futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 3 stycznia 2022, 14:40

Osborne 1. Tak wyglądały laptopy ponad 30 lat temu

Spis treści

Osborne 1

Nie brakowało głosów, że za sprzedażowym sukcesem Osborne 1 nie stała jego umowna przenośność, tylko pakiet dołączonego software’u. - Historia laptopów - jak wyglądały i działały pierwsze przenośne komputery - dokument - 2022-01-03
Nie brakowało głosów, że za sprzedażowym sukcesem Osborne 1 nie stała jego umowna przenośność, tylko pakiet dołączonego software’u.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

  1. Rok powstania: 1981
  2. Producent: Osborne Computer Corporation
  3. Cena w dniu wprowadzenia do sprzedaży: 1795 dolarów
  4. Ekran: 5-calowy monochromatyczny wyświetlacz CRT, 24 wiersze x 53 znaki w trybie tekstowym
  5. Procesor: Zilog Z80, 4 MHz
  6. Pamięć RAM: 64 KB
  7. System operacyjny: CP/M 2.2
  8. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 23 cm x 52 cm x 33 cm
  9. Waga: 11,1 kg

Urządzenie stworzone przez Adama Osborne’a jest uznawane za pierwszy przenośny komputer, który odniósł komercyjny sukces. Po raz pierwszy sprzęt został pokazany szerszej publiczności 3 kwietnia 1981 roku. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Laptop nie miał na swoim pokładzie akumulatora, a co za tym idzie, działał wyłącznie wtedy, kiedy był podłączony do stałego źródła prądu. To, że Osborne 1 był określany mianem mobilnego urządzenia, wynikało z faktu, że po jego złożeniu, dało się go przenosić jak walizkę. Był to dość ciężki bagaż, bo ważący ponad 11 kg. Wymiary były już za to do przyjęcia, no może oprócz głębokości przekraczającej 30 cm. Wiele do życzenia pozostawiała natomiast przekątna wyświetlacza. Co ciekawe, na zbyt mały ekran narzekano już podczas targów komputerowych w 1981 roku, czyli podczas pierwszej prezentacji przedpotopowego laptopa.

Do Osborne 1 wyprodukowano całkiem sporo różnorodnych akcesoriów. Z ciekawszych rzeczy warto wspomnieć o zewnętrznym wyświetlaczu i drukarce igłowej. Źródło: Osborne Stationers - Historia laptopów - jak wyglądały i działały pierwsze przenośne komputery - dokument - 2022-01-03
Do Osborne 1 wyprodukowano całkiem sporo różnorodnych akcesoriów. Z ciekawszych rzeczy warto wspomnieć o zewnętrznym wyświetlaczu i drukarce igłowej. Źródło: Osborne Stationers

Do czego można było wykorzystać tak prymitywny – z dzisiejszego punktu widzenia – komputer? Do zaskakująco wielu zadań. W ramach pakietu oprogramowania dodawanego do maszyny znalazł się m.in. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program komunikacyjny, soft do programowania i aplikacje biznesowe, w tym księga sprzedaży. Ukontentowani byli również miłośnicy grania. Na nośnikach (dyskietki 5 1/4") znalazły się dwie gry: Colossal Cave Adventure i Deadline. Obie z nich to tekstowe przygodówki. Produkcje z grafiką nie zadziałałyby na Osborne 1 ze względu na brak obsługi grafiki bitmapowej.

GRY TEKSTOWE – NA CZYM POLEGAŁA ZABAWA

Jeśli nigdy nie mieliście styczności z tekstowymi przygodówkami, śpieszymy wyjaśnić, że jest to swego rodzaju interaktywny e-book. Rozgrywka polegała na czytaniu kolejnych, mniejszych lub większych, ścian tekstu i wpisywaniu komend pozwalających np. poruszać się po świecie i używać znalezionych wcześniej przedmiotów. Historie bywały naprawdę interesujące! Na potrzeby tego materiału odnalazłem przeglądarkową wersję ADVENT (tutaj) i z ciekawości ją sprawdziłem. Wsiąkłem na kilkadziesiąt minut.

Niestety, bez znajomości języka angielskiego się nie obejdzie. Źródło: http://rickadams.org/adventure/advent/ - Historia laptopów - jak wyglądały i działały pierwsze przenośne komputery - dokument - 2022-01-03
Niestety, bez znajomości języka angielskiego się nie obejdzie. Źródło: http://rickadams.org/adventure/advent/

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy masz laptopa?

Tak, to mój główny sprzęt do grania
43,2%
Tak, ale na co dzień gram na stacjonarce lub/i konsoli
35%
Nie
21,8%
Zobacz inne ankiety
Jak rozwinęły się laptopy gamingowe przez ostatnie 10 lat?
Jak rozwinęły się laptopy gamingowe przez ostatnie 10 lat?

Dekada to cała era w rozwoju technologii. Laptopy dla graczy przeszły długą drogę – od piekielnie drogiego sprzętu dla wybranych do urządzeń oferujących duże możliwości za stosunkowo niezłą cenę. Co dokładnie zmieniło się w ciągu 10 lat?

15 najdziwniejszych kontrolerów do gier w historii
15 najdziwniejszych kontrolerów do gier w historii

Nie samą klawiaturą i myszką człowiek żyje. Graczom bliskie są również kontrolery, które jak się okazuje nie zawsze wyglądały tak standardowo, jak te od Xboksa czy PlayStation. I to właśnie o takich przypadkach chcielibyśmy Wam powiedzieć.

Zainstalowałem Windows 11 na starym laptopie, jak działa?
Zainstalowałem Windows 11 na starym laptopie, jak działa?

W teorii wymagania sprzętowe Windowsa 11 są dość wysokie i wiele osób martwi się, że nie będzie miało do niego dostępu. Mimo ostrzeżeń PC Health Check postanowiłem sprawdzić jak to wygląda w praktyce.