Grid Compass. Tak wyglądały laptopy ponad 30 lat temu
Spis treści
Grid Compass
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- Rok powstania: 1982
- Producent: Grid
- Cena w dniu wprowadzenia do sprzedaży: 4595 funtów
- Ekran: monochromatyczny wyświetlacz elektroluminescencyjny, 25 wierszy x 80 znaków w trybie tekstowym, 320 x 240 pikseli w trybie graficznym
- Procesor: Intel 8086
- Pamięć RAM: 256 KB
- System operacyjny: GRiD-OS
- Wymiary (wys. x szer. x gł.): 5 cm x 38 cm x 29 cm
- Waga: 4,3 kg
Na tle innych przenośnych komputerów, które pojawiły się na początku lat 80. Ubiegłego wieku Grid Compass był urządzeniem wyjątkowym. Sprzęt miał niewielkie rozmiary, płaski ekran i był pierwszym laptopem z klapką. Producent zdecydował się opatentować to rozwiązanie.
Ważący niespełna 4,5 kg laptop był w ówczesnych czasach produktem ultra premium. Oznaczało to wysoką cenę, ale ta była uzasadniona. Właściciel komputera mógł pochwalić się pojemną pamięcią RAM, trybem graficznym, wytrzymałą obudową i wbudowanym modemem. Z ciekawostek konstrukcyjnych warto wspomnieć o braku wentylatora i uchwytu do wygodnego przenoszenia urządzenia. Laptop pracował pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego. Mógł on być załadowany z serwera Grid. Lokalnie dane przechowywane były w 384 KB pamięci bąbelkowej. Istniała także możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika.
PAMIĘĆ BĄBELKOWA – CO TO
To stary, bo opracowany w latach 70. XX wieku typ nieulotnej pamięci. Jej trwałość polegała na tym, że informacje przechowywane w pamięci nie znikały z niej w momencie, gdy wyłączyło się komputer. Dlaczego rodzaj ten nazwano „bąbelkowy”? Wzięło się to od bąbelków na folii magnetycznej, do których trafiały pofragmentowane dane. Jak pokazał czas, rozwiązanie to przegrało z dyskami twardymi. Jedną z przyczyn były wysokie koszty produkcji pamięci bąbelkowej.
Grid Compass zapisał się w historii jako pierwszy laptop w kosmosie. Sprzęt był używany również na okrętach wojennych i znajdował się na wyposażeniu spadochroniarzy wysyłanych na wrogie terytorium. Służył im do przekazywania danych dotyczących m.in. ruchu wojsk przeciwnika do centrum dowodzenia. Nie powinien więc dziwić fakt, że głównym nabywcą sprzętu był rząd Stanów Zjednoczonych. Za sam projekt komputera odpowiadał natomiast Brytyjczyk Bill Moggridge.