieżkami elektrycznymi, które są przerwane w miejscach odpowiadającym klawiszom. Na nią nałożona jest warstwa z silikonowymi elastycznymi wypustkami (ang. rubber dome). Powyżej znajdują się zaś właściwe klawisze, które w momencie naciśnięcia odkształcają wypustki membrany i dociskają element przewodzący zewnętrznej warstwy membrany do przerwanych ścieżek, zamykając w ten sposób obwód i wysyłając informację o naciśnięciu klawisza do komputera. Po zwolnieniu klawisz powraca do swojej pozycji dzięki elastyczności wypustki.

Wnętrze klawiatur membranowych bywa rozczarowująco ubogie. - 2018-11-27
Wnętrze klawiatur membranowych bywa rozczarowująco ubogie.

Koncepcja działania klawiatur mechanicznych jest zupełnie inna. Tutaj każdy klawisz ma swój osobny, złożony z kilku ruchomych elementów, mechanizm zwany przełącznikiem. Przełączniki różnią się szczegółami budowy w zależności od rodzaju i producenta, ale ogólna zasada ich działania jest podobna – dwa przesuwające się w przełączniku względem siebie elementy wyposażone są w metalowe styki, które przy naciśnięciu klawisza kontaktują się ze sobą i aktywują klawisz. Powrót do pozycji wyjściowej zapewnia sprężynka.

Różnice w konstrukcji przełączników przekładają się na inną charakterystykę ich pracy. Większość producentów klawiatur mechanicznych oferuje te same modele z różnymi, kodowanymi kolorem, wariantami przełączników. Dokładniejszy opis dostępnych na rynku przełączników znajdziecie w ramce, tutaj ograniczę się tylko do podziału przełączników na liniowe (ang. linear) oraz skokowe (ang. tactile).

Te pierwsze poddają się naciskowi w płynny sposób, a palec gracza „czuje” taki sam opór przez cały dystans, jaki pokonuje klawisz. Przełączniki liniowe są szybkie, bardzo responsywne i zapewniają precyzyjną kontrolę nad konkretnym klawiszem. Najlepiej nadają się do dynamicznych gier, wymagających naciskania w bardzo krótkim odstępie czasu tych samych klawiszy.

Konstrukcja klawiatury mechanicznej jest zupełnie inna. - 2018-11-27
Konstrukcja klawiatury mechanicznej jest zupełnie inna.

Drugi rodzaj przełączników ma w swojej konstrukcji specjalną zapadkę, która na początku wędrowania klawisza stawia niewielki opór, a po jego przełamaniu (czemu w części modeli towarzyszy również słyszalny klik) puszcza klawisz dalej bez żadnych innych przeszkód. Moment przełamania oporu jest tożsamy z momentem włączenia przełącznika, dzięki czemu palec otrzymuje „czuciową” informację zwrotną o skutecznej aktywacji klawisza. Ten rodzaj przełączników zapewnia doskonałe panowanie nad całością klawiatury, ogranicza pomijanie liter i stąd świetnie nadaje się do pisania tekstów i codziennego użytku.

Inne istotne parametry przełączników to punkt aktywacji, czyli dystans pokonywany przez klawisz do momentu włączenia oraz siła niezbędna do aktywacji, mierzona w gramach nacisku.

Rodzaje przełączników dostępne na rynku

Najpopularniejsze przełączniki to niemieckie Cherry MX. To ta firma stworzyła podstawowy podział switchy, z kolorowym kodowaniem, za którym podążyły inne marki. Oferta Cherry wciąż powiększa się o nowe modyfikacje istniejących przełączników (Speed, Clear, Green, Silent, Low profile etc.), dlatego poniżej omówimy tylko 4 najbardziej rozpowszechnione wersje.

Cherry MX Red (podobne: Kailh Red, Logitech – Romer G Linear) – liniowe przełączniki, bez odczucia skoku i kliku oraz niewielkiej sile (45g) potrzebnej do aktywacji. Dobre do szybkich gier, gorsze do pisania,

Cherry MX Black (podobne: Kailh Black, Razer – Yellow) – przełączniki o identycznej charakterystyce i zastosowaniu co wariant czerwony, ale o większej sile aktywacji (60g),

Cherry MX Brown (podobne: Kailh Brown, Razer – Orange, Logitech – Romer G Tactile) – przełączniki skokowe (tactile) ale bez słyszalnego kliku. Do uniwersalnych zastosowań,

Cherry MX Blue (podobne: Kailh Blue, Razer – Green) – skokowe (tactile) ze słyszalnym klikiem. Najlepsze do pisania. Wybitnie głośne.

Inni producenci również nie próżnują i prześcigają się pod względem teoretycznej trwałości, skrócenia dystansu do aktywacji, szybkości, tworzenia przycisków niskoprofilowych itd. Wśród tych nowinek na większą uwagę wydaje się zasługiwać technologia wprowadzona ostatnio przez Razera w modelu Huntsman. Są to przełączniki optomechaniczne, w których aktywacja przebiega nie poprzez kontakt metalowych styków, ale przecięcie wiązki światła przez elementy ruchome przełącznika, rejestrowane mikroczujnikiem. Ta zachwalana jako absolutnie rewolucyjna technologia ma jeszcze bardziej przyspieszyć pracę klawiatury i podnieść jej trwałość. Czujni internauci wypunktowali jednak Razerowi, że podobne rozwiązanie nieśmiało pojawiło się już w produktach mniejszych marek.

Kolory przełączników nie są przypadkowe – każdy różni się nieco zasadą działania. - 2018-11-27
Kolory przełączników nie są przypadkowe – każdy różni się nieco zasadą działania.