futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 1 września 2021, 17:30

autor: Piotr Konopnicki

Pamięć (nie)ulotna. Dlaczego rynek podzespołów zwariował?

Spis treści

Pamięć (nie)ulotna

Spadki cen bitcoina i Ethereum mogą okazać się jednak wyłącznie wierzchołkiem góry lodowej, bowiem w kwietniu głośno zrobiło się o kryptowalucie Chia. W odróżnieniu od znanych do tej pory rozwiązań, wykorzystuje ona wolną przestrzeń dyskową, a nie moc obliczeniową procesora, karty graficznej czy koparki ASIC. Chia bazuje na mechanizmie Proof of Space & Time, a więc znaczenie ma głównie pojemność HDD i SSD. Dyski o dużej pojemności podrożały jakiś czas temu w Chinach czy Japonii. Kryptowaluta osiągnęła najwyższe ceny w okolicach maja 2021 roku, a później jej kurs zaczął konsekwentnie spadać. Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości zobaczymy więcej takich nietypowych rozwiązań.

Gracze kupujący dyski SSD zauważyli, że wraz ze spadkiem cen tych nośników (w porównaniu do lat ubiegłych) coraz więcej producentów zdecydowało się zmniejszyć ich jakość (lub wytrzymałość), która jest oznaczona przez wartość TBW (Terabytes Written). Znana firma PNY zmniejszyła tę wartość aż o 79% względem wcześniejszych modeli tych samych dysków.

Na giełdach kryptowalut, opartych na technologii blockchain niedługo mogą pojawić się też poważne zawirowania w związku ze zmianą algorytmu Proof of Work (dowód pracy) na Proof of Stake (dowód stawki) dla Ethereum. Oznacza to, że drastycznie zmniejszy nie tylko wymóg mocy GPU potrzebnej do kopania kryptowaluty, ale także zużycie energii przez blockchain (nawet o 99,95%). Według osób odpowiedzialnych za Ethereum ma to pozytywnie wpłynąć na środowisko. Sieć „wydobywcza” powinna przestawiać się na nowy mechanizm etapami. Choć proces trwa już od jakiegoś czasu, to jest długotrwały i zostanie zakończony najszybciej w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Prawdopodobnie to właśnie wtedy powinniśmy odczuć spadek cen podzespołów komputerowych. Specjaliści przewidują także przejście Bitcoina na PoS, co mogłoby kompletnie wywrócić do góry nogami obecne rynkowe realia.

Zostało jeszcze 44% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?
Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?

Wśród elementów zestawu komputerowego, na których chcą zaoszczędzić początkujący pecetowcy, znajduje się płyta główna, obudowa i zasilacz. Może to jednak mieć katastrofalne skutki. Dlaczego należy unikać tanich niemarkowych zasilaczy?