Czy mi pójdzie? Microsoft Flight Simulator vs tani komputer
Żeby grać na ultra w Microsoft Flight Simulator potrzebny jest naprawdę mocny komputer gamingowy. Ale czy musisz mieć GeForce RTX, aby sobie trochę polatać? Sprawdzamy jak tanie komputery radzą sobie z nowymi grami.
Spis treści
Najnowszy Microsoft Flight Simulator to tytuł pod wieloma względami zupełnie wyjątkowy. Miłośnicy hardcorowych i uber-realistycznych symulatorów stanowią raczej dość wąską niszę odbiorców, więc dlaczego akurat ta gra rozpaliła wyobraźnię mas? Chodzi oczywiście o kolosalny rozmach produkcji, swoim zasięgiem obejmującej całą Ziemię i oferującej aż trzydzieści siedem tysięcy lotnisk.
Niestety wielkie możliwości pociągają za sobą dość spore wymagania – nawet najmocniejsze na rynku karty graficzne potrafią mieć problem z Flight Simulatorem na maksymalnych ustawieniach. A co ze słabszymi komputerami? Teoretycznie do zabawy powinna wystarczyć karta grafiki z 2 GB VRAM na poziomie GeForce GTX 770 / Radeon RX 570. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda w praktyce.
Microsoft Flight Simulator - minimalne wymagania sprzętowe
- Procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Ryzen 1200 3.1 GHz
- Pamięć RAM: 8 GB
- Karta grafiki: 2 GB GeForce GTX 770 / Radeon RX 570
- Dysk: 150 GB
- System operacyjny: Windows 10
Microsoft Flight Simulator - zalecane wymagania sprzętowe
- Procesor: Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
- Pamięć RAM: 16 GB
- Karta grafiki: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 590
- Dysk: 150 GB
- System operacyjny: Windows 10
Odpalony na potężnym komputerze gamingowym Microsoft Flight Simulator potrafi wyglądać obłędnie, ale teoretycznie, jeśli chcesz w czasach pandemii polecieć w dowolne miejsce na naszej planecie, bez ryzyka zarażenia się COVID-19, nie musisz mieć super mocnego sprzętu. Microsoft Flight Simulator „zajedzie” nawet GeForce RTX 2080, ale to nie znaczy, że nie wyciągniesz 30 klatek na sekundę z komputera wyposażonego w GTX 1050 Ti albo GTX 1650. Twoje rodzinne miasto nie będzie wtedy wyglądać tak pięknie z góry, ale nadal będzie można czerpać masę przyjemności ze swobodnego latania.
Jeśli zamierzasz dopiero zainwestować w podzespoły do tej gry, musisz zwrócić szczególną uwagę na dysk. SSD to chyba oczywista oczywistość, czasy ładowania MFS potrafią doprowadzić człowieka na skraj cierpliwości, więc im szybszy tym lepiej. Osobną kwestią jest jego pojemność; pobieranie przez instalator 90 GB danych zajmuje całą wieczność (szczególnie na wolniejszych łączach) i jest czasem tylko początkiem problemów. Kiedy już wystartujesz z lokalnego lotniska i przelecisz się nad własnym osiedlem, rozbijesz się na domu swojego/swojej ex, przyjdzie czas na prawdziwe zwiedzanie. A wtedy Microsoft Flight Simulator może zachcieć sobie kolejne GB „dociągnąć”…
Masz stary komputer? Sprawdź czy Ci pójdzie:
- Apex: Legends
- Call of Duty: Modern Warfare
- CS:GO
- Doom Eternal
- Fortnite
- Resident Evil 3
- Valorant
- Death Stranding
Czy warto dzisiaj stawiać na nowy komputer? Tuż za rogiem premiera nowych układów GeForce RTX, a za nimi nadciągają PS5 i Xbox Series X. W związku z tym liczymy na zauważalny skok jakości grafiki w grach – pewne jest, że pociągnie on ze sobą wzrost wymagań sprzętowych. To wszystko nie stanie się oczywiście z dnia na dzień, ale jeśli potrzebujesz komputera „na teraz”, warto rozważyć tańszą opcję i zostawienie sobie wolnych środków na przyszłość. Jak udowodniliśmy już wcześniej - nawet stare karty graficzne i procesory dają radę w najnowszych tytułach.