autor: Alicja Górska
LibreOffice. Darmowe alternatywy dla Microsoft Office
Spis treści
LibreOffice
- Stale rozwijany i aktualizowany projekt;
- Możliwość eksportowania plików do formatu .pdf, ale też .docx czy .epub;
- Na oprogramowanie składa się kilka programów – odpowiedników Microsoft Office, co pozwala w pełni go zastąpić;
- Estetyka i rozplanowanie funkcji zbliżone do pakietu Microsoftu (łatwa przesiadka);
- Duża kompatybilność z makrami pakietu Microsoft.
- Mało atrakcyjna baza szablonów dokumentów;
- Aplikacja LibeOffice pozwala jedynie na przeglądanie dokumentów;
- Brak możliwości pracy na różnych urządzeniach bez ręcznego przenoszenia plików.
Zwykło się uważać, że LibreOffice to najlepsza – i dlatego najpopularniejsza – alternatywa dla Microsoft Office. Wszystko z powodu jego wysokiej zgodności z pakietem firmy z Redmond. Plik instalacyjny LibreOffice dostępny jest na stronie producenta w wersjach dla: Windows, Linux i Mac OS X. Dzięki odpowiednim aplikacjom umożliwia tworzenie:
- Plików tekstowych,
- Arkuszy kalkulacyjnych,
- Prezentacji,
- Rysunków,
- Formuł,
- Baz danych.
Poszczególne programy uruchamiane są z jednego menu startowego – odpowiednią aplikację wybieramy z ogólnego panelu pakietu. LibreOffice estetycznie wydaje się bardziej nowoczesny od darmowej konkurencji – minimalistyczny interfejs wygląda łagodnie i zachęcająco, wpisuje się w aktualne trendy wizualne. W dużo większym stopniu przypomina też Microsoft Office. Bez problemu odnajdziemy najważniejsze funkcje – formatowanie tekstu, wstawianie grafik, wykresów czy tabeli. LibreOffice może też pochwalić się skromną, ale dużo przyjemniejszą od OpenOffice bazą szablonów (choć i tu prym wiodą listy i faksy).
Największe plusy LibreOffice uwydatniają się podczas próby zapisu pliku. Program obsługuje nie tylko .doc, .rtf, .odt czy eksport do .pdf. Z powodzeniem utworzymy również dokumenty w formacie .docx czy .epub, z czego powinni ucieszyć się przede wszystkim właściciele czytników.