autor: Alicja Górska
SoftMaker FreeOffice. Darmowe alternatywy dla Microsoft Office
Spis treści
SoftMaker FreeOffice
- Stale rozwijany i aktualizowany projekt;
- Możliwość eksportowania plików do formatu .pdf, ale też .docx czy .epub;
- Możliwość pracy na różnych urządzeniach bez ręcznego przenoszenia plików;
- Funkcjonalna aplikacja mobilna.
- Brak możliwości zapisu pliku w formacie .doc;
- Nieatrakcyjna baza szablonów dokumentów;
- Estetycznie program wydaje się nieco zbyt chaotyczny i przestarzały;
- Okrojony pakiet, jeżeli chodzi o specjalistyczne oprogramowanie – brak programów dla rysunków, baz danych i formuł matematycznych;
- Brak języka polskiego.
To pierwszy w tym zestawieniu pakiet, w którym nie uświadczymy języka polskiego. Pierwsze spotkanie z SoftMakerem jest takie sobie. Niby zadbano o czytelność i minimalizm interfejsu, a jednak odnosi się wrażenie obcowania z czymś chaotycznym i przesadzonym. Grafiki są nieco kanciaste, a prześwit między nimi wydaje się miejscami zbyt duży. Frustrujący jest też fakt, że żeby w ogóle zacząć korzystać z programu, trzeba się zarejestrować i wprowadzić przesłany e-mailem klucz, mimo że program jest darmowy. Doświadczyć tego, pobierając plik instalacyjny ze strony producenta, mogą posiadacze: Windowsa, macOS i Linuxa. Na pakiet SoftMakera składa się:
- TextMaker – edytor tekstu,
- Presentations – narzędzie do tworzenia prezentacji,
- PlanMaker – arkusz kalkulacyjny.
Tak jak w poprzednich propozycjach i tutaj trudno sformułować jakieś zarzuty wobec podstawowych funkcjonalności formatowania tekstu – wszystkie spodziewane opcje znajdują się bowiem na swoim miejscu. Sporą zmianą jest brak rozwijanego menu znanego w Microsoft Office jako „pliki”, gdzie znajdują się funkcje związane z drukowaniem i zapisem. Zamiast tego ulokowane są one w takiej samej zakładce jak w przypadku opcji formatowania tekstu. Lata utrwalanego przyzwyczajenia do rozwijanego menu nie pozwoliły mi na zaakceptowanie tego rozwiązania.
SoftMaker posiada dwa tryby zapisu – własny, w którym utworzone przez nas treści mogą przybrać format .tmdx, .pmdx oraz .prdx; oraz znany z Microsoft Office, w którym znajdziemy np. .docx. Program posiada też opcję eksportowania pliku do .pdf oraz .epub. Jeżeli chodzi o dostępne szablony dokumentów, to w zasadzie nie ma, niestety, o czym pisać.